Jakie są zalecane temperatury pracy akumulatora?

Podziel się:

Wybór idealnego źródła zasilania musi uwzględniać przewidywane warunki pracy. Niestety, wysokie i niskie temperatury są niekorzystne dla chemicznych źródeł prądu. Akumulatory Ni-MH mogą w takiej sytuacji być optymalnym wyborem – dlaczego?

W jaki sposób skrajne temperatury wpływają na wydajność akumulatorów?

Zgubny wpływ mrozów na ogniwa magazynujące energię najlepiej znają kierowcy, którzy miewają zimą problemy z rozruchem auta. Zdaniem ekspertów upały bywają jednak dla akumulatorów jeszcze bardziej niszczące. Dlaczego tak się dzieje?

Optymalna temperatura pracy akumulatora to ok. 20°C. Poniżej tego poziomu spada dynamika reakcji chemicznych odpowiedzialnych za generowanie energii elektrycznej. Wyższe temperatury sprzyjają natomiast samorozładowaniu, niebezpiecznie zwiększając reaktywność chemiczną – nawet czterokrotnie już przy 40°C. W efekcie akumulator szybciej się starzeje.

Naturalnie, tolerancja dla skrajnych temperatur zależy od technologii, w jakiej zostały wyprodukowane dane ogniwa. Akumulatory Ni-MH są pod tym względem wyjątkowo odporne.

Jak działają akumulatory Ni-MH?

Ogniwa niklowo-wodorkowe są ekologicznym następcą akumulatorów typu Ni-Cd. Kontrowersyjną kadmową anodę zastąpiono w nich spiekiem metali ziem rzadkich (głownie Tytan i Nikiel z domieszkami typu Lantan, i inne) w atmosferze wodoru (stąd nazwa Metal – Hydride), który jest zdecydowanie bezpieczniejszy dla środowiska. Spiek metali jest dobrym absorbentem wodoru, który powstaje podczas ładowania, dzięki czemu akumulatory nie wydzielają żadnego gazu podczas pracy.

Napięcie nominalne akumulatorów Ni-MH wynosi 1,2 V, ale można je łączyć szeregowo, zyskując odpowiednio wyższe napięcia. Pojemność w porównaniu z technologią niklowo-kadmową jest znacznie wyższa, najlepsze rozwiązania osiągają nawet 2-krotnośc pojemności w tej samej objętości. Dostępne na stronie Wamtechnik.pl baterie marki Panasonic oferują nawet 11 Ah pojemności nominalnej w typowych rozmiarach, a modele specjalne nawet do 90Ah.

Dodatkową ważną zaletą akumulatorów Ni-MH jest mniejszy efekt pamięci, co docenić można przy długotrwałym użytkowaniu. Powtórne ładowanie ogniwa nie wpływa zasadniczo na parametry prądowe. Przy należytej eksploatacji zapewniają żywotność na ponad tysiąc cykli ładowania i rozładowania!

Wracając do tematu skrajnych temperatur, akumulatory Ni-MH tolerują nawet najtrudniejsze warunki pracy. W zależności od typu i producenta sprawdzają się w mrozach do -40°C, a także temperaturach do +70°, a czasami nawet +85°C! W wielu systemach industrialnych i nie tylko jest to kluczowa zaleta.

Gdzie sprawdzą się akumulatory Ni-MH?

Ze względu na swoją budowę i parametry ogniwa niklowo-wodorowe doskonale zastępują baterie niklowo-kadmowe. Unikalna stabilność temperaturowa sprawia, że mogą być wykorzystywane w całorocznej pracy, nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych.

W szczególności akumulatory Ni-MH z oferty Wamtechnik.pl znajdują zastosowanie w:

  • urządzeniach pomiarowych;
  • zewnętrznych urządzeniach solarnych;
  • outdoorowym sprzęcie np. radiokomunikacyjnym;
  • elektronarzędziach.

Z powodzeniem można je również wykorzystać w systemach awaryjnego zasilania i oświetlenia, a także sprzęcie medycznym i profesjonalnej elektronice. Uniwersalność akumulatorów Ni-MH może w wielu sytuacjach decydować o bezpieczeństwie ludzi i mienia!

Podobne artykuły