Nie wiesz, czym jest gruntowanie przed malowaniem i po co się je wykonuje? Masz wątpliwości, w jakich sytuacjach jest ono konieczne, a kiedy nie trzeba go zrealizować? Jeśli nurtują Cię takie pytania, zapraszamy do lektury artykułu. Znajdziesz w nim garść przydatnych informacji z tym związanych.
Spis treści
Co to jest gruntowanie przed malowaniem?
Gruntowanie przed malowaniem czy tapetowaniem polega na przygotowaniu podłoża do dalszych prac wykończeniowych. Zastosowanie odpowiedniego środka prowadzi do wyrównania chłonności podłoża, dzięki czemu nie pochłania ono zbyt dużych ilości farby.
Aby gruntowanie ścian przyniosło zamierzony efekt, trzeba pamiętać o dobraniu odpowiedniego preparatu. Stosowane są różne podkłady gruntujące, które mają za zadanie zabezpieczyć podłoże i sprawić, że wierzchnia warstwa będzie wyglądała estetycznie. W przypadku farb wykończeniowych możesz zdecydować się na przykład na:
- wodorozcieńczalne, które dobrze kryją podłoże i są odporne na temperatury dochodzące do 100°C,
- poliwinylowe albo chlorokauczukowe – wyróżnia je dobra przyczepność do podłoża oraz szybki czas schnięcia.
Gruntowanie przed malowaniem polega na dokładnym naniesieniu preparatu na ścianę czy sufit. Taką czynność wykonuje się przed całkowitym wyschnięciem tynku, co może trwać nawet do 28 dni (w przypadku podłoża cementowo-wapiennego).
Po co wykonuje się gruntowanie przed malowaniem?
Gruntowanie ścian i sufitu jest niezbędne przed malowaniem, tapetowaniem albo położeniem płytek. Dzięki gruntowaniu podłoże staje się:
- wzmocnione, gładkie i niepylące – pozwala to łatwiej i szybciej rozprowadzić farbę, a także uzyskać równą oraz jednolitą powłokę malarską, która jest dobrze związana z podłożem,
- mniej chłonne – dzięki czemu zużywa się mniej farby nawierzchniowej lub kleju do płytek.
Jeśli nie wykonasz gruntowania, na ścianie czy suficie mogą pojawić się nieestetyczne smugi, przebarwienia czy zacieki. Nierzadko widoczne są również różnice w połysku, natomiast po malowaniu farba odchodzi razem z taśmą malarską, a w późniejszym czasie także łuszczy się i pęka.
Gruntowanie przed malowaniem zapobiega wielu niekorzystnym zjawiskom. Dlatego nie należy pomijać tego etapu. Pamiętaj, aby stosować trwałe i wydajne środki gruntujące, które idealnie przygotowują podłoże do dalszych prac wykończeniowych. Odpowiednim asortymentem dysponuje Polifarb Łódź.
Gruntowanie przed malowaniem, tapetowaniem lub położeniem płytek warto wykonać po to, aby wyrównać chłonność podłoża, dzięki czemu staje się ono bardziej stabilne i zapewnia odpowiedni efekt estetyczny po naniesieniu wierzchniej warstwy. Taki zabieg zapobiega powstawaniu smug i zacieków oraz łuszczeniu się powłok czy odklejaniu tapet.
Kiedy warto przeprowadzić gruntowanie przed malowaniem?
Gruntowanie przed malowaniem jest potrzebne zawsze wtedy, gdy wykańczasz podłoże, na którym nie znajduje się żadna farba. Dotyczy to ścian i sufitów:
- znajdujących się w nowym budynku, oddanym w stanie deweloperskim, nawet jeśli zostały one pokryte farbą, gdyż zwykle jest ona słabszej jakości,
- pokrytych tynkiem gipsowym bądź cementowo-wapiennym albo gładzią.
Gruntowanie zaleca się także w przypadku płyt gipsowo-kartonowych, z których wykonywane są ścianki działowe albo sufity podwieszane. Taką czynność warto wykonać również po szpachlowaniu, które ma na celu uzupełnienie ubytków w ścianach, lub po usunięciu starych powłok malarskich, zacieków, nalotów pleśni czy plam.
A kiedy gruntowanie przed malowaniem nie jest potrzebne? Dotyczy to sytuacji, gdy ściana została pokryta wysokiej jakości farbą lateksową albo akrylową i powłoka nadal znajduje się w dobrym stanie. W takim wypadku grunt mógłby pogorszyć przyczepność nowej farby, dlatego zaleca się jedynie umycie i odtłuszczenie podłoża.
Gruntowanie przed malowaniem, układaniem płytek czy tapetowaniem warto wykonać w trakcie niemal każdego remontu. Dzięki temu podłoże będzie stabilne i gładkie, co zapewni odpowiedni efekt estetyczny. Ważne jest, aby zastosować trwały i wydajny podkład gruntujący.