W jaki sposób utrzymać latem w domu przyjemną temperaturę pokojową?

Podziel się:

Czy u Was w domu w czasie corocznych letnich upałów panuje nieprzyjemnie wysoka temperatura pokojowa? Doradzimy Wam, jak zapanować nad sytuacją i w tym roku zadbać o przyjemnie chłodną atmosferę w domu. Rozpoczniemy od najprostszych rozwiązań, a skończymy na tych bardziej skomplikowanych.

Zasłońcie okna

Najbardziej dostępnym cenowo sposobem jest po prostu zasłonięcie okien. Wystarczy, że kupicie do domu zasłony zaciemniające dobrej jakości lub rolety, które uniemożliwią przenikanie promieni słonecznych do pomieszczeń. Uniemożliwią one również rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniach. Gdzie takie znaleźć? Na FAVI znajdziecie duży wybór zasłon zaciemniających i innych dodatków wnętrzarskich.

Nauczcie się prawidłowo wietrzyć pomieszczenia

Czy też w trakcie letnich fal upałów zostawiacie otwarte na oścież okna na cały dzień? Ten sposób walki z upałem nie będzie zwieńczony sukcesem. Jeśli temperatury zewnętrzne osiągają czterdziestostopniowych wartości, to poprzez wietrzenie osiągniecie jedynie to, że taka sama temperatura będzie panować również u was w domu.

Zamiast tego należy wietrzyć przez noc, kiedy temperatury nawet w czasie najcieplejszych dni spadają do dwudziestu stopni. To idealny moment, kiedy możecie schłodzić wnętrza swojej nieruchomości. Jednak natychmiast po przebudzeniu należy okna ponownie zamknąć i zasłonić. Przyjemna temperatura utrzyma się w Waszym domu aż do kolejnego wieczora. W ciągu dnia należy wietrzyć latem wyłącznie po deszczu.

Bardziej skuteczne jest zasłonienie pomieszczeń wewnętrznych od zewnątrz

To rozwiązanie jest bardziej skomplikowane, jednak jest również bardzo skuteczne. Jeszcze lepsze niż zasłanianie pomieszczeń od wewnątrz, w przypadku którego promienie słoneczne i tak przenikają do środka, jest odbijanie promieni słonecznych od zewnątrz.

Jeśli słońce nie przeniknie przez tafle okna, to nie mogą one zamienić pomieszczenia w szklarnię. Poprzez przechodzenie przez tafle okna światło słoneczne przybiera na intensywności.

Chodzi o inwestycję rzędu dziesiątek tysięcy koron, których jednak nie będziecie żałować, jeśli męczą Was letnie upały.

Zastosowanie klimatyzacji

Stosunkowo kosztownym, jednak skutecznym rozwiązaniem funkcjonalnym jest zastosowanie klimatyzacji. Z jej pomocą w domu, w łatwy sposób osiągniecie wymaganą temperaturę. Musicie się jednak przygotować na wyższe rachunki za prąd. Chłodzenie powietrza za pomocą klimatyzacji nie jest tanim rozwiązaniem. Jednak, jeśli z jakiegoś powodu nie możecie skorzystać z pozostałych rozwiązań, to klimatyzacja jest strzałem w dziesiątkę.

Ocieplenie nieruchomości i dachu

To rozwiązanie wiąże się z największymi nakładami inwestycyjnymi ze wszystkich wspominanych wariantów, ale jest również bardzo skuteczne. I to nie tylko latem, ale sprawdzi się również jako rozwiązanie całoroczne. Oprócz tego, że latem izolacja fasady i dachu pomoże Wam utrzymywać w pomieszczeniach przyjemną temperaturę, to zimą pomoże obniżyć wydatki na ogrzewanie – i to nawet o kilkadziesiąt procent. Chodzi przede wszystkim o wspierane przez państwo modernizacje nieruchomości, w przypadku których istnieje stosunkowo duża szansa na pozyskanie dotacji na większą część inwestycji. Wydatki zatem zwrócą się dzięki temu szybciej.

Podobne artykuły