Słoneczne dni i wysokie temperatury to coś, co cieszy każdego miłośnika lata. Słońce ma pozytywny wpływ na organizm, gdyż dostarcza bardzo ważną witaminę D. Zbyt wysokie temperatury mogą być jednak niebezpieczne, zwłaszcza dla osób starszych. Co zrobić, aby ochronić się przed nadmiernymi upałami?
Zbyt mocne słońce i zbyt długa ekspozycja na jego promienie może doprowadzić do poparzeń słonecznych, utraty przytomności, a często nawet udaru. Przed słońcem trzeba się więc odpowiednio chronić. Ważna będzie nie tylko zmiana stylu życia podczas letnich miesięcy, ale też zabezpieczenie mieszkania przed wysokimi temperaturami czy stosowanie kremów z filtrem bezpośrednio przed wyjściem na słońce. O czym pamiętać, aby chronić się przed upałem?
Spis treści
Pij dużo wody
Picie odpowiedniej ilości wody to podczas dużych upałów absolutna konieczność. Każda osoba dorosła powinna wypijać minimum 2 litry wody dziennie. Jako uzupełnienie dla wody warto również pić soki owocowe bądź warzywne. W lecie organizm intensywnie traci potas, dlatego warto pić np. sok pomidorowy. Podczas upalnych dni najlepiej unikać alkoholu, napojów gazowanych, a także kawy. Ciemną, mocną herbatę warto zamienić np. na herbatę zieloną.
Unikaj słońca
Jeżeli nie musisz koniecznie wychodzić z domu, to lepiej unikaj słońca, zwłaszcza w czasie jego największej aktywności czyli między godziną 12 a 15. Jeśli już musisz wyjść na słońce, to obowiązkowo pamiętaj o kremie z filtrem. Najlepsze efekty dadzą kremy chroniące zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB. Wybór kremu do opalania zależy od wielu różnych czynników np. od typu karnacji i właściwości skóry oraz tego, jak reaguje ona na słońcu. Osoby o jasnej karnacji, które szybko ulegają poparzeniom powinny zaopatrzyć się w krem z filtrem SPF minimum 20. Podczas przebywanie na słońcu przez długi czas np. na plaży, warto pomyśleć o filtrze o wyższej wartości np. 30 lub 50. Trzeba też pamiętać o nakryciu głowy.
Zabezpiecz mieszkanie przed upałem
Nawet jeśli nie przebywamy bezpośrednio na słońcu, to wysoka temperatura potrafi dać się we znaki również w mieszkaniu, zwłaszcza jeśli nie mamy klimatyzacji. W takiej sytuacji trzeba pamiętać o tym, aby zasłaniać okna, aby do wnętrza przedostało się jak najmniej słońca. W ochłodzeniu wnętrza pomogą też odpowiednio dobrane zasłony np. przyciemniające, które można znaleźć w Your Home Story. Zatrzymują one światło słoneczne, dzięki czemu pomieszczenie mocno się nie nagrzeje. Takie zasłony są uszyte ze specjalnego materiału o odpowiedniej grubości. Dzięki dużej różnorodności modeli takich zasłon, świetnie sprawdzą się one np. jako zasłony do salonu. Zasłony powinny być nie tylko praktyczne, ale też dobrze się prezentować i pasować do wnętrza, stanowiąc jego dodatkowy element dekoracyjny.
Zwróć uwagę na to, co jesz
W lecie warto postawić na dietę lekkostrawną, bogatą w warzywa i owoce. Produkty takie jak np. arbuz, pomarańcze, pomidor czy ogórek pomogą ugasić pragnienie, a jednocześnie dostarczą niezbędnych witamin. Podczas upalnych dni należy unikać potraw wysoko przetworzonych, fast foodów oraz dań smażonych. Dania powinny być lekkie, lepiej jeść więcej małych posiłków niż np. jeden duży. Dodatkowo wszystkie dania powinny zawierać jak najwięcej składników odżywczych i witamin zwłaszcza magnezu i potasu.
Ogranicz aktywność fizyczną
Chociaż sport ma wiele korzyści zdrowotnych dla organizmu, to podczas letnich upałów warto nieco ograniczyć aktywność, zwłaszcza w godzinach południowych. Aby utrzymać formę w lecie warto regularnie chodzić na basen, albo iść pobiegać np. rano przed pracą lub wieczorami, kiedy nie jest już tak gorąco. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby zbytnio nie forsować organizmu. Przy wysokiej temperaturze kondycja może być obniżona. Dodatkowo organizm wolniej się regeneruje.