Jak korzystać z wieszaków podwieszanych na belce nośnej

Podziel się:
wieszaki na belki nośne

Montaż wieszaków podwieszanych na belce stropowej to ważny element całej budowy. Wieszaki na belki nośne są jednym z najbardziej użytecznych produktów budowlanych na placu budowy. Mogą one łączyć legary bez konieczności wycinania otworów w ścianach lub ryzyka przenikania wilgoci do końcówek drewna. 

Wieszaki na belki stropowe zostały wynalezione po raz pierwszy w 1903 roku, a przynajmniej wtedy został zgłoszony pierwszy patent, przez Augusta H. Eberhabdta z Kalifornii, USA. Patent dotyczył prostej konstrukcji stalowej, która od tamtego czasu niewiele się zmieniła.

Jednak w maju 1957 roku, James Findleton Roland zdecydował się na zgłoszenie patentu na udoskonalenie pierwszego wieszaka. Nie jest jasne, dlaczego oba patenty zostały przyznane na wzór, który jest bardzo podobny i wykonuje tę samą funkcję. Jedyną różnicą, jaką widzimy, jest to, że pan Roland wpadł na pomysł wykorzystania wieszaków na belki w sposób siodłowy.

Zobacz także: Montaż drzwi zewnętrznych – jak zrobić to poprawnie?

Jednak patent został przyznany, a wieszaki na belki stropowe stały się produktem na miarę prostoty, jaką oferowały w budownictwie. Sufity, dach, belki stropowe, a nawet deski tarasowe mogły być teraz układane w „jiffy”, a nie w godzinach potrzebnych na wbudowanie końca belek w ściany, lub na prawidłowe połączenie w sąsiednich belkach drewnianych.

Wieszaki na belki (lub wieszaki na krokwie, ewentualnie wsporniki na belki, ponieważ są one również znane pod taką nazwą) są zwykle podzielone na dwie kategorie. Te, które są przymocowane do twarzy ściany, która ma wspierać legary i te, które dosłownie wiszą na górze ściany, która niesie legary. W rzeczywistości, większość wieszaków legarów jest trochę z obu.

Są one ocynkowane, aby zapobiec rdzewieniu i mogą być mocowane, tam gdzie jest to konieczne, za pomocą śrub lub gwoździ.

Lżejsze wieszaki legarowe lub wieszaki Jiffy są zawsze wyposażone w otwory mocujące, które pozwalają na zamocowanie ich do ściany, ale zazwyczaj mają również długie „nogi”, które pozwalają na pochylenie nóg wieszaka nad ścianą lub „owinięcie ich nad ścianą”. Pozwala to również na mocowanie od góry, dając dodatkowe wsparcie. Wiele wytrzymałych wieszaków legarów jest również mocowanych na stałe.

Wieszaki stałe czołowe i czołowe stałe owinięte nad wieszakami mogą mieć również kołnierze (przez które wywiercone są otwory montażowe) pokazujące dowolną stronę wieszaka lub ukryte w miejscu, gdzie są one wygięte, aby były widoczne tylko wtedy, gdy w wieszaku nie ma belki.

Wieszaki o dużej wytrzymałości, dla większych nośnych gatunków drewna nie są owinięte nogami, w razie potrzeby są one wygięte przy produkcji w celu powieszenia na ścianie lub, w niektórych przypadkach, w celu włożenia ich do wpustu wyciętego specjalnie w złącze ściany. Więcej na ten temat przeczytasz później.

wieszak na belki

Ukryty kołnierzowy wieszak na belkę nośną

W niektórych wieszakach mocujących z powierzchnią czołową otwory mocujące są ukryte przez belkę nośną po jej włożeniu. Jeżeli ten wieszak jest przymocowany do lekkiego wgłębienia w ścianie, wizualny wpływ ma belka, która jest faktycznie wbudowana w ścianę.

Zaletą dekoracji w przypadku stosowania ukrytego wieszaka jest to, że jeśli ściany nie mają być otynkowane, a tym samym ukryte kołnierze, dekoracja może być wykonana aż do krawędzi legara bez pokazywania stali.

Wieszaki siodłowe do belki nośnej

Wieszaki siodłowe przeznaczone są do zawieszania po obu stronach ściany, belki nośnej, belki lub RSJ w celu kontynuowania liny nośnej w tym samym kierunku.

Wieszaki Mini 

Mini wieszaki legarów są używane często dla ćwieków i mniejszego drewna, w tym drewna między legarami podłogowymi. Wieszaki mini nie powinny być stosowane do drewna konstrukcyjnego i generalnie są stosowane tylko do kantówek o wymiarach do 50mm x 50mm.

Zobacz także: Montaż parapetów wewnętrznych – instrukcja krok po kroku

Ukośne wieszaki na belki nośne

Ukośne wieszaki stosuje się w miejscach (zazwyczaj na dachu), gdzie drewno styka się pod kątem innym niż 90 stopni. Obejmuje to krokwie typu dolinowe, krokwie biodrowe i tradycyjne (budowane ręcznie) dachy, w których nie stosuje się wstępnie uformowanych kratownic.

Wieszak na długą belkę nośną

Wieszak na długie nogi jest szczególnie przydatny, gdy podłogi są budowane na różnych poziomach względem siebie. Kabina z nogami powinna być wygięta, aby pomieścić różne długości, a w niektórych przypadkach można zamocować legary podwieszane.

Może to być często konieczne, gdy zainstalowano RSJ, a drewno musi być podwieszone pod nim, aby utworzyć nieprzerwaną linię sufitu.

belka nośna w biurze

Wieszaki podwieszane na zamówienie

Podczas konstruowania tradycyjnego dachu wykonanego ręcznie można znaleźć kąty między legarami i krokwiami, które nie są zwykłymi rozmiarami. Podobnie, przy renowacji i łączeniu nowego budynku ze starym, nie wszystko idealnie do siebie pasuje.

Wieszaki murowane do belek stropowych

Wieszaki na belki murarskie są zazwyczaj spawane w co najmniej jednym miejscu w celu zwiększenia wytrzymałości. 

Kiedy są one dodawane retrospektywnie do budynku, aby nieść nową podłogę lub dach być może, poziomy pościg są cięte w ścianie (zwykle za pomocą tarczy tnącej) i wisior murowany jest wpychany do środka. Następnie należy ponownie zamocować spoinę lub szczelinę wpustową, aby zachować wytrzymałość ściany.

Należy uważać, aby przyciąć tylko tyle szczeliny, aby wcisnąć jeden wieszak w danym momencie. Jeśli ciąłeś długi pościg, znacznie osłabiasz ścianę, więc zaznacz dokładnie miejsce, w którym potrzebujesz wieszaków i po prostu wycinaj dla każdego indywidualnego wieszaka.

Zobacz także: Jak wygląda ganek? Czy dobudowa ganku jest kosztowna? Podpowiadamy!

Łączenie legarów przez nacinanie drewna bez wieszaków podwieszanych na belce nośnej

Wieszaki na belki są niezwykle użytecznym produktem w branży budowlanej i nie bardziej niż w przypadku niektórych prac budowlanych, o które jesteśmy pytani na tej stronie.

Pozwalają one na zawieszenie belki tam, gdzie w przeciwnym razie potrzebowałbyś sporo czasu na jej naprawę lub wbudowanie do czegoś innego. Wycięcie drewna w płyty ścienne lub inne rodzaje drewna jest bardzo czasochłonnym zajęciem, a usunięcie części drewna w pewnym stopniu je osłabia.

wieszaki na belki nośne

Budowanie legarów w murze

Może również pozwolić, aby woda wsiąkała w końcowe ziarno drewna, gdzie może przejść niewykryta, zanim zgnije.

Problem ten jest bardziej związany z wbudowywaniem niezabezpieczonych końców legarów w ściany niż łączenie nacięć drewnianych, ale oba te problemy mogą stanowić problem, podczas gdy wieszaki legarów są wiercone.

Mocowanie belek stropowych do belki stropowej RSJ (Rolled Steel Joist)

W przypadku konieczności przykrycia dużej rozpiętości (zwykle w przestrzeni dachowej) praktyczne jest zastosowanie RSJ na dwóch ścianach nośnych, aby rozbić długą rozpiętość na krótsze odległości. Pozwala to na zminimalizowanie podparcia z podłogi, prowadząc do większych pomieszczeń. Mocowanie legarów do legarów RSJ nie jest jednak tak łatwe bez wieszaków.

Zobacz także: Wylewka samopoziomująca – jak ją zrobić samodzielnie? Poradnik

Zazwyczaj budowlańcy obsługują podejście pasowe i stężenia do łączenia legarów z RSJ i pierwszą rzeczą, jaką zrobią, jest przykręcenie drewna do obu stron wnęki RSJ.

Po przykręceniu drewna do RSJ, wieszaki legarów (w tym przypadku wieszaki legarów) można zawiesić nad RSJ i przymocować do drewna. 

Wieszak Jiffy’ego

Powyższe wieszaki znane są jako wieszaki jiffy. Wieszaki tego typu są używane tylko wtedy, gdy przylegają do siebie. Pochodzi z dużą ilością otworów, przez które można przykręcić lub przybić wieszak do jednego drewna, podczas gdy inne drewno wrzuca się do „buta”.

Wieszaki podwieszane dają stolarzom dachowym dużą elastyczność. Są stosunkowo łatwe do wypoziomowania, bardzo mocne mocowanie i pozwalają stolarzowi (za pomocą tymczasowych mocowań) umieścić wszystkie elementy drewniane na miejscu, z zachowaniem odpowiednich odstępów między nimi, przed zamocowaniem na stałe.

belki nośne w ogrodzie

Ukryty wieszak na belkę nośną

Jednym z ostatnich typów wieszaka jest tzw. ukryty, który działa trochę jak złącze wpustowe, gdzie dwie belki lub legary spotykają się pod kątem prostym, a ich mocowanie nie jest widoczne.

Wszystko, co jest widoczne, to końce kołków drewnianych lub metalowych po obu stronach drewna.

Zobacz także: Dom energooszczędny – jak go zbudować? Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?

Tylna część ukrytego wieszaka na belkę jest mocowana do ściany lub sąsiedniej belki. Druga lub prawa belka kątowa jest następnie wycięta, aby pomieścić wsunięty w miejsce pióro wieszaka.

Dyble są następnie wpychane do wywierconych otworów w celu przytrzymania belek..

Wieszak na belkę podtynkową umożliwia połączenie dwóch drewnianych elementów bez widocznych mocowań, co czyni go idealnym rozwiązaniem w przypadku renowacji starych domków i budynków z dawnej epoki. Do wszystkich celów, każdy ukryty wieszak na belkę jest połączeniem wpuszczanym na kołek.

Podobne artykuły