Marzysz o basenie przed domem, ale wydaje Ci się, że jest to luksus tylko dla osób bardzo zamożnych? Jesteś w błędzie. Żeby cieszyć się eleganckim i funkcjonalnym przydomowym basenem wcale nie trzeba dysponować ogromnym budżetem. Własny niewielkim basem w przepięknej i bardzo oryginalnej drewnianej zabudowie możesz mieć już za kilka tysięcy złotych. Jego obudowę możesz wykonać samodzielnie, co znacząco obniży koszty całej inwestycji. Nie jest to wcale bardzo trudne.
Basen to miejsce letniego relaksu i zabawy z dziećmi czy w gronie przyjaciół. Możemy orzeźwić się w nim w gorące dni, czy zrelaksować po ciężkim dniu pracy. Jeśli pozwala na to metraż naszego ogrodu, to z pewnością warto zamontować w nim choćby niewielki basen. Wcale nie musimy wpuszczać go w ziemię. Świetnym rozwiązaniem jest basen stojący w zabudowie drewnianej ze wygodnymi schodkami. Dowiedz się, jak wykonać drewnianą zabudowę basenu w kilku prostych krokach.
Spis treści
Drewniana obudowa basenu – czy trudno ją wykonać?
Dla osoby, która lubi majsterkować i ma już spore doświadczenie w różnego rodzaju pracach remontowych, w tym także tych stolarskich, samodzielne wykonanie drewnianej zabudowy przydomowego basenu nie będzie bardzo trudne. Trzeba się jednak liczyć z tym, że będzie to zajęcie dosyć pracochłonne i czasochłonne.
Często pojawia się też pytanie, czy każdy basen ogrodowy nadaje się do drewnianej zabudowy? Tutaj kluczowa jest jego wielkość. Tego typu obudowa jest dobrym rozwiązaniem dla niewielkich basenów ogrodowych. Nie jest ona polecana do tych bardzo dużych, nie tylko ze względu na pracochłonność montażu samej zabudowy, ale także konieczność jej dosyć częstej konserwacji, co w przypadku dużego basenu byłoby dosyć problematyczne.
Basen do zabudowy powinien stać na dobrze utwardzonej powierzchni. Taka zabudowa może mieć różny kształt i być wykonana w różnych stylach- wszystko zależy tak naprawdę wyłącznie od naszego gustu. Warto najpierw dokładnie wszystko wymierzyć i zaprojektować obudowę. Oprócz samej zabudowy basenu uwzględnijmy także wygodne i bezpieczne wchodzenie i wychodzenie z niego. Jeśli już decydujemy się na wykonanie pięknej zabudowy basenu z drewna, to warto też zrobić wygodne i ładne schodki drewniane do niego prowadzące. Powierzchnię pod nimi możemy wykorzystać jako praktyczny schowek z drzwiczkami, w którym umieścimy sprzęt do obsługi i czyszczenia basenu oraz akcesoria ogrodowej kąpielowe jak na przykład leżaki, piłkę plażową czy inne zabawki do wody.
Jak obudować basem drewnem – instrukcja krok po kroku
Wszystkie materiały, narzędzia i akcesoria potrzebne do wykonania drewnianej zabudowy basenu bez trudu kupimy w każdym markecie budowlanym. Będą nam potrzebne takie rzeczy jak:
- płyty OSB,
- podkład – taki, jaki kładzie się pod panele PVC,
- drewniane legary,
- deski o grubości 2,5 cm,
- impregnat do drewna,
- farba lub lakier do drewna,
- pianka izolująca,
- pędzle,
- piła do drewna,
- klej do drewna,
- młotek,
- kołki do łączenia elementów drewnianych.
- odzież robocza, w tym koniecznie gogle ochronne na oczy i rękawice robocze.
Zabudowę naszego ogrodowego basenu przeprowadzimy w trzech krokach:
Krok 1 – Budowa podłoża z legarów
Początek prac montażowych to położenie legarów, na których będzie się opierać cała konstrukcja. Pamiętajmy, by przed zakupem materiałów, dokładnie wymierzyć basem i dodać po bokach szerokość jego obudowy, aby kupić odpowiednią ilość materiałów.
Na legarach układamy warstwę z płyt OSB.
Krok 2 – Zabezpieczenie podłoża
Na powierzchnię płyt OSB konieczne jest położenie podkładu. Świetnym rozwiązaniem jest tutaj pianka podkładowa pod panele PCV. Nigdy nie rezygnujmy o dobrego podkładu. Dlaczego jest on tak ważny? Zadaniem podkładu jest zabezpieczenie dna basenu przed nierównościami drewna, które mogłyby spowodować uszkodzenie jego powierzchni podczas intensywnego użytkowania. Nie bez znaczenia jest także wpływ miękkiego piankowego podkładu na komfort korzystania z basenu.
Krok 3 – Montaż drewnianej obudowy basenu
Teraz możemy przystąpić do montażu właściwej obudowy basenu. Najpierw z drewna wykonujemy szkielet obudowy. Górną część obudowy stanowiącą podłogę przy basenie oraz schody do niego prowadzące wzmacniamy odpowiednio przyciętymi płytami OSB.
Następnie konstrukcję obijamy deskami. Jakich desek będziemy potrzebować? Możemy wykorzystać na przykład takie do budowy boazerii, ale świetnym wyborem są też takie przeznaczone na podbitkę dachu.
Na koniec wystarczy już tylko pomalować lub polakierować drewno. Gdy pomalowana powierzchnia będzie całkowicie sucha, możemy zacząć korzystać z basenu.
Konserwacja drewnianej zabudowy basenu
Drewno jest przepięknym materiałem, jednak trzeba także pamiętać o tym, że nie jest ono zbyt odporne na działanie wilgoci i promieniowania słonecznego. Jeśli więc nie zabezpieczymy dobrze drewnianej zabudowy naszego ogrodowego basenu i nie będziemy regularnie wykonywać jego konserwacji, to niestety po już po kilku sezonach drewno zacznie gnić i pękać. Zaniedbana zabudowa basenu z drewna nie tylko wygląda bardzo nieestetycznie, ale także zagraża bezpieczeństwu korzystających z basenu osób. Dlatego tak ważne jest systematyczne dbanie o deski.
Zabezpieczenia przed wilgocią i innymi niekorzystnymi czynnikami wymagają wszystkie elementy zabudowy basenu, czyli legary, płyty OSB oraz deski. Jeszcze przed dokonaniem montażu zabudowy basenu muszą one zostać porządnie zaimpregnowane specjalnym preparatem. Impregnację warto powtórzyć później już po zmontowaniu całej zabudowy. Na koniec drewno zabezpieczamy dodatkowo farbą lub lakierem.
Konserwację specjalnymi preparatami impregnującymi do drewna należy powtarzać w miarę potrzeby. W praktyce przeważnie jest to konieczne co 3-4 lata, natomiast co roku warto obudowę basenu odmalować lub od nowa polakierować.
Dobrze konserwowana drewniana zabudowa basenu przetrwa długie lata. Nie zapominajmy też o tym, że kiedy nie korzystamy z basenu, czyli na okres jesienno- zimowy konstrukcję powinniśmy zabezpieczyć przed działaniem deszczu oraz śniegu. Najlepiej po prostu pokryć ją brezentem.
Oprócz konserwacji samej zabudowy basenu oczywiście nie można także zapominać o regularnym czyszczeniu jego wnętrza oraz filtrów do wody.
Ile kosztuje drewniana zabudowa basenu? Tutaj wiele zależy od wielkości basenu, a także od tego, czy pracę zdecydujemy się wykonać samodzielnie, czy zlecimy ją profesjonalnej firmie. Przy samodzielnej obudowie basenu całkowite koszty wraz z zakupem filtra piaskowego przy niewielkim basenie o wymiarach 5 na 3,5 metra wyniosą od 5 tysięcy złotych wzwyż. Pamiętajmy jednak, że jest to dosyć wymagająca i czasochłonna praca. Nie każdy będzie w stanie wykonać ją samodzielnie. Jeśli jednak mamy już doświadczenie w pracach remontowych i lubimy tego rodzaju zajęcia, to z pewnością nam uda. Przy założeniu, że będziemy pracować codziennie przez kilka godzin, montaż zabudowy basenu o podanych wyżej wymiarach powinien zająć nam około trzech tygodni.
Jeśli zlecimy wykonanie drewnianej zabudowy basenu specjalistycznej firmie, wówczas prace z pewnością przebiegną szybciej i sprawniej, ponieważ z reguły są one wykonywane przez kilku doświadczonych pracowników jednocześnie. Z tym, że tutaj musimy się liczyć z o wiele większymi kosztami. Samodzielne wykonanie obudowy ogrodowego basenu może być nawet 4- krotnie tańsze.
Jeśli chodzi o sam koszt zakupu basenu, to oczywiście jest on uzależniony od jego wielkości. Na przykład za dobrej jakości basem o wymiarach 4 na 2 metry zapłacimy nieco ponad 2 tysiące złotych. Pamiętajmy, że nie warto oszczędzać na misce basenowej. Wybierzmy taką wykonaną z dobrych materiałów, która posłuży nam przez lata.