Fotowoltaika dla firm i prywatnych inwestorów na gruncie. Co warto o niej wiedzieć?

Podziel się:

W ostatnich latach obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania inwestorów prywatnych i profesjonalnych fotowoltaiką na gruncie. Dla wielu z nich umieszczenie konstrukcji PV bezpośrednio na ziemi to często jedyna szansa, by czerpać korzyści z własnej energii. Aby wspierać się tym rozwiązaniem oraz w pełni wykorzystać drzemiący w nim potencjał, warto poznać aktualnie dostępne w sprzedaży rozwiązania oraz dowiedzieć się, w jakich sytuacjach warto skorzystać z oferowanych przez nie możliwości.

Fotowoltaika dla firm i prywatnych inwestorów. Kiedy grunt jest dobrym wyborem?

Systemy fotowoltaiczne większości osobom kojarzą się z instalacjami obecnymi na dachach budynków – prywatnych domów i bloków oraz firm i instytucji. Są jednak sytuacje, w których skorzystanie z tego najłatwiejszego i najbardziej oczywistego rozwiązania staje się niemożliwe lub nieopłacalne. Fotowoltaika dla firm i prywatnych inwestorów na szczęście oferuje inną opcję – jest nią system fotowoltaiczny na gruncie.

Z rozwiązania tego warto skorzystać w kilku sytuacjach. Jego wybór jest zalecany m. in. w przypadku, kiedy powierzchnia dachu nie jest wystarczająca do instalacji systemu PV o pożądanej wielkości, kąt nachylenia dachu jest zbyt duży, konstrukcja dachu lub jego stan techniczny nie są odpowiednie pod montaż fotowoltaiki lub samo poszycie dachowe pozostaje w nadmiernym, stałym zacienieniu. W tych przypadkach warto zdecydować się na alternatywne rozwiązanie – fotowoltaikę na gruncie.

Konstrukcje pod panele fotowoltaiczne. Jakie rodzaje wyróżniamy?

Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, trzeba nie tylko dysponować odpowiednim terenem, ale także wybrać sprawdzoną, dostosowaną do swoich potrzeb konstrukcję całego systemu. Fotowoltaika dla firm i prywatnych inwestorów oferuje kilka różnych rodzajów systemów montażowych, z którymi warto uważnie się zapoznać oraz postawić na ten, który najlepiej sprawdzi się w konkretnym przypadku.

Zadaniem konstrukcji PV jest nie tylko wspieranie paneli, ale także zapewnienie całej instalacji optymalnego położenia względem słońca oraz ochrony modułów i pozostałych elementów systemu przed negatywnym oddziaływaniem warunków pogodowych i obciążeń mechanicznych. Wybór odpowiedniej konstrukcji warto powierzyć specjalistom, a także postawić na rozwiązania od znanych i cenionych w branży PV firm, do których należy marka enson – producent konstrukcji fotowoltaicznych.

Do najpopularniejszych rodzajów konstrukcji PV na gruncie należą tzw. wolnostojące systemyktóre dzielą się na jedno-, dwupodporowe-. Zainteresowanie nimi wynika wprost z oferowanych właściwości – w ich przypadku możliwe jest dopasowanie kąta nachylenia panelu tak, aby zapewniały wysoką wydajność w czasie nasłonecznienia a ich kluczowym atutem jest zajmowanie niewielkiej ilości miejsca.

Fotowoltaika dla firm i prywatnych inwestorów to dziś także takie nowoczesne i zaawansowane technologicznie rozwiązania, jak konstrukcje obrotowe. To systemy znane pod nazwą trackerów solarnych, które obracają się, podążając za słońcem. Za ich pomocą możliwe jest maksymalne wykorzystanie promieniowania słonecznego w ciągu dnia oraz wygenerowanie znacznych ilości prądu.

Artykuł sponsorowany

Podobne artykuły