Niektórzy wybierają prysznic ze względu na powierzchnię łazienki — zbyt małą, by zmieściła się w niej wanna. Inni z kolei preferują taką formę dbania o higienę i nie przepadają za długimi kąpielami. Niezależnie jednak od powodów, dla których decydujemy się na instalację kabiny prysznicowej, jej zakup powinien być bardzo przemyślany. Jaki prysznic wybrać, by najlepiej wykorzystać dostępną przestrzeń i zapewnić sobie maksymalny komfort na co dzień?
Spis treści
Na co zwrócić uwagę, wybierając prysznic do łazienki?
Szeroki wybór kabin, brodzików i innych elementów sprawia, że decyzja, jaki prysznic wybrać, może być naprawdę trudna. Jej podjęcie będzie znacznie łatwiejsze, gdy odpowiesz sobie na kilka pytań:
- Jaki jest metraż łazienki oraz przestrzeni, w której znajdzie się kabina?
- W jakim stylu jest lub ma być urządzone pomieszczenie?
- Jakim dysponujesz budżetem?
Dokładne zmierzenie dostępnego miejsca oraz poszczególnych elementów wybranej kabiny jest bardzo ważne — podawany przez producenta wymiar prysznica może dotyczyć przestrzeni wewnątrz niego; brak odpowiednich pomiarów może spowodować konieczność dokonywania zwrotu lub wymiany, co jest nie tylko czasochłonne, ale i stresujące. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy po instalacji kabiny w pomieszczeniu będzie dość miejsca, by umożliwić swobodne poruszanie się. Mała łazienka z prysznicem o wymiarach zbyt dużych w stosunku do jej metrażu zdecydowanie nie należy do miejsc, z których korzysta się z przyjemnością.
Planując budżet warto, wziąć pod uwagę, że zakup najtańszego produktu nie zawsze musi być najbardziej opłacalny. Rozważając, jaki prysznic wybrać, trzeba przyjrzeć się stosunkowi jego ceny do jakości. Kabina wykonana z dobrej jakości, solidnych materiałów, podobnie jak wytrzymałe brodziki kompozytowe, kamienne lub ceramiczne, będzie zapewne droższa, jednak najprawdopodobniej będzie służyć Ci znacznie dłużej niż model z niższej półki.
Jaki prysznic do małej łazienki będzie najlepszy?
Znając dokładne wymiary łazienki oraz swoje możliwości finansowe, można przystąpić do wyboru konkretnego modelu kabiny. W przypadku małej łazienki, np. w bloku, prysznic powinien być dobrany w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Różne kształty kabin sprawiają, że mimo podobnych wymiarów zewnętrznych część z nich jest w środku bardziej lub mniej przestronne, co ma duży wpływ na wygodę podczas kąpieli.
W małej łazience dobrze sprawdzi się model przyścienny, stykający się ze ścianą tylko jednym bokiem. Doskonałym wyborem są także kabiny prysznicowe narożne.
Przyjmuje się, że standardowej wielkości, wygodny dla większości osób prysznic, ma brodzik o wymiarach około 80×80 cm. Co prawda dostępne są również mniejsze kabiny, ale poruszanie się w ich wnętrzu może być niewygodne, szczególnie dla osób starszych lub postawnych.
Jakie drzwi prysznicowe wybrać?
Bardzo ważny, szczególnie dla małej łazienki z prysznicem jest sposób, w jaki kabina się otwiera. Jednym z najwygodniejszych rozwiązań są warianty z drzwiami skrzydłowymi, które otwierają się w jedną lub dwie strony. Jest to jednak opcja, która najlepiej sprawdzi się w dużej łazience z prysznicem. Jeżeli w Twojej łazience nie ma wystarczającej przestrzeni, lepszym wyborem będzie model z drzwiami harmonijkowymi bądź przesuwnymi.
Z brodzikiem czy bez?
Obecnie bardzo modne są prysznice bez standardowej kabiny oraz brodzika. Mają one postać wnęki oddzielonej drzwiami lub innego rodzaju przepierzeniem. Rozwiązanie to pozwala dobrze wykorzystać przestrzeń o niewielkich wymiarach lub nietypowym kształcie — na przykład w przypadku małej łazienki na poddaszu, gdzie prysznic w postaci tradycyjnej kabiny może się po prostu nie zmieścić. Oprócz tego stanowi duże ułatwienie dla osób z niepełnosprawnościami lub seniorów, którzy mogą mieć trudności z wejściem do klasycznego brodzika.
Z drugiej strony, brodzik bywa bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem. Wiele osób wykorzystuje je np. jako wanienki dla dzieci lub miejsca do namaczania prania. Ostateczny wybór zależy więc najczęściej od stylu życia, upodobań estetycznych oraz indywidualnych potrzeb.
Popularność zyskuje także rozwiązanie typu 2 w 1 – duża łazienka z wanną i prysznicem w jednej, wydzielonej wnęce, oddzielonej od reszty pomieszczenia drzwiami. Może stanowić jednak również inspirację dla małej łazienki — prysznic z niewielką wanną, zamiast typowego brodzika może być ciekawym kompromisem między jednym i drugim rozwiązaniem, szczególnie w domach, w których mieszkają osoby o różnych preferencjach.