Zalane mieszkanie i konieczny nieplanowany remont? W takiej sytuacji staramy się uspokoić – przecież mamy wykupione ubezpieczenie mieszkania. Zgłaszamy szkodę i uzyskujemy odszkodowanie… W rzeczywistości otrzymana kwota nie starcza na wszystkie prace remontowe. Jak to możliwe?!
Spis treści
Jak ubezpieczyciele zaniżają odszkodowanie za zalane mieszkanie?
Niestety zaniżanie odszkodowania za zalane mieszkania to częste zjawisko. Tutaj sprawa wygląda podobnie jak w przypadku odszkodowania za szkody na pojeździe. Ubezpieczyciele stosują różnego rodzaju sztuczki, aby wypłacane osobom poszkodowanym świadczenia były jak najniższe.
Pamiętaj, firma ubezpieczeniowa, tak jak każda inna, jest nastawiona na to, aby uzyskiwać możliwie najwyższe dochody. Przedstawimy kilka najczęściej pojawiających się nieprawidłowości na kosztorysie zalania mieszkania.
Zbyt niskie stawki za robociznę fachowców
Nie czarujmy się bez fachowca trudno będzie przeprowadzić remont po zalaniu mieszkania. Usługi remontowo-budowlane w ostatnim czasie mocno podrożały. Niestety rzadko ma to odzwierciedlenie w wycenach szkód.
Ponadto towarzystwa ubezpieczeniowe bardzo rzadko uwzględniają lokalizację, a ma to ogromny wpływ na to, ile kosztuje taka usługa. Różnica pomiędzy stawką fachowca w mniejszej miejscowości, a w aglomeracji może być spora. W kosztorysach niestety rzadko kiedy pojawia się stawka, która jest rynkowa. Najczęściej ubezpieczyciele stosują tu minimalną stawkę godzinową.
Warto tutaj zwrócić uwagę na to, w jakim standardzie wykończenia było dane mieszkanie przed zalaniem. Na cenę usługi fachowca wpływ ma bowiem m.in. rodzaj materiału oraz trudność jego obróbki oraz wykonania danych prac. Nie bez znaczenia na wycenę usług fachowca jest także metraż pomieszczeń.
Brakująca wycena niezbędnych prac remontowych
Nierzadko w kosztorysie ubezpieczyciel nie uwzględnia wszystkich prac, które są niezbędne do przywrócenia stanu mieszkania sprzed zalania. W kosztorysie dosyć często brakuje takich pozycji jak np.:
- wysuszenie ścian,
- skucie ścian,
- położenie nowego tynku,
- demontaż paneli,
- odgrzybienie ścian.
Firma remontowa zapewne tego rodzaju usługi uwzględni w wystawionej klientowi fakturze.
Najniższa jakość materiałów budowlanych
Kolejnym przykładem na zaniżanie odszkodowania za zalane mieszkanie jest branie pod uwagę materiałów budowlanych, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Oczywiście jakość przekłada się na cenę, czyli w tym przypadku na najniższą cenę.
Co zrobić, jeśli odszkodowanie jest zbyt niskie?
Możesz samodzielnie walczyć z zakładem lub skorzystać z firmy, która specjalizuje się w dopłatach do odszkodowań – Helpfind. Do każdej sprawcy podchodzimy indywidualnie. Analizę kosztorysu zalania mieszkania realizujemy całkowicie bezpłatnie. Jeśli kosztorys zawiera zaniżenia proponujemy klientowi stosowną dopłatę, którą przekazujemy na konto w ciągu kilku dni od dopełnienia formalności. Średnia wartość zaniżenia to blisko 7 tys. zł – wyjaśnia Katarzyna z helpfind.pl.
Do przeprowadzenia analizy niezbędne są: decyzja ubezpieczyciela, polisa ubezpieczeniowa, kosztorys budowlany, zdjęcia.