Jak wstawić narożniki sufitowe

Podziel się:

Jak wykonać rowkowanie – Przewodnik dla majsterkowiczów dotyczący mocowania i cięcia rowków, a także tworzenia złączy do rowkowania narożników.

W tym przewodniku dowiesz się, jak wymienić listwy sufitowe, w tym jakiego typu opaski ścienne należy użyć, jak zdiagnozować awarię opaski ściennej, co zrobić, jeśli masz izolację szczelinową i prawidłowe rozstawy opasek ściennych wokół drzwi i okien, a także rozstawy między opaskami ściennymi.

Różne rodzaje powiązań….

Listwy sufitowe jest dostępne w wielu różnych stylach, ale istnieją również różne rodzaje materiału do krycia: Tynk, polistyren i duropolimerowe rowkowanie.

Najbardziej tradycyjnym jest rowkowanie gipsowe, a pierwsza część tego projektu dotyczy wykonywania rowków gipsowych i nadaje się również do wykonywania rowków wykonanych z poliuretanu – zwanych również rowkami duropolimerowymi. 

Poniżej znajdziesz przewodnik krok po kroku jak zabrać się do instalacji rowkowania z obrazami.

W ten sam sposób można dopasować rowkowanie styropianowe, które jest najtańszym rowkowaniem, choć nie tak trwałe i nie tak wszechstronne.

Najczęściej spotykane rozmiary list sufitowych to 125 mm i 85 mm. Rozmiar może być mylący, ponieważ rozmiar rowkowania jest określony jako wyimaginowana linia w poprzek rowków, a nie fizyczna wysokość lub projekcja – pomyśl o tym jako przeciwprostokątnej, przy czym ściana i sufit tworzą dwa pozostałe boki. 

Poniższy przewodnik krok po kroku przedstawia zawiera zdjęcia krycia za pomocą piły ukośnej, które tworzą gamę dekoracyjnych form i produktów wykończeniowych z lekkiego, elastycznego i trwałego materiału poliuretanowego.

Kolekcja list sufitowych obejmuje szeroki wachlarz elementów dekoracyjnych, które oferują wiele zalet w porównaniu z „tradycyjnymi” produktami opartymi na gipsie. Rewolucyjny charakter materiału i nowoczesny proces formowania pozwala na uwzględnienie w projektach ostrzejszego poziomu szczegółowości, co czyni je idealnymi dla domu, zwłaszcza tam, gdzie motywem przewodnim jest wyróżnienie i elegancja.

Ważąc tylko ułamek wagi gipsu, poliuretan, który jest niezwykle wytrzymały i odporny na uderzenia, uszkodzenia na miejscu lub podczas montażu. W związku z tym ozdoby te są szybkie i łatwe w montażu (zazwyczaj w około połowie czasu w porównaniu z tynkiem, bez potrzeby zatrudniania drugiej osoby) i bez trudności, bałaganu czy marnotrawstwa: Oszczędność czasu i pieniędzy instalatora.

Zobacz także: Jak zamontować sufit napinany w 10 krokach

Dodatkowo nie ma żadnych typowych obaw związanych z pękaniem lub kurczeniem się, które zwykle związane są z tynkiem – te wykończenia będą elastyczne w miarę jak budynek będzie się poruszał lub będą wpływać na niego różnice temperatur.  Jednocześnie poprawią wygląd Twojego domu przez wiele lat bez potrzeby naprawy.

Listwy sufitowe z poliuretanowe zostały wprowadzone do Wielkiej Brytanii z Belgii (gdzie zostały z powodzeniem wyprodukowane i dostarczone do ponad 50 krajów na całym świecie w ciągu ostatnich 25 lat), przez wielu brytyjskich hurtowników.

Jeden z pracowników dużej firmy wykończeniowej stwierdził, że:

“Lubimy pracować z tymi produktami, ponieważ są one łatwiejsze dla majsterkowicza, aby uzyskać dobry wynik. Są one również znacznie łatwiejsze do cięcia i obsługi tylko przez jedną osobę. „Nie mogę uwierzyć, jak łatwo i szybko można było je zainstalować i jak fantastycznie wyglądają” to typowa reakcja osób instalujących po raz pierwszy produkty listwy sufitowe z poliuretanu.”

Produkty te są cięte i montowane dokładnie w taki sam sposób, jak produkty do przycinania i rozkroju tynku.

Listwy sufitowe są wstępnie zagruntowane, gotowe do malowania lub barwienia w celu uzyskania pożądanego efektu końcowego, przy czym wymagana jest tylko jedna warstwa farby. Wszystkie rodzaje rowków i paneli są również dostępne jako „elastyczne”, które umożliwiają montaż na zakrzywionych ścianach i zatokach lub tworzenie okrągłych wzorów.

Zarówno handlowcy, jak i majsterkowicze zdają sobie sprawę, że bez wątpienia jest to znacznie lepszy materiał do pracy. W rzeczywistości staje się on nowym „tradycyjnym” materiałem produktowym, który zastępuje profile gipsowe.

Różnica między rowkowaniem a gzymsem

Istnieje pewne zamieszanie co do różnicy między gzymsem a rowkowaniem. Oba są dekoracyjnymi formami. Krycie listwami jest zaprojektowane tak, aby pasowało do narożników pomieszczenia, zwykle w rogu pomiędzy górną krawędzią ściany a krawędzią sufitu.

Ma także zwykle jednolity profil, z podobnymi profilami na górze i na dole, co oznacza, że jest symetryczny, gdy patrzy się na niego z boku. (Dlatego też, gdyby wystawała w poprzek sufitu o 10 cm, wówczas opadłaby również w dół ściany o 10 cm.) Coving jest również zazwyczaj dość prosty w projektowaniu, choć nie zawsze.

Gzyms jest architektoniczną dekoracyjną formą architektoniczną stosowaną w celu zwiększenia atrakcyjności wizualnej pomieszczenia lub elementu w pomieszczeniu. Gzyms może być dodawany do szafek, lub używany zamiast, lub dodatkowo do listew, aby zrobić dekoracyjne obrzeże pokoju. Istnieją nawet gzymsy, które są przeznaczone do podtrzymywania podświetlaczy, dzięki czemu można umyć światło w poprzek ściany i sufitu, dając zmiękczone światło pośrednie, które jest świetne dla nastrojowego oświetlenia.

Profile gzymsowe i rowkowe

Tak samo jak twarz osoby ma profil, tak i te ozdobne listwy. Patrząc na nie z boku widać profil, który może być prostą krzywizną lub ozdobną serią krzywizn i wzorów. Używamy również terminu „profil” dla listew przypodłogowych.

Zobacz także: Sufity podwieszane do samodzielnego montażu. Zobacz jakie to proste

Narzędzia do układania rowków

Poniższa lista narzędzi jest naprawdę niezbędna do zapewnienia, że Twoja praca idzie gładko.

  • Piła ręczna – Wybierz pilarkę o drobnych lub średnich ząbkami ze sztywnym brzeszczotem, aby zapewnić proste cięcie.
  • Piła ukośna 
  • Kleje – Można użyć dowolnego kleju do rowkowania, zarówno gotowego, jak i proszkowego, który można samemu wymieszać. Można również użyć silikonowego pistoletu do klejenia i uszczelniania.
  • Ołówek
  • Poziomica spirytusowa lub linia kredą – do wyznaczania linii
  • Sworznie młotkowe i panelowe – do podtrzymywania rowków, podczas gdy klej się osadza.
  • Gąbka lub tkanina i woda – do usuwania nadmiaru kleju
  • Pistolet do wypełniania
  • Nóż do przycinania – znany również jako nóż użytkowy lub ogólnie jako nóż Stanleya. Pędzel malarski – do mieszania masy uszczelniającej w połączeniach

Jak wykonać cięcie ukośne

WSKAZÓWKA: Cięcie ukośne jest umiejętnością, która wymaga praktyki, więc pierwszą zasadą dotyczącą cięcia dla nowicjusza jest: Prosimy o zakup dodatkowej listwy do treningu!

Połączenia ukośne są formowane w rogu pomieszczeń lub tam, gdzie rowkowanie ma zakończyć się częściowo wzdłuż ściany, a koniec musi być wykończony kawałkiem listwy, który wraca w kierunku ściany, aby uzyskać czyste wykończenie.

Połączenia wewnętrzne i zewnętrzne złączy ukośnych

Zewnętrzne stawy skośne są formowane wokół występów do pomieszczenia. W narożach pomieszczenia powstają połączenia na skosy wewnętrzne.

Podczas pomiaru nacięć, upewnij się, że mierzysz wzdłuż krawędzi, która zostanie umieszczona przy ścianie. Podczas przycinania rowków należy umieścić długość rowków do góry nogami w pile na skos, innymi słowy z krawędzią ściany skierowaną do góry.

Kąty są rzeczami osobliwymi i wiemy, że może to być trudne do wykonania. Na naszym forum dostajemy setki pytań o to, jak wycinać listwę. Jedną z wskazówek, które możemy Ci dać, jest to, że cięcie rowków jest znacznie łatwiejsze dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi i poświęceniu czasu na dokładny pomiar: Następnie zmierzyć ponownie. Jeśli zrobisz to ostrożnie, będziesz zaskoczony tym, jak łatwo jest zamontować listwy sufitowe.

Cięcie listwy za pomocą puszki do cięcia pod kątem lub bloku pod kątem

Pierwszą rzeczą, której będziesz potrzebował jest dokładny przewodnik po cięciu. Tradycyjny sposób przycinania narożnika polega na zastosowaniu skrzynki. Są one wykonane specjalnie do przycinania i będą dostępne w różnych rozmiarach.

Niektóre skrzynki na skosy mają regulowany wskaźnik zabezpieczający materiał podczas cięcia. Używamy 125 mm pudełka, które pomieści największy standardowy rozmiar rowkowania, a następnie używamy drewnianej listwy mocowanej wewnątrz w celu zabezpieczenia mniejszych rowków.

WSKAZÓWKA: Upewnij się, że zabezpieczysz rowkowanie w skrzynce na skosy. Materiał musi być mocno przytwierdzony na miejscu, aby uzyskać dobre profesjonalne wykończenie.

Jeżeli listwa nie pasuje dokładnie do pudełka na skosy, istnieje ryzyko jego przesunięcia podczas cięcia. Nawet niewielki ruch może wyrzucić połączenie na ukos i bardzo utrudnić schludną pracę.

Jak widać, pudełka na skosy są wyposażone w proste lub doczołowe gniazdo na piłę oraz dwa gniazda o kącie 45 stopni do wykonywania narożników wewnętrznych i zewnętrznych. Szczeliny mają numery na nich, jak widać. To po to, aby uniknąć nieporozumień podczas cięcia, i uwierz mi, że łatwo się pomylić!

listwy sufitowe montaz

Znajdowanie kątów w Twoim pokoju

Umieszczenie wyżłobienia w kwadratowym pokoju to stosunkowo łatwa praca. Tam, gdzie masz wybrzuszenia komina lub inne niestandardowe miejsca do pracy wokół, będziesz musiał wyciąć więcej złączy ukośnych.

Jeśli masz szczęście, Twoje pokoje będą kwadratowe lub prawie kwadratowe. Niestety wiele pokoi nie ma ścian pod kątem 90° względem siebie, gdy sprawdzasz kąty, a niektóre obszary mogą być oddalone od kwadratu. Podczas przycinania nieparzystych kątów wpłynie to na połączenia na skosy.

W przypadku pomieszczeń, które mają nieparzyste naroża, można kupić „wizjer kątów”. Dostępny również w dobrych sklepach budowlanych.

Umieść wizjer kątowy w rogu pomieszczenia i znajdź jego kąt, wpychając go do rogu, z ramionami przy ścianach. Odczytaj kąt z wskaźnika.

Podziel ten kąt przez dwa i zaznacz to na pudełku na skos. Wytnij pod tym kątem rowek w skrzynce na skos pracując delikatnie z piłą, a otrzymasz szablon do wykonania również tego narożnika schludnie.

Użyj tego samego rowka do cięcia po obu stronach ukośnika, ale jeśli używasz listew z asymetrycznym rowkowaniem, po prostu odwróć materiał podczas drugiego cięcia, tzn. górna krawędź będzie zwrócona do Ciebie na jednym nacięciu ukośnym, a dolna krawędź skierowana do Ciebie na drugim.

Dopasowanie rowków nie jest trudne. Jest to kwestia poświęcania czasu i ustawiania rzeczy tak, jak byś chciał. Przygotuj się na poświęcenie paru listew w ramach ćwiczenia, aby zrozumieć, jak działają narzędzia, i użyj ich, aby uzyskać właściwe ułożenie. Zaoszczędzisz dzięki temu pieniądze w dłuższej perspektywie czasowej.

Zobacz także: Adaptacja poddasza – formalności i porady podczas przerabiania strychu

Jak zaplanować swój pokój?

Skrzynka na skos jest ponumerowana w taki sposób, że jeśli zwrócona jest do ściany, prawa ręka jest numerem 1, jeśli jest to kąt wewnętrzny, lub numerem 3, jeśli jest to kąt zewnętrzny, a lewa ręka jest odpowiednio numerem 2 lub 4. Nie odkładaj tego na później. Ćwicz i wszystko stanie się jasne.  Musisz się upewnić, że starannie zaplanujesz potrzebne cięcia, aby uniknąć zepsucia i marnowania materiału.

Pomiar wysokości i znakowanie

Zmierz każdą sekcję ściany i wpisz ją na swój plan pokoju, możesz również zapisać ją bezpośrednio na ścianie. Weź mały „szablon” i umieść go na ścianie i suficie, zaznacz ścianę i sufit wzdłuż górnej i dolnej krawędzi szablonu w różnych odstępach czasu wokół pokoju (w odległości około metra od siebie, w zależności od długości poziomicy).

Upewnij się, że element listwy siedzi w prawidłowej pozycji w stosunku do ścian i sufitu. Oznacza to upewnienie się, że rowek jest równomiernie rozłożony między ścianą a sufitem, a jego krawędzie leżą równo na ścianie i suficie, a nie są przekrzywione lub pod kątem.

Używając tych linii jako prowadnicy, zaznaczaj wzdłuż ściany i sufitu używając poziomicy, aby upewnić się, że linia jest prosta i równa. Alternatywnie możesz użyć linii kredowej trzymanej pomiędzy dwoma kołkami panelu na każdym końcu ściany). Linie te są tym, do czego będziesz pracować, jeśli chodzi o późniejsze przyklejanie główek.

Możesz zamontować całą listwę na raz,  aby upewnić się, że będzie ono również dobrze wyglądało. Jest to szczególnie ważne, gdy wiesz, że twoje ściany i sufit mają dziwne kąty, nie są proste lub nie są prostopadłe do siebie. Nie próbuj dopasowywać listwy do jakichkolwiek niedoskonałości, po prostu upewnij się, że siedzi prosto.

Upewnij się, że usuniesz wszelkie płatki farby lub tynku oraz wszelkie tapety ze ściany i sufitu pomiędzy liniami. Użyj czujnika Multi i zaznacz położenie rur lub kabli ołówkiem poniżej linii, którą narysowałeś na ścianie.

WSKAZÓWKA: Jeśli przyklejasz się do świeżego tynku, należy rozcieńczyć farbę PVA na ścianie za pomocą pędzla i pozostawić do wyschnięcia, zanim spróbujesz przykleić swój tynk. Zapobiega to szybkiemu wysysaniu wilgoci z kleju przez suchy tynk i daje czas na pracę z klejem przed jego odklejeniem.

WSKAZÓWKA: Jeśli pracujesz na malowanej powierzchni, użyj noża Stanley’a, aby zaznaczyć obszar najbliższy znacznikom ołówka, aby zapewnić  przyczepność kleju. Zacznij od najdłuższego odcinka. Sprawdź szerokość ściany, od której chcesz zacząć.

WSKAZÓWKA: Zawsze dobrym pomysłem jest pracować najpierw we wszystkich wewnętrznych sekcjach. Zaznaczyć pomiar, który wykonałeś ze ściany na krawędzi ściany przy pierwszej długości listwy.

Zobacz także: Jak uszczelnić okna – sprawdzone sposoby ustawienia okien na zimę

Cięcie listwy

WSKAZÓWKA: Najlepiej jest zawsze zaczynać od najdłuższych odcinków, aby uniknąć marnotrawstwa.

Jeśli ściana jest dłuższa niż długość listwy, można połączyć dwie długości za pomocą złącza doczołowego (połączenie proste) lub, aby uzyskać czystsze wykończenie i mocniejsze połączenie, można użyć połączenia na skos pod kątem 45°, używając bloku narożnego jako prowadnicy. (Należy przyciąć jeden wewnętrzny i jeden zewnętrzny ukośnik, aby połączyć ze sobą dwie długości w linii prostej).

WSKAZÓWKA: Wybierz pilarkę z drobnymi zębami, aby gładko przeciąć tynk i uniknąć szarpania papieru podkładowego podczas cięcia.

Zacznijmy od wewnętrznego lewego ukośnika: Nacięcie pasuje do pudełka na skosy od prawej do lewej strony, a krawędź ściany jest skierowana do góry – tak więc materiał, którego używasz, to lewy element nacięć, a materiał na odpady jest po prawej stronie. Wykonaj pierwsze nacięcie w rowku oznaczonym symbolem 2 na bloku. Pasuje to do lewego narożnika ściany.

Zaznacz wymaganą długość ściany na rowku. (Pamiętaj, aby zmierzyć wzdłuż krawędzi ściany wnęki). Przesuń rowkowanie przez puszkę na skos z prawej do lewej strony. Wykonaj drugie nacięcie w szczelinie oznaczonej numerem 1 na bloku pod kątem. Pasuje to do prawego narożnika pokoju.

Weź długość, którą właśnie przyciąłeś, aby upewnić się, że rowek będzie pasował. Dokonaj wszelkich niezbędnych korekt, a następnie zeszlifuj końcówki drobnym papierem ściernym, aby uzyskać czyste wykończenie.

Teraz, aby lewa wewnętrzna skosówka zmieściła się w prawym rogu naszego ilustrowanego pokoju. Sprawdź wymiar ściany, zaznacz wymaganą długość na wyżłobieniu, wsuń ją do pudełka od prawej do lewej i przytnij jeden narożnik za pomocą rowka oznaczonego 3 na pudełku, aby utworzyć lewą połowę zewnętrznego narożnika.

Następnym połączeniem w tym przykładzie jest prawy zewnętrzny ukośnik na wybrzuszeniu komina, dlatego należy przyciąć kawałek na długość za pomocą rowka oznaczonego 4 na pudełku.

Po przycięciu każdego elementu, należy umieścić go na miejscu bez użycia kleju, aby sprawdzić, czy będzie pasował i czy połączenie jest prawidłowe. W razie potrzeby wyreguluj każde cięcie, a następnie zeszlifuj jego koniec, aby uzyskać gładkie wykończenie.

Kontynuuj pracę w ten sposób wokół pomieszczenia, aż do całkowitego wycięcia listew. Możesz trzymać każdy kawałek wyżłobienia w miejscu. Zobacz sekcję Mocowanie listew przy użyciu kleju poniżej – po przyjrzeniu się kilku alternatywom cięcia listew

Używanie ukośnicy do cięcia listew

Jeśli nie chcesz używać bloku ukośnego do cięcia rowków, możesz spróbować narzędzia ukosowego zwanego ukoścnicą, który znajduje się wewnątrz zatoki i ma ukształtowane nacięcia, które chwytają gips, trzymając go bezpiecznie podczas cięcia. Nadaje się do wszystkich rozmiarów rowków o grubości do 125 mm.
Producenci opracowali kąty, więc pod warunkiem, że umieścisz go bezpiecznie w narożniku, zrobisz niezłą robotę. Są one dostępne w modelu handlowym z metalu oraz w wersji plastikowej DIY.

Cięcie listew  za pomocą piły ukośnej

Piła ukośna pracuje podobnie jak blok ukośny, ale po zabezpieczeniu ukośnego cięcia na miejscu prowadnica brzeszczotu jest ustawiana w prawidłowej pozycji do dokładnego cięcia pod odpowiednim kątem.

Tylna prowadnica piły ukośnej jest oznaczona jako „ściana” i posiada ograniczniki do oparcia krawędzi rowkowania o krawędź. Podstawa piły jest oznaczona standardowymi wymiarami rowkowania, dzięki czemu można łatwo i prawidłowo ustawić długość rowkowania w pilarce ukośnej.

Zobacz także: Grzejnik nie grzeje. Sprawdź, jaka może być tego przyczyna

Mocowanie rowkowania przy użyciu kleju

Wymieszać klej do gęstej pasty, zgodnie z wytycznymi na opakowaniu lub użyj gotowego, zmieszanego kleju. Alternatywnie można zastosować tubę z klejem na bazie silikonu i pistolet do klejenia. Niezależnie od metody nakładania kleju, nie ma potrzeby dodawania kleju do środka tylnej części zatoki – nie ma to kontaktu ze ścianą lub sufitem.

WSKAZÓWKA: Nie bój się zakładania zbyt dużej ilości kleju, będziesz mógł go łatwo zeskrobać przy użyciu noża wypełniającego i mokrej szmatki lub gąbki do czyszczenia ściany. Chcesz, aby to było tylko wyciskanie z krawędzi.

Wyrównaj wyżłobienie z liniami zaznaczonymi na ścianie i suficie. Upewnij się, że lewy koniec znajduje się zaledwie kilka mm od lewej ściany.
Wciśnij mocno w miejsce na całej długości rowkowania.

W przypadku drugiego i kolejnych rowków należy również przykleić klej do tworzonego połączenia na skos. Użyj noża wypełniającego, aby wcisnąć klej do wszelkich szczelin, wpychając klej do wszelkich złączy. Wyrównaj wszelkie falowania w powierzchni ściany.  Usunąć nadmiar kleju ze ścian i sufitów, a następnie wyczyścić wilgotną szmatką lub gąbką.

Jeśli obawiasz się, że długa listwa nie utrzyma się na sile samego kleju, przylepiaj kilka małych gwoździ lub szpilek do paneli pod nim, aby podtrzymać go na miejscu, aż klej będzie twardy. Otwory na gwoździe mogą być wypełnione później.

WSKAZÓWKA: Przed wbijaniem gwoździ w ścianę należy zawsze sprawdzić, czy nie ma kabli i/lub rur. Użyj skanera, aby uniknąć kosztownych i niebezpiecznych otworów w rurach lub elektrodach.

Podobne artykuły