Ślepa kuchnia, czyli taka bez okna, nie jest łatwa do aranżacji. Nie oznacza to jednak, że to mission impossible. Nawet takie pomieszczenie ma spory potencjał. Wystarczy go tylko dostrzec. W tym artykule podpowiemy Ci, co zrobić, żeby pokonać jej ograniczenia, a wady zmienić w zalety.
Spis treści
Ślepa kuchnia – wypróbuj proste rozwiązania aranżacyjne
Jakich błędów unikać przy aranżowaniu kuchni pozbawionej okna? W jaki sposób rozjaśnić pomieszczenie? Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z wyzwaniem, którym jest urządzanie ślepej kuchni.
Ostrożnie dobieraj kolory
W ślepej kuchni kolory są niezwykle ważne. Jak się pewnie domyślasz, w tego typu pomieszczeniach należy unikać ciemnych kolorów. Zasada ta dotyczy zarówno koloru ścian, jak i mebli. Gdzie tylko możesz, wybieraj jasne barwy, biel i jej różne odcienie. Możesz również dobierać kolory na zasadzie kontrastu, wybierając dwa różne kolory ścian. Dzięki temu kuchnia bez okna wyda się większa, a przecież o to chodzi.
Postaw na połysk
Jeśli w kuchni nie ma okna, zadbaj o to, żeby się błyszczało. Jak uzyskać taki efekt? Mogą to być błyszczące płytki i fronty mebli. Dzięki temu ślepa kuchnia wyda się jaśniejsza i większa niż jest w rzeczywistości. Co więcej, unikniesz uczucia klaustrofobicznej ciasnoty, z którą często mamy do czynienia w kuchni bez okna.
Zabudowa
Skoro w kuchni nie masz okna, to znaczy, że zyskujesz dodatkowe miejsce na meble. Dlatego bez problemu możesz zabudować meblami całe pomieszczenie. Nie da się zaprzeczyć, że każda kuchnia powinna być praktyczna. Więcej szafek oznacza, że będziesz mieć gdzie schować garnki, roboty kuchenne i inne niezbędne sprzęty.
Zamontuj solidne oświetlenie
Oprócz głównej lampy, pomyśl również o oświetleniu punktowym. Szczególnie nad blatem i wszędzie tam, gdzie dobra widoczność jest ważna. Najlepiej sprawdzą się tutaj listwy z oświetleniem LED, najlepiej bardzo jasnym. Unikaj natomiast żółtego oświetlenia, które powoduje, że kuchnia bez okna wyda się ponura.
Zainwestuj w okap do zadań specjalnych
Jak przewietrzyć kuchnię bez okna? Możesz otworzyć na oścież drzwi i okna w całym mieszkaniu. Jednak ważnym elementem wyposażenia ślepej kuchni jest okap o dużej mocy. Zapewni on solidną wentylację, która jest sporym problemem, ponieważ w takim pomieszczeniu pozostają zapachy gotowanych potraw. Dzięki okapowi z wydajnym wyciągiem, minimalizujesz ten efekt.
Połącz kuchnię z salonem
Jeśli nie boisz się radykalnych rozwiązań i możesz pozwolić sobie na przebudowę, otwórz kuchnię na salon. Dzięki temu kuchnia przestanie być “ślepa”, a Ty zyskasz dużą przestrzeń, która da Ci nowe możliwości aranżacyjne.
Jak urządzić ślepą kuchnię – podsumowanie
Urządzanie ślepej kuchni jest pełne wyzwań. Jak widzisz, istnieją pewne rozwiązania aranżacyjne, które sprawią, że pomieszczenie będzie jasne, funkcjonalne, a właściwa wentylacja pomoże pozbyć się zapachowych pozostałości po gotowaniu. Warto jednak być gotowym na każdą ewentualność i jej konsekwencje, szczególnie te finansowe. Dlatego dobrym pomysłem może okazać się ubezpieczenie twojego mieszkania.