Ważną częścią składową rozwoju każdego młodego człowieka jest wyobraźnia. A nic tak skutecznie nie pobudza wyobraźni jak różne kształty i oryginalne zestawienia kolorów. Takie elementy jak obrazy, wizerunki czy zabawki są cennym źródłem bodźców do rozwoju, ale również świetną formą uświetnienia pokoju każdego dziecka. Odpowiednio przemyślany wystrój pokoju dziecka z jednej strony wpłynie pozytywnie na jego komfort psychiczny, ale również może odegrać nie małą rolę procesie kształtowania się preferencji estetycznych. Zawsze należy kierować się potrzebami dziecka.
Spis treści
Obrazki do pokoju dziecięcego
Przy wyborze obrazków które można by zawiesić na ścianie lub umieścić na meblu pokoju dziecięcego powinno się przede wszystkim kierować zainteresowaniami dziecka. Należy pod tym względu wziąć pod uwagę parę czynników takich jak: charakter dziecka, jego zainteresowania oraz inne elementy wpływające na jego odbiór przez otaczające go środowisko.
Pokój powinien być odzwierciedleniem duszy dziecka, a nie narzuconą formą jego egzystencji. Dlatego na przykład dynamiczny młody człowiek powinien bardziej przychylnym okiem patrzeć na obrazek przedstawiający sunącą po torze wyścigowym wyścigową wyścigówkę albo galopującego konia.
Statyczne elementy martwej natury oraz portrety chociażby najbardziej bajecznych postaci mogą po prostu mniej pasować. W zależności zaś od miejsca usadowienia miejsca to zawsze warto tak dobrać kształty i wielkości obrazków, aby były widoczne dla dzieci. Stronić powinno się zatem od malutkich obrazków umieszczanych w mało dostępnych miejscach na ścianie.
Zobacz także: Jak podzielić pokój dziecka na strefy?
Zasłonki do pokoju dziecięcego
A co w takim razie ze zasłonkami? Przede wszystkim trzeba postawić nacisk na zasłonki kolorowe. One bowiem poza ścianą stanowią często najbardziej spójny kolorystycznie obiekt domostwa. Ważne jednak przy tym, aby po pierwsze często dokonywać zmiany owych zasłonek, jak i również, aby zasłonki pasowały (nie kontrastowały zbytnio) z otoczeniem. Dobrze, żeby zasłonki też zawierały oryginalne kształty (np. bohaterowie z ulubionej bajki). Najważniejszą jednak cechą zasłonki jest to, że musi pasować do całości pomieszczenia.
Wieszaki dziecięce
Jaki wieszak dziecięcy może być dobry dla dziecka? Bezpieczny i funkcjonalny. Odnosząc się do pierwszej cechy warto zwrócić uwagę, że potencjalny wieszak może przez przypadek (skoro znajduje się w pokoju dziecka) zostać użyty jako jego zabawkę i tym samym stwarzać niebezpieczeństwo. Materiał z którego będzie wykonany wieszak nie może być podatny na zniszczenia w ten sposób, że ułamany kawałek może stać się ostrym elementem potencjalnie mogącym zagrozić zdrowiu dziecka. Preferowane są zatem te wieszaki, które są wykonane z solidnego drewna polerowanego oraz z miękkiego materiału. Odradza się plastikowych. Funkcjonalność wieszaka to przede wszystkim jego pojemność, wytrzymałość oraz kształt. Kształt generalnie jest jednolity, ale sęk w tym, że każdy wieszak powinien pozwolić na wielokrotne użytkowanie. W końcu dzieci często niszczą ubrania oraz je zmieniają.
Szablony do malowania na ścianie
Podobnie jak w przypadku obrazków powinny one być dostosowane do specyfiki dziecka. Jednak szablony do malowania na ścianie mają pewną specyfikacje – ściany są dobrym płótnem. Dlatego można je wykorzystać w celach edukacyjnych albo ekspresyjnych. Edukacyjna forma szablonów może pozwolić na przykład na naniesienie wzorów matematycznych czy obcych słów na ścianę pokoju dziecka, co z pewności pozwoli mu na ich lepsze zapamiętanie. Ekspresja ujawnia się w formie szablonu – szablon imitujący ramę obrazu może posłużyć za wydzielenie bezpiecznej strefy przeznaczonej do zamalowania przez dziecko. Oczywiście szablon to wartość estetyczna dodana do wystroju wnętrza pokoju dziecka. Zaleca się zatem taki tok myślenia, jaki został zastosowany przy omawianiu problemu wyboru obrazku.
Zobacz także: Sposoby na przechowywanie butów
Ozdoby do pokoju dziecięcego typu zrób to sam
W internecie mnoży się od pomysłów w jaki sposób można wykorzystać z pozoru jednoznacznie zdefiniowane pod względem celów przeznaczenia przedmioty. I tak na przykład strasznie dobrym budulcem dla kraftowych ozdób są zapałki (oczywiście bez siarkowej końcówki) czy patyczki do lodów, które skleiwszy za pomocą gorącego kleju mogą przybrać kształt latającego krętu, samolotu, konia i wszystkiego co dusza zapragnie.
Również cennym budulcem jest papier, z którym wiążę się cały szereg konstrukcji powstałych w drodze tzw. origami modułowego. Nie patrząc tylko na dekoracje w ścisłym tego słowa znaczeniu, można czasami przetworzyć przeróżne rzeczy, które będą inspiracją dla dziecka. Przykładem może być pudełko po butach z wykrojonymi kształtami, które może posłużyć jako karnisz dla źródła światła – w ten sposób można otrzymać ciekawą zabawkę pełniącą funkcję ozdobną.
Można też pomyśleć nad przetworzeniem innego rodzaju starych opakowań w celu organizacji przestrzeni pokoju dziecka. Najważniejsze jednak to nie stanąć w miejscu, a traktować pokój dziecka jako zmieniające się środowisko. Tak przecież wygląda życie dorosłego. Być może warto też samo dziecko nauczyć kreatywnego podejścia do aranżacji wnętrz. Na pewno będzie to czynnik dodatni i nauczy go to przy okazji poczucia odpowiedzialności za swoje sprawy oraz poczucie bezpieczeństwa. Dziecko samo tworzy przestrzeń, więc jest to przestrzeń dziecku przyjazna!