Jak dopasować metalowy łańcuch zabezpieczający do drzwi

Podziel się:
łańcuch zabezpieczający drzwi

Łańcuch bezpieczeństwa to świetny sposób na zwiększenie bezpieczeństwa w domu i zapewnienie bezpieczeństwa podczas otwierania drzwi przed nieznajomymi. W tym celu przedstawiamy wam prosty poradnik na temat:

Jak przymocować łańcuch bezpieczeństwa do drzwi wejściowych

Krok 1 – Dopasowanie łańcucha drzwi zabezpieczających do ościeżnicy

montaż łańcucha zabezpieczającego drzwi

Pierwszym krokiem jest zlokalizowanie najmocniejszej części drzwi. Zazwyczaj jest to szeroka szyna umieszczona poziomo w środku drzwi, zwana szyną zamka.

Nie wszystkie drzwi są wyposażone w ten system, więc jeśli Twoje nie są, nie martw się. Biorąc pod uwagę fakt, że są to drzwi zewnętrzne, do których dopasowujesz swój łańcuch bezpieczeństwa, będą one miały bardzo silne pionowe szyny lub ościeżnice drzwi, jak są one nazywane, więc będzie dobrze, aby naprawić go w miejscu tutaj.

Szyna zamka drzwi zewnętrznych jest przeznaczona do przyjmowania zamków wpuszczanych i zatrzasków, więc musi być nieco grubsza niż reszta drzwi, ponieważ sam zamek wpuszczany jest dość szeroki.

Po podjęciu decyzji o tym, dokąd zmierza łańcuch główny, zajrzyj do ościeżnicy drzwi, aby ustawić łańcuch. Wspornik łańcucha może być montowany poziomo lub w razie potrzeby może być zamontowany pionowo.

Zobacz także: Montaż parapetów wewnętrznych – instrukcja krok po kroku

Większość łańcuchów bezpieczeństwa jest wykonana w podobnych wymiarach, więc jeśli myślisz o zakupie jednego, sprawdź, czy masz co najmniej 34 mm ościeżnicy pokazującej po stronie zamykającej (krawędź czołowa) drzwi.

Przytrzymaj wspornik łańcucha do ościeżnicy, naprzeciwko górnej połowy szyny zamka. Powodem, dla którego dopasowujemy się do górnej połowy szyny zamka jest to, że skrzynka na listy jest zazwyczaj montowana w środku tej szyny. Z dużym otworem na skrzynkę na listy, środek szyny jest nieznacznie słabszy niż górna i dolna część drewniana, które przebiegają prosto przez środkową część drzwi bez przerw.

Zaznacz położenie otworów na śruby w łańcuchu. Jak już wspomniano, nie ma znaczenia, czy łańcuch jest zamontowany pionowo czy poziomo, zależy to od dostępnego miejsca na ościeżnicy. Ważne jest jednak to, że gdy łańcuch zabezpieczający nie jest używany, jest on zamontowany w sposób umożliwiający zawieszenie wolnego końca w szczelinie wspornika łańcucha. Zapobiega to zwisaniu i uwięzieniu pomiędzy drzwiami i ościeżnicą, co może potencjalnie uszkodzić drzwi i ościeżnicę.

Wywierć otwory pilotujące pod śruby wspornika łańcucha drzwiowego. Upewnij się, że używasz śrub o długości co najmniej 1 cala (25 mm).

Dość często śruby wysyłane wraz z łańcuchem nie są po prostu wystarczająco długie do pracy i mogą łatwo wyrywać się, jeśli drzwi zostaną narażone na nadużycia. 

Zamocuj wspornik łańcucha zabezpieczającego za pomocą śrubokręta w otworach pilota, które właśnie wykonałeś. Bądź ostrożny, jeśli używasz śrubokręta uruchamianego bateryjnie w tej pozycji, ponieważ ościeżnica drzwi jest bardzo często blisko drzwi. Jeśli śruby są napędzane prosto, jak powinny być naprawdę, obrót uchwytu wiertarki może łatwo ocierać o drzwi powodując pewne uszkodzenia.

Zawieś łańcuch zabezpieczający w przewidzianym do tego celu szczelinie, aby nie przeszkadzał w realizacji kroku 2.

Wspornik łańcucha bezpieczeństwa drzwi jest tak zaprojektowany, że gdy łańcuch nie jest używany, może być zawieszony, z dala od części zapasowej wspornika. Zapobiega to przypadkowemu kołysaniu się łańcucha pomiędzy drzwiami a ościeżnicą i uszkodzeniu krawędzi jednego z nich lub obu.

Krok 2 – Montaż łańcucha zabezpieczającego drzwi

Umieść łańcuch zabezpieczający na szynie blokującej drzwi naprzeciwko zamocowanego właśnie uchwytu łańcuchowego. Wrzuć do niego łańcuch. Przesuń osprzęt w kierunku środka drzwi tak, aby łańcuch naprężył się, ale nadal można go podnieść, gdy drzwi są zamknięte.

Drzwi nie powinny otwierać się na tyle szeroko, aby nawet najmniejsza ręka mogła podnieść łańcuch z uchwytu mocującego.

W większości przypadków oznacza to, że przednia krawędź uchwytu będzie znajdować się około 50 mm od krawędzi drzwi. Im bliżej krawędzi drzwi umieścisz sztycę, tym szersze drzwi otworzą się, gdy łańcuch zostanie zablokowany w pozycji zamkniętej.

Po ustaleniu dokładnego położenia prowadnicy, tak aby można ją było łatwo zamontować i zdjąć z prowadnicy, a także aby zapobiec zbyt szerokiemu otwarciu drzwi, należy zaznaczyć jej pozycję końcową.

Zobacz także: Montaż drzwi zewnętrznych – jak zrobić to poprawnie?

Przytrzymaj uchwyt lub zaznacz otwory, jeśli to konieczne, ołówkiem lub długopisem. Dodatkowo, przed oznaczeniem otworów, użyj małej poziomicy, takiej jak pływak łodzi, aby upewnić się, że jest to poziomica.

Po upewnieniu się, że jest wypoziomowany i zaznaczyłeś swoje ślady, wywierć otwory pilota jak poprzednio.

Z wywierconymi teraz otworami możesz przymocować prowadnicę do jej ostatecznego położenia.

Krok 3 – Testowanie dopasowania łańcucha bezpieczeństwa Twoich drzwi

Po zakończeniu wkręcania łańcucha drzwi trzymaj go na swoim miejscu, upuść łańcuch do szczeliny i otwórz drzwi. Poproś przyjaciela lub partnera, aby spróbował zdjąć łańcuch z zewnątrz, gdy drzwi są otwarte. Jeśli prawidłowo wykonałeś dwa poprzednie kroki to nie będą w stanie wejść do środka… Jeżeli wszystko jest tak jak powinno być to możesz poklepać się po plecach, bo dobrze wykonałeś to zadanie!

Podobne artykuły