Tynk japoński – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Podziel się:
Tynk Japoński

Tynk japoński – wzory tworzone z naturalnych materiałów zachwycają wszystkich wielbicieli stylowych wnętrz. Ten unikatowy produkt coraz częściej pojawia się w nowoczesnych aranżacjach i zachwyca swoimi właściwościami. Przekonaj się, jak proste jest nakładanie tynku japońskiego, ile on kosztuje, gdzie się sprawdzi i jakie są jego największe wady i zalety.

Tynk japoński – jak wygląda i ile kosztuje?

Tynk japoński cechuje się bardzo oryginalnym wyglądem, który zawdzięcza swoim naturalnym składnikom. Jego komponentami są bowiem kawałki bawełny czy jedwabiu, włókna mineralne i celulozowe, a także inne dodatki, np. w postaci brokatu, miki czy barwników. Te ostatnie można dodawać w zależności od własnych preferencji na etapie mieszania tynku z wodą. Wszystko to sprawia, że tynk japoński jest niejednorodny i ma bardzo ciekawą strukturę.

Ceny tynku japońskiego od poszczególnych producentów są dość zróżnicowane, jednak koszt nie zależy jedynie od marki, ale też od materiałów, z których składa się konkretny produkt. Zwykle za opakowanie ważące nieco ponad 700 g trzeba zapłacić od kilkudziesięciu do nawet ponad 200 złotych. Taka ilość tynku japońskiego pozwala na pokrycie kilku m² ściany czy sufitu.

Zobacz także: Jak wygląda ganek? Czy dobudowa ganku jest kosztowna? Podpowiadamy!

Tynk japoński – jak położyć

Jeśli zastanawiasz się, jak położyć tynk japoński, przygotowaliśmy dla Ciebie krótkie wyjaśnienie. Są dwie techniki aplikowania tynku japońskiego. Można to robić pistoletem natryskowym, co zazwyczaj wykorzystują profesjonaliści, lub manualnie za pomocą pacy i wałka. Na początku należy odpowiednio przygotować podłoże do pracy. Powierzchnia, na której ma znaleźć się tynk, musi być czysta i sucha. Należy usunąć wszelkie zabrudzenia czy zatłuszczenia, a także łuszczące się, niestabilne pokrycie ścian. Tynku japońskiego nie można nakładać na tapetę. Jeśli takowa widnieje na Twojej ścianie, najpierw dokładnie ją usuń.

Gdy ściana czy sufit są już czyste i suche, należy nałożyć bazę pod tynk. Wzmocni ona przyczepność produktu i wpłynie na trwałość nowej dekoracji. Gdy preparat wyschnie, należy przygotować tynk japoński do nałożenia. Polega to na dodaniu wody do opakowania i wymieszaniu zawartości. Informację o tym, ile wody trzeba wlać do tynku, znajdziesz na opakowaniu. Następnie można przejść do nakładania na ścianę. Tynk japoński nakładaj pacą lub kielnią. Możesz rozprowadzać go także wałkiem. Wszystko zależy od tego, jak jest Ci najwygodniej. Staraj się, aby warstwa nie była zbyt gruba, a gdy skończysz – poczekaj, aż ściana wyschnie. Suchy tynk japoński możesz dodatkowo zaimpregnować lakierem, który wzmocni trwałość produktu.

Gdzie sprawdzi się tynk bawełniany?

Tynk japoński sprawdzi się właściwie w każdym pomieszczeniu w domu czy mieszkaniu. Można ozdobić nim ściany oraz sufity salonu, sypialni, kuchni, jadalni czy łazienki. Najczęściej spotyka się go jednak na korytarzu czy przy schodach na piętro. Jeśli zastanawiasz się, jakie są jeszcze inne modne tynki na korytarz, koniecznie zobacz, jak prezentuje się tynk mozaikowy.

Usuwanie tynku bawełnianego

Nie wiesz, jak usunąć tynk japoński ze ściany? Nic prostszego! Tynk bawełniany to niemalże magiczny materiał, który nie dość, że da się łatwo usunąć, to jeszcze można użyć go ponownie. Aby zdjąć go z powierzchni, trzeba go mocno namoczyć. Możesz zrobić to np. za pomocą gąbki. Gdy cały tynk będzie wystarczająco wilgotny, należy chwycić za kielnię lub inny, podobny przyrząd i po prostu zeskrobać go ze ściany. Niezależnie od tego, czy jest to sam tynk bawełniany, czy tynk japoński z brokatem, można go usunąć w taki sam sposób.

Zobacz także: Montaż parapetów wewnętrznych – instrukcja krok po kroku

Tynk najlepiej umieścić w wiaderku z przykrywką. Jeśli chcesz użyć go ponownie, wystarczy znowu wymieszać go z wodą i nałożyć na ścianę tak samo, jak za pierwszym razem. Przed usunięciem tynku japońskiego zastanów się jednak, co tak naprawdę skłania Cię do tej decyzji. Jeśli czynnikiem jest to, że jego wygląd po prostu Ci się znudził, można coś na to zaradzić. Tynk japoński da się bowiem malować. Jaką farbą pomalować tynk japoński? Ten materiał przyjmie każdy rodzaj farby i chętnie zmieni swoje zabarwienie, jeśli tylko masz na to ochotę.

Tynk japoński – zalety i wady

Tynk japoński to zdecydowanie oryginalny i unikatowy sposób na wykończenie powierzchni, jednak jak wszystko ma swoje wady i zalety. Poniżej przedstawiamy zarówno korzyści płynące z użytkowania tynku bawełnianego, jak i minusy tego rozwiązania.

Zalety

  • Nietypowy wygląd, który spodoba się zwolennikom nietuzinkowych rozwiązań;
  • Wykonany z naturalnych składników (bawełna, jedwab);
  • Można go łatwo i szybko nałożyć nawet bez wcześniejszego doświadczenia;
  • Można urozmaicić go np. brokatem czy miką, dopasowując jego wygląd dokładnie do swoich upodobań;
  • Łatwo jest go usunąć ze ściany, a później ponownie wykorzystać np. w zupełnie innym miejscu.

Wady

  • Główną wadą tynku japońskiego jest jego wysoka cena w porównaniu z farbami czy innymi tynkami.

Tynk japoński – opinie o tym produkcie są jednoznaczne. Mimo tego, że jest to rozwiązanie kosztowne i nie każdemu się podoba (jest to jednak kwestia gustu), to zdecydowanie warto pokusić się o właśnie taki sposób wykończenia wnętrza swojego domu czy mieszkania. Tynk japoński to szereg nieskończonych możliwości aranżacyjnych, które czekają na Ciebie i Twoją wyobraźnię!

Podobne artykuły