Indywidualny projekt domu – dlaczego warto się na niego zdecydować?

Podziel się:

Inwestorzy planujący budowę domu z reguły mają do wyboru dwie możliwości uzyskania odpowiedniego projektu budowlanego. Pierwsza opcja to opracowany wcześniej, gotowy projekt nabyty od firmy budowlanej czy architekta. Takie rozwiązanie wymaga późniejszej adaptacji do wymagań posiadanej działki. Drugim rozwiązaniem jest natomiast projekt indywidualny, czyli stworzony zupełnie od podstaw na specjalne zamówienie inwestora. Jego wybór może się okazać bardzo praktyczny i opłacalny, pod warunkiem spełnienia określonych wymagań.

Podstawy indywidualnego projektu domu

Indywidualny projekt domu zawsze jest opracowywany na bezpośrednie zamówienie inwestora, a za jego całościowe przygotowanie odpowiada wynajęte studio projektowe lub architekt. Proces jego tworzenia uwzględnia specyficzne cechy dostępnej działki budowlanej, co znacząco ułatwia efektywne wykorzystanie jej pełnego potencjału oraz pozwala na uniknięcie potencjalnych trudności. Projekt indywidualny może tym samym całkowicie spełnić docelowe oczekiwania i potrzeby inwestora. Jego wymagania stanową podstawę wytycznych dla projektanta, który zależnie od umiejętności może bardzo skutecznie uplastycznić całą wizję i zaproponować własne rozwiązania. W przeciwieństwie do gotowych rozwiązań, indywidualne projekty domów nie wymagają późniejszej adaptacji. Ich wdrożenie często okazuje się niezbędne również na etapie rozbudowy, przebudowy czy generalnego remontu budynku.  

Proces powstawania projektu indywidualnego

Na proces tworzenia projektu indywidualnego składa się kilka podstawowych etapów. Pierwszy z nich to konsultacja z architektem, który musi poznać szczegóły dotyczące oczekiwań inwestora, dostępnego budżetu czy charakterystyki działki. W oparciu o takie informacje powstaje projekt koncepcyjny, pozwalający na ogólne przedstawienie przyszłego domu nabywcy. Kolejny etap opiera się na wprowadzaniu różnych poprawek i ostatecznych zmian. Zadaniem architekta jest następnie utworzenie kompletnego projektu budowlanego, który zawiera pełną dokumentację. Na koniec da się jeszcze wprowadzić kosmetyczne modyfikacje, po czym następuje rozliczenie z architektem oraz odbiór kompletnej dokumentacji projektowej. Na tym etapie inwestor może już rozpocząć załatwianie wszystkich formalności związanych z budową domu.

Korzyści związane z wyborem projektu indywidualnego

Indywidualny projekt domu może zapewnić wiele istotnych korzyści. Podstawową zaletą jest możliwość spełnienia szeregu oczekiwań i potrzeb inwestora, który pozostaje stroną aktywną i bierze czynny udział w całym procesie. Projekt indywidualny pozwala na łatwiejsze zagospodarowanie działek problematycznych, np. wąskich i pochyłych. Istotnym atutem jest możliwość optymalnego dostosowania go do warunków zabudowy czy ukształtowania terenu. W przypadku rezygnacji z budowy, inwestor może z korzyścią sprzedać działkę razem z projektem. Nie bez znaczenia pozostaje gwarancja, że gotowy dom będzie w pełni zgodny z wymaganiami oraz ustalonymi parametrami technicznymi. Obecnie dużą zaletą jest też możliwość uzyskania wsparcia przy załatwianiu formalności od firmy odpowiedzialnej za przygotowanie projektu. Kompleksową ofertę dla inwestorów posiada Twórcza36, z której usługami można zapoznać się na stronie.  

Wymagania i koszty indywidualnego projektu domu

Indywidualne projekty domów nie wymagają adaptacji, a przy tym obejmują pełną dokumentację do efektywnego załatwienia poszczególnych formalności. Warto jednak pamiętać, ze z rozwiązaniem tym wiążą się pewne ograniczenia. Do najważniejszych wymogów należy konieczność dysponowania sporym budżetem, ponieważ koszt projektu indywidualnego pozostaje dość dużym wysoki. Inwestorzy muszą przeznaczyć na jego sporządzenie średnio 150-300 zł za jeden metr kwadratowy. Z reguły trzeba też nieco poczekać na ukończenie projektu, ponieważ jego przygotowanie trwa nawet kilka miesięcy. Warto również mieć na uwadze, że takie rozwiązanie ogranicza możliwości realizacji budowy na innych działkach. Warunkiem będzie w takim przypadku uprzednia adaptacja projektu indywidualnego.

Podobne artykuły