Jak zbudować łóżko z antresolą?

Podziel się:

Każdy kto ma swoje mieszkanie bądź też dom o niezbyt wielkim metrażu zastanawia się nad tym co zrobić, aby wykorzystać jego przestrzeń na maksa. Z tego względu ciekawym rozwiązaniem jest zbudowanie łóżka z antresolą. W większości przypadków przyjęło się, iż takie rozwiązanie najlepiej sprawdza się w wysokich pomieszczeniach. Jednakże nie do końca jest to prawdą, ponieważ jeśli dobrze się zaprojektuje przestrzeń, gdzie będzie antresola to również jest to genialne rozwiązanie w pomieszczeniach o standardowej wysokości.

Antresola w domu – zalety

Główną zaletą antresoli jest zyskanie dodatkowej przestrzeni, ponieważ pod nią może być zrobiona chociażby garderoba, albo jeśli jest ona w pokoju dziecka to biurko. W przypadku natomiast wysokich pomieszczeń pod antresolą może być stół z krzesłami lub też inne rozwiązanie, które najbardziej przypadnie mieszkańcom takiego domu do gustu. Kolejną zaletą jest to, iż dom zyskuje zupełnie nowy wygląd. To też jeśli ktoś chce uzyskać we wnętrzu ciekawy efekt przestrzenny to jak najbardziej jest to strzał w dziesiątkę.

Zobacz także: Jak wygląda ganek? Czy dobudowa ganku jest kosztowna? Podpowiadamy!

Czy łóżko z antresolą może być wygodne?

Łóżko z antresolą jest jak najbardziej wygodne, ponieważ może być zrobione o większych rozmiarach niż standardowe łóżko. Dzięki temu zyskujemy więcej przestrzeni do spania. Poza tym zawsze ma materac, który jest o wiele wygodniejszy do spania niż rozkładana sofa. Istotne jest też to, że wielu osobom o wiele lepiej się śpi na łóżku z antresolą niż na zwykłym łóżku, gdyż mają wrażenie, iż bujają w obłokach i w rezultacie tego o wiele szybciej zasypiają.

Łóżko z antresolą – budowa krok po kroku

Każdy jest w stanie sam zbudować łóżko z antresolą bez dużego remontu w domu. Pierwszą rzeczą, od której jednak trzeba zacząć to zrobić prowizoryczny projekt jak ona ma wyglądać i jakie ma mieć wymiary, gdyż w dużym stopniu ułatwi to zakup materiałów oraz późniejszą budowę. Najłatwiejsza do wykonania jest antresola drewniana, dlatego to właśnie na niej się skupię jak ją zbudować. Jeżeli mamy już materiał, z którego zrobimy antresolę to przystępujemy to wiercenia otworów pod belki, jakich zadaniem będzie podtrzymywanie całej konstrukcji.

Zobacz także: Tynk japoński – w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Najpierw należy wywiercić otwory na wylot wzdłuż legara i przyłożyć go do ściany oraz zaznaczyć miejsca, w jakich są otwory. Następnie trzeba wywiercić otwory pod kotwy i zamontować kotwy rozporowe. Jeśli to mamy już za sobą to mocujemy belki do ściany w taki sposób, że przykładamy legary pod otwory w ścianie i wkręcamy śruby. Do belek przykręcamy natomiast deski, jakie będą tworzyły podłogę. Ważne jest to, aby pomiędzy deskami pozostawić drobne szczeliny, żeby drewno pod wpływem prężenia nie deformowało desek. Na samym końcu przystępujemy do wykonania schodów lub drabinki za pomocą, której będzie się wchodziło i schłodziło z łóżka.

Tak więc łóżko z antresolą może być na prawdę bardzo fajnym pomysłem w domu i to nie tylko dla dziecka ale także dla osób dorosłych. Dlatego jeśli tylko ktoś chce mieć ciekawą aranżację pomieszczenia to jak najbardziej powinien je uwzględnić w swoim domu.

Podobne artykuły