6 Super pomocnych wskazówek, aby uniknąć powszechnych opóźnień w budowie

Podziel się:

Często można prześledzić niekontrolowane koszty projektu budowlanego aż do jednej rzeczy: niemożność ukończenia projektu na czas.

Jeśli chcesz zachować budżet, musisz trzymać się planu. Ale przy tak wielu ruchomych częściach i nieuniknionych niespodziankach po drodze, jak to w ogóle możliwe?

Istnieje kilka sztuczek, które efektywni menedżerowie mogą wykorzystać, aby uniknąć paraliżujących opóźnień. Obejmujemy je poniżej.

Niezależnie od tego, czy jesteś wykonawcą pracującym nad ważnym projektem, głównym deweloperem, czy inwestorem nieruchomości, znaleźliśmy sześć sposobów, aby pomóc Ci zrozumieć, jak najlepsi wykonawcy w biznesie trzymają projekty w ryzach i maksymalizują zyski.

1. Minimalizacja opóźnień i blokad w budowie

Istnieją dwa rodzaje problemów, które uniemożliwiają ukończenie projektu na czas: opóźnienia i blokady. Eksperci zarządzający projektami wiedzą, jak zidentyfikować i rozwiązać każdy typ problemu.

Opóźnienia w budowie zdarzają się, gdy sprawy nie przebiegają zgodnie z planem, a ponieważ budowa jest często sekwencyjna, jest to nieuniknione.

Zobacz także: 3 sposoby wspierające współpracę w zakresie projektowania i budowy budynków

Na przykład, planowałeś zalać beton w określonym dwudniowym oknie, ale kończy się to deszczem. Teraz projekt musi zostać przesunięty o dwa dni wstecz, a wykonawcy muszą to przełożyć.

Opóźnienia mogą wystąpić również wtedy, gdy podwykonawca nie pojawi się na czas, gdy praca trwa dłużej niż oczekiwano lub gdy przesyłka materiałów jest opóźniona.

Blokery różnią się od opóźnień tym, że bloker jest zadaniem, którego wykonanie jest konieczne przed podjęciem innych zadań. Na przykład, być może masz zaplanowany murarz do układania cegieł w swoim budynku, ale nie możesz układać cegieł, chyba że fundament został wylany.

Ostrożne planowanie jest niezbędne, jeśli chcesz uniknąć opóźnień i musisz zidentyfikować blokery na długo przed rozpoczęciem projektu, aby nie stały się przeszkodą.

2. Ulepsz swoje metody zarządzania

Niekompetentne zarządzanie jest kolejną główną przyczyną niepowodzenia projektu. Kierownicy są odpowiedzialni za stworzenie planu projektu, który zawiera wszystkie wymagane elementy i dostarczenie ukończonego projektu w wyznaczonym terminie.

Kierownik budowy jest tam, aby przypisać role i obowiązki w ramach projektu oraz koordynować pracę i materiały na placu budowy, tak aby praca mogła być wykonana w odpowiednim czasie. Świetny kierownik budowy może żonglować kilkoma aspektami szczegółowego planu projektu, jednocześnie pracując nad zminimalizowaniem opóźnień i agresywnie usuwać blokady, które mogą zatrzymać postęp.

3. Plan, plan, plan, plan

Jeśli chodzi o utrzymanie projektu na czas, nie ma nic ważniejszego niż szczegółowy plan projektu, z którego można by pilnować. Świetny plan projektu, który może być łatwo aktualizowany w miarę postępów projektu, oferuje widok z lotu ptaka na projekt, umożliwiając kierownictwu szybkie zdiagnozowanie potencjalnych wyzwań i rozwiązanie problemów, zanim staną się one kosztownymi opóźnieniami.

Wielu wykonawców rozpoczyna projekty o różnej wielkości bez wyraźnej linii czasu, gotowych rysunków lub wcześniejszej komunikacji z krytycznymi podwykonawcami. To duży błąd. Twój plan projektu powinien być wyczerpujący – powinien zawierać wszystkie szczegóły wymagane do ukończenia projektu, a jednocześnie uwzględniać zmienne w procesie realizacji, które mogą powodować opóźnienia.

Zobacz także: Jak wygląda ganek? Czy dobudowa ganku jest kosztowna? Podpowiadamy!

Udany plan zawiera również nieprzewidziane okoliczności, tworząc jasne wytyczne, w jaki sposób firma powinna reagować na opóźnienia. Aby usprawnić planowanie projektu, można skorzystać z usług w zakresie oprogramowania, takich jak eSUB lub wiele innych popularnych opcji oprogramowania do zarządzania projektami budowlanymi.

4. Przypisać jasno określone role i obowiązki

W komercyjne projekty budowlane zaangażowanych jest wielu pracowników, wykonawców, podwykonawców, kierowników i innych pracowników. Brak dokładnego określenia zakresu odpowiedzialności każdej ze stron w projekcie może prowadzić do ignorowania krytycznych zadań i spowodować znaczne opóźnienia w realizacji projektu.

Musisz pociągnąć ludzi do odpowiedzialności, ustalając role i obowiązki, które są jasne dla wszystkich zaangażowanych stron. Ustalenie odpowiedzialności jest częścią skutecznego planu projektu i harmonogramu – należy pamiętać, aby skupić się nie tylko na tym, co należy zrobić, ale także na tym, kto i kiedy będzie za to odpowiedzialny.

Uzyskaj wsparcie od wszystkich przed rozpoczęciem realizacji planu projektu, aby zapewnić jego zgodność z jego założeniami. Możesz to zrobić, uzyskując od wszystkich kluczowych osób informacji zwrotnych. Zawsze zabiegaj o informacje zwrotne – jeśli członkowie zespołu nie czują, że mają wkład w projekt, po prostu nie kupują go.

5. Zaplanuj wykonawców z dużym wyprzedzeniem

6. Ustanowienie jasnej komunikacji między stronami

Małe problemy mogą przerodzić się w duże opóźnienia z powodu słabej komunikacji między stronami.

Kiedy nieprzewidziane wyzwanie pojawia się w miejscu pracy, ważne jest, aby wykonawcy mieli bezpośredni kontakt do zespołu zarządzającego projektem i aby osoby zainteresowane były łatwo osiągalne. Musisz szybko zdiagnozować, ocenić i poinformować o problemie wszystkie kluczowe osoby.

Jak utrzymać terminowość projektów budowlanych?

Unikanie opóźnień w realizacji projektów budowlanych wymaga szeroko zakrojonego planowania i dbałości o szczegóły.

Ale robienie tego dobrze jest łatwiejsze do powiedzenia niż zrobienia.

Podobne artykuły