Farba do malowania płytek w łazience – jak nią malować, aby efekt był powalający?

Podziel się:
malowanie płytek łazienkowych

Projektując łazienkę, z reguły dużo czasu poświęca się płytkom, bo to one stanowią tło dla pozostałych elementów wnętrza. Po jakimś czasie może okazać się jednak, że ta baza ci się znudziła i masz ochotę na coś zupełnie innego. Malowanie płytek to szybki i niedrogi sposób na to, by przeprowadzić metamorfozę łazienki. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiedniego rodzaju farby, a także przestrzeganie kilku wskazówek dotyczących malowania. Zobacz, jak odmienić design łazienki za pomocą farby do płytek!

Malowanie płytek – jak się do tego zabrać?

Choć malowanie płytek nie jest bardzo skomplikowane, warto podejść do tego procesu profesjonalnie i (zanim chwycisz za wałek) sprawdzić, jak krok po kroku je przeprowadzić. Jeśli chcesz, aby efekt długo się utrzymał, a łazienka prezentowała estetycznie zadbaj o dedykowane takim powierzchniom farby oraz odpowiednie akcesoria.

Jeśli marzy ci się totalna zmiana w łazience, zaprojektuj ją sobie wcześniej – jakie ma mieć kolory, jakie materiały, jakiego rodzaju dodatki ewentualnie dokupisz. Dzięki temu unikniesz stresu i nerwowego wybierania koloru farby w sklepie. Po zakupie produktów niezbędnych do odświeżenia płytek, wynieś z łazienki wszystkie przedmioty, które są mobilne, a pozostałe dokładnie okryj folią. 

Zobacz także: Jaka jest najlepsza farba do łazienki?

Co będzie potrzebne do malowania?

Aby malowanie glazury w łazience przebiegło sprawnie potrzebne będą odpowiednie akcesoria: 

  • wałek oraz pędzel malarski
  • folia malarska, by zabezpieczyć to, czego nie malujesz
  • taśma do przyklejenia folii 
  • odtłuszczacz do zmatowienia powierzchni, aby farba dobrze się trzymała
  • fuga, aby wypełnić ewentualne ubytki w starym spoiwie (albo by dopasować ją do nowego koloru płytek)
  • podkład – na niego położysz właściwą warstwę farby
  • farba do malowania płytek – musi być przeznaczona specjalnie do takich powierzchni

Bez problemu zaopatrzysz się w nie w sklepach budowlanych.

Przygotowanie płytek do malowania

Tego etapu nie możesz pominąć, ponieważ to od przygotowania płytek zależy trwałość farby i to, czy powierzchnia zostanie ładnie pokryta. 

Pierwszym krokiem jest wyczyszczenie glazury tak, aby zmyć z niej wszystkie zacieki, plamy i inne nierówności. Umyć musisz również fugi, szczególnie zwracając uwagę czy nie ma na nich śladów pleśni. Jeśli są – usuń je, używając preparatu przeciwko grzybom i pleśni. Zanim przejdziesz do malowania, wypełnij również ubytki w fugach, jeśli coś takiego występuje. 

W przypadku płytek zniszczonych lub z odpryskami warto je również uzupełnić, aby malowana powierzchnia była równa. Najlepiej jest zrobić to wodoodporną masą do naprawy płytek. 

Przed nałożeniem farby należy dokładnie odtłuścić powierzchnię kafli. Czym odtłuścić płytki przed malowaniem? Najprościej jest zrobić to wodą z detergentem przy pomocy gąbki – może to być chociażby płyn do mycia naczyń. 

Jak malować płytki – praktyczna instrukcja

Malowanie płytek nie wymaga specjalnych umiejętności, ale trzeba wziąć pod uwagę kilka wskazówek. Zacznij od oklejenia miejsc styku płytek ze ścianą lub podłogą taśmą malarską.

Odświeżanie kafli można przeprowadzić przy pomocy pędzla lub wałka, jednak dużo bardziej rekomendowany jest wałek. Pędzlem wykonuje się ruchy, które mogą pozostawić nierówności. Najpierw warto położyć podkład, który wyrówna wszystkie niedoskonałości glazury i przygotuje ją do nałożenia kolejnych warstw farby. W sklepach dostępny jest tzw. grunt do powierzchni ceramicznych, który sprawdzi się w tym przypadku doskonale.

Zobacz także: Rodzaje farb do ścian

Farbę do płytek najlepiej jest nakładać wałkiem gąbkowym, który chłonie ją i równomiernie rozprowadza. W zależności od tego, jak mocno kryjąca jest farba zaleca się nakładanie 2 lub 3 warstw farby. Między kolejnymi warstwami należy odczekać 12 do 48 godzin. Informacja o czasie potrzebnym na wyschnięcie jest zwykle zawarta na opakowaniu farby.

Jeśli chcesz pomalować fugi na inny kolor niż płytki, zostaw to na koniec – po całkowitym wyschnięciu glazury, oklej brzegi płytek taśmą i dopiero pokrywaj fugi kolorem. Najlepszy będzie do tego cienki pędzelek.

Czy malować płytki podłogowe?

Mogłoby się wydawać, że skoro malowanie płytek ściennych jest tak proste i przynosi piękne efekty to można zastosować ten sposób także na podłodze. Teoretycznie rzeczywiście można pomalować także kafle podłogowe, wykorzystując farbę do płytek łazienkowych. W praktyce okazuje się jednak, że efekt nie utrzymuje się tak długo, jak na ścianach. Wszystko przez to, że po podłodze się chodzi, stawia się na niej meble, zatem jest ona narażona na notoryczne zarysowania. W przypadku łazienki można położyć oczywiście dywanik albo chodniczek, który będzie nie tylko przyjemny dla stóp po wyjściu z kąpieli, ale także będzie chronił pomalowane kafelki. Jeśli zdecydujesz się na pokrycie podłogi farbą, postępuj tak, jak w przypadku ścian.

Jak je wybrać farby do płytek?

Farby do kafelek to specyficzny rodzaj emalii. Muszą mieć cechy, dzięki którym sprawdzą się w pomieszczeniu takim, jak łazienka, czyli narażonym na wilgoć i kontakt z wodą. Ich właściwością jest też lepsza przyczepność niż farb do malowania ścian, ponieważ powierzchnia płytek nie jest porowata, a gładka. Dodatkowo, farby do malowania glazury powinny być odporne na działanie detergentów – ciężko wyobrazić sobie, że raz na jakiś czas płytki nie zostaną wyczyszczone mleczkiem czy płynem. 

Zobacz także: Aranżacja łazienki – jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę w modnym stylu

Żywica do płytek

Alternatywą dla klasycznych farb do malowania kafelków jest żywica do płytek, czyli farba w postaci dwuskładnikowego, wodorozcieńczalnego epoksydu (emulsja i żywica). Żywice mają kilka cech, które sprawiają, że szczególnie nadają się do pokrywania nimi powierzchni łazienkowych. Przede wszystkim tworzą szczelną, ściśle przylegającą do podłoża powłokę. Są odporne nie tylko na wilgoć, ale i na bezpośredni kontakt z wodą. Kolejna ich zaleta to trwałość i odporność na detergenty, dzięki czemu łatwo jest utrzymać pomieszczenie w czystości. Po nałożeniu tworzą gładką, jednolitą powierzchnię, której nie rozdzielają fugi – odpada więc problem brudzących się czy kruszących spoin. Po wyschnięciu, żywica do płytek tworzy twardą i odporną na zarysowania powierzchnię, przez co jest idealna do codziennego użytkowania w łazience. 

Malowanie płytek łazienkowych to doskonały sposób na odświeżenie salonu kąpielowego bez organizowania dużego remontu i przeznaczania na to sporej kwoty. Kupując specjalistyczną farbę do glazury i poświęcając 2 – 3 dni na proces malowania, możesz całkowicie odmienić wnętrze łazienki.

Podobne artykuły