Przewodnik krok po kroku do procesu budowy domu

Podziel się:

Oto czego można się spodziewać podczas głównych etapów budowy.Zbudowanie nowego domu jest ekscytujące, zwłaszcza, gdy rozumiesz, jak działa ten proces.

Dziesięć kroków do zbudowania nowego domu jest:

  • Przygotowanie placu budowy i zalanie fundamentów
  • Konstrukcja szkieletu zgrubnego
  • Kompletny system hydrauliki siłowej, elektrycznej i HVAC
  • Zamontowanie izolacji
  • Pełna struktura ścianek gipsowo-kartonowych i wnętrz; rozpoczęcie wykańczania powierzchni zewnętrznych
  • Wykończenie wykończenia wnętrza; montaż zewnętrznych podjazdów i chodników
  • Zainstalowanie twardego podłoża i blatów oraz kompletną klasyfikację zewnętrzną.
  • Wykończyć wykończenia mechaniczne; zainstalować armaturę łazienkową
  • Zainstalowanie lustra, drzwi prysznicowe i wykończenie podłóg oraz wykończenie krajobrazu zewnętrznego.
  • Ostatni spacer z budowniczym

Właściciele domów lubią patrzeć, jak dom spotyka się ze sobą, od nalewania fundamentów po oprawę i obserwowanie, jak dom nabiera kształtu. Kiedy dom ma suchy tynk, zaczynają wizualizować siebie żyjących w przestrzeni i sposób, w jaki będą z niego korzystać – wyobrażając sobie, dokąd i jak zabawiać tam przyjaciół i rodzinę.

Zobacz także: 3 sposoby wspierające współpracę w zakresie projektowania i budowy budynków

Spędzają trochę czasu, projektując dom tak, aby był unikalny dla potrzeb i gustów rodziny, więc oglądanie tego wszystkiego razem jest dla nich satysfakcjonujące.

Aby pomóc przygotować się do budowy nowego domu i zrozumieć jego budowę, ten artykuł przedstawia typowe kroki, jakie budowniczy podejmie podczas budowy nowego domu i pomoże być na bieżąco z tym, co dzieje się na kluczowych etapach.

Pamiętaj, że proces budowy domu może się różnić w zależności od regionu i wykonawcy, zwłaszcza jeśli budujesz skomplikowany dom na zamówienie. Upewnij się, że zapytasz swojego budowniczego o jego szczegółowe zasady i procedury.

1. Przygotowanie placu budowy i zalanie fundamentów

Często przygotowanie placu budowy i prace fundamentowe wykonywane są przez tę samą załogę, ale może się to nie zdarzyć w przypadku partii drewna. Korzystając z koparki i buldożera, załoga oczyszcza miejsce z kamieni, gruzu i drzew dla domu i, jeśli ma to zastosowanie, systemu septycznego. Załoga niweluje teren, ustawia drewniane formy, aby służyć jako szablon dla fundamentu i wykopuje dziury i rowy. Stopy (konstrukcje, w których dom styka się z ziemią, która go podtrzymuje) są instalowane. Jeśli Twój dom będzie miał studnię, zostanie ona wykopana w tym momencie.

Jeśli dom ma pełną piwnicę, otwór jest wykopany, stopy są formowane i zalewane, a ściany fundamentowe są formowane i zalewane. Jeśli jest to płyta na gatunek, stopy są wykopywane, formowane i zalewane; powierzchnia między nimi jest wyrównywana i wyposażona w przewody zasilające (np. kanalizacja i gazy elektryczne); a płyta jest zalewana.

Po wlaniu betonu do otworów i okopów będzie on potrzebował czasu. W tym czasie na placu budowy nie będzie prowadzona żadna działalność.

Po utwardzeniu betonu załoga nakłada na ściany fundamentowe folię hydroizolacyjną, montuje kanalizację, krany kanalizacyjne i wodociągowe oraz wszelkie instalacje wodno-kanalizacyjne, które należy wykonać w płycie pierwszego piętra lub w piwnicy, a także zasypuje wykopany brud do otworu wokół ściany fundamentowej.

INSPEKCJA:Po zakończeniu procesu utwardzania, inspektor miejski odwiedza miejsce budowy, aby upewnić się, że elementy fundamentów są sprawne i prawidłowo zainstalowane. Kontrola ta może być powtarzana w zależności od rodzaju fundamentu (płyta, przestrzeń doczołgania lub piwnica). Budowniczy usunie formularze i rozpocznie koordynację etapu nr 2, czyli fazy kadrowania.

Zobacz także: Jak wyciszyć mieszkanie?

2. Kompletne szkieletowanie zgrubne

Systemy stropowe, ściany i systemy dachowe są ukończone (łącznie znane jako szkielet domu). Powłoka ze sklejki lub płyty o wiórach zorientowanych (OSB) jest nakładana na ściany zewnętrzne, a dach i okna oraz drzwi zewnętrzne są montowane. Poszycie jest następnie przykryte barierą ochronną zwaną okładem domowym, która zapobiega przenikaniu płynnej wody do struktury, pozwalając jednocześnie na wydostawanie się pary wodnej. Zmniejsza to prawdopodobieństwo gnicia formy i drewna.

3. Wykonanie kompletnej instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej i HVAC

Po zakończeniu budowy powłoki można zamontować bocznicę i pokrycie dachowe. Jednocześnie wykonawcy instalacji elektrycznych i wodno-kanalizacyjnych rozpoczynają prowadzenie rur i przewodów przez ściany wewnętrzne, sufity i podłogi. Zainstalowane są linie kanalizacyjne i odpowietrzniki, jak również linie wodociągowe dla każdego urządzenia. Wanny i jednoczęściowe jednostki prysznicowe/brodziki są w tym miejscu zainstalowane, ponieważ jest więcej miejsca na manewrowanie dużymi, ciężkimi przedmiotami.

Kanały są instalowane dla systemu ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji (HVAC) oraz ewentualnie dla pieca. Rury wentylacyjne HVAC są instalowane przez dach, a izolacja jest instalowana w podłogach, ścianach i sufitach.

Po pokryciu dachu, dom jest uważany za „wysuszony”. Następnie elektryk instaluje gniazda na gniazda, światła i wyłączniki oraz prowadzi przewody od panelu wyłącznika do każdego gniazda. Okablowanie telefonów, telewizji kablowej i systemów muzycznych jest zawarte w tej pracy.

Należy pamiętać, że kanały HVAC i instalacja wodno-kanalizacyjna są zazwyczaj instalowane przed podłączeniem przewodów, ponieważ łatwiej jest prowadzić przewody wokół rur i kanałów niż odwrotnie.

INSPEKCJE: Nieoszlifowane szkielety, instalacje wodno-kanalizacyjne oraz systemy elektryczne i mechaniczne są kontrolowane pod kątem zgodności z przepisami budowlanymi. Najprawdopodobniej będą to trzy różne kontrole. Przynajmniej kontrola szkieletu będzie przeprowadzana oddzielnie od kontroli elektrycznych/mechanicznych.

Na tym etapie na plac budowy dostarczany jest suchy tynk (znany również jako płyta gipsowo-kartonowa, płyta ścienna lub płyta gipsowa).

Zobacz także: Dom energooszczędny – jak go zbudować? Ile kosztuje budowa domu energooszczędnego?

4. Zainstalowanie izolacji

Izolacja odgrywa kluczową rolę w tworzeniu bardziej komfortowego, spójnego klimatu wewnętrznego, jednocześnie znacznie poprawiając efektywność energetyczną domu. Jedną z najważniejszych cech izolacji jest jej wydajność cieplna lub wartość R, która wskazuje, jak dobrze materiał jest odporny na przenoszenie ciepła. Większość domów jest izolowana we wszystkich ścianach zewnętrznych, jak również na poddaszu i na wszystkich podłogach, które znajdują się nad niedokończonymi piwnicami lub pomieszczeniami pełzającymi.

Najpopularniejsze rodzaje izolacji stosowane w nowych domach to włókno szklane, celuloza i pianka. W zależności od regionu i klimatu, Twój inwestor może również stosować wełnę mineralną (inaczej zwaną wełną skalną lub wełną żużlową); bloki betonowe; płyty piankowe lub piankę sztywną; formy izolacyjne z betonu (ICF); piankę natryskową; oraz strukturalne płyty warstwowe (SIP).

Izolacja cieplna, która występuje w postaci nietoperzy lub rolek, jest typowa dla budownictwa mieszkaniowego. Tak samo jest w przypadku izolacji luźno wypełnionej i wdmuchiwanej, która wykonana jest z włókna szklanego, celulozy lub cząstek wełny mineralnej. Inna opcja izolacji, płynna pianka, może być natryskiwana, spieniana na miejscu, wtryskiwana lub wylewana. Podczas gdy kosztuje więcej niż tradycyjna izolacja battowa, pianka w płynie ma dwukrotnie większą wartość R na cal i może wypełnić najmniejsze ubytki, tworząc skuteczną barierę powietrzną.

Włókna szklane i wełna mineralna – nietoperze i rolki są zazwyczaj instalowane w ścianach bocznych, na poddaszu, w podłogach, pomieszczeniach pełzających, w sufitach katedralnych i piwnicach. Producenci często mocują okładziny, takie jak papier siarczanowy lub papier foliowy, które pełnią funkcję bariery paroizolacyjnej i/lub powietrznej. W miejscach, w których izolacja zostanie odsłonięta, takich jak ściany piwnic, nietoperze mają czasami specjalną, ognioodporną okładzinę.

5. Suchy tynk i tekstura wnętrza; rozpoczęcie wykańczania powierzchni zewnętrznych

Suche ściany są zawieszane i przyklejane, dzięki czemu szwy między deskami są niewidoczne, a teksturowanie suchego tynku (jeśli dotyczy) jest zakończone. Powłoka podkładowa farby jest nakładana również po zakończeniu klejenia. Wykonawcy rozpoczynają montaż wykończeń zewnętrznych, takich jak cegła, tynk, kamień i bocznica.

6. Wykończyć wykończenie wnętrza; zamontować zewnętrzne podjazdy i chodniki

Montowane są drzwi wewnętrzne, listwy przypodłogowe, obudowy drzwi, parapety, listwy, balustrady schodowe i inne ozdobne elementy wykończeniowe, a także szafy, furgonetki i kominki oraz ich otoczenia. Ściany są malowane, a w razie potrzeby tapetowane.

Ogólnie rzecz biorąc, zewnętrzne podjazdy, chodniki i tarasy są tworzone na tym etapie. Wielu budowniczych woli czekać do końca projektu przed wylewaniem podjazdu, ponieważ ciężki sprzęt (taki jak ciężarówka z płyt gipsowo-kartonowych) może uszkodzić beton. Ale niektórzy budowniczowie zalecają wylać podjazd, jak tylko praca jest zakończona.

Zobacz także: Montaż drzwi zewnętrznych – jak zrobić to poprawnie?

7. Zainstalowanie twardej nawierzchni podłogowej i blaty; kompletną klasyfikację zewnętrzną:

Płytki ceramiczne, panele i podłogi drewniane są zainstalowane, jak również blaty. Wykończenie zewnętrzne klasyfikacja jest zakończona w celu zapewnienia właściwego odwadniania z dala od domu.

8. Wykończyć wykończenia mechaniczne – zainstalować armaturę łazienkową

Zainstalowanie oprawy oświetleniowe, gniazda i wyłączniki oraz zakończenie prac nad panelem elektrycznym. Zainstalowano urządzenia HVAC i zakończono rejestrację. Wykonanie zlewozmywaków, toalet i baterii.

9. Zainstalować lustra, drzwi prysznicowe i wykończenie podłogi; wykończenie krajobrazu zewnętrznego.

Lustra, drzwi prysznicowe i wykładziny są instalowane i następuje ostateczne oczyszczenie. Drzewa, krzewy i trawa są sadzone, a inne zewnętrzne prace porządkowe są zakończone.

INSPEKCJA: Urzędnik odpowiedzialny za kod budynku kończy końcową inspekcję i wydaje świadectwo zajętości. Jeśli podczas tej kontroli zostaną wykryte jakiekolwiek wady, może zostać zaplanowana kontrola następcza, aby upewnić się, że zostały one naprawione.

10. Końcowy przegląd

Kilka słów o inspekcjach

Twój nowy dom będzie okresowo kontrolowany w trakcie budowy. Oprócz nakazanych kontroli zgodności z kodeksem, budowniczy może przeprowadzać kontrole jakości w krytycznych punktach procesu. (W powyższej historii wskazujemy, kiedy takie kontrole zazwyczaj mają miejsce). Chodzi o to, aby wykryć jak najwięcej potencjalnych problemów przed zakończeniem budowy, choć niektóre problemy mogą nie wypłynąć na powierzchnię, dopóki nie zamieszkasz w domu przez pewien okres czasu.

Zobacz także: Montaż parapetów wewnętrznych – instrukcja krok po kroku

Większość panelistów jest zainteresowana śledzeniem postępów w budowie nowych domów – czy to poprzez komunikację e-mail od budowniczego, czy nawet poprzez użycie dronów. Zanim udasz się do miejsca zamieszkania niezapowiedziany, porozmawiać z budowniczym na początku o uczestniczących inspekcji, z lub bez agenta nieruchomości. Nawet jeśli obecność nie jest wymagana, jest to okazja, aby dowiedzieć się więcej o tym, co jest za ścianami nowego domu i jak wszystko działa. Jeśli planujesz wynająć własnego inspektora, który dokona dodatkowego przeglądu domu, poinformuj o tym swojego budowniczego przed rozpoczęciem budowy.

Ze względów bezpieczeństwa, jak i logistycznych, budowniczowie zniechęcają klientów do niezapowiedzianych odwiedzin na placu budowy. Jeśli chcesz złożyć wizytę, upewnij się, że umówiłeś się z wyprzedzeniem. Jest szansa, że Twój budowniczy będzie regularnie przeprowadzał przeglądy, aby informować Cię o postępach prac.

Podobne artykuły