Wybieramy oświetlenie do ogrodu

Podziel się:
Wybieramy oświetlenie do ogrodu

Aby uczynić swój ogród w pełni funkcjonalnym miejscem, należy nie tylko zadbać o meble, czy posadzić rośliny w odpowiednich miejscach. Warto rozważyć także kwestię oświetlenia, dzięki czemu można będzie użytkować przydomową przestrzeń nie tylko w ciągu dnia, ale także wtedy, gdy zacznie się ściemniać. Zobacz, na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do swojego ogrodu i sprawdź, która z opcji najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku.

Oświetlenia, które sprawdza się w ogrodzie

Podstawowy podział oświetlenia dedykowanego użytkowi zewnętrznemu obejmuje produkty wymagające zasilania oraz te, w których przypadku nie jest to konieczne. Do wyboru są bowiem lampy, które należy podłączyć do prądu, ale też modele na baterie i akumulatory, których zaletą jest brak okablowania, w związku z czym są praktyczne i można je z łatwością przenosić. Jednak jedną z najbardziej atrakcyjnych propozycji jest oświetlenie ogrodu solarne, które nie tylko jest dobrym pomysłem ze względów funkcjonalnych, ale choćby ekonomicznych. Lampy ładujące się dzięki słońcu są nie tylko najtańszym z rozwiązań, ale przy okazji są ekologiczne, dlatego naprawdę warto postawić właśnie na nie. Bez względu jednak, które produkty wybierzemy, dobrze jest pamiętać, aby przed zakupem sprawdzić, czy są one odporne na działanie czynników atmosferycznych oraz wilgoć.

Dobrą praktyką jest też wybór oświetlenia, które zostało wzbogacone o czujniki zmierzchu. Dzięki temu nie musimy pamiętać o włączaniu i wyłączaniu, gdyż będzie one samoczynnie dostosowywać się do sytuacji i panujących warunków. Wokół domu sprawdzą się też lampy wyposażone w czujnik ruchu. Dzięki nim nie tylko będzie nam wygodniej po ciemku, ale przy okazji także zyskamy skuteczny gadżet informujący, gdy ktoś będzie się zbliżał na teren posesji.

Jakie oświetlenie do ogrodu będzie najlepsze?

Swoje lampy ogrodowe można znaleźć pośród naprawdę wielu wspaniałych odmian, różniących się kształtem, czy sposobem mocowania. Do wyboru są bowiem produkty ścienne, które można przytwierdzić do elewacji domu lub altanki, których staną się ozdobą. Kolejną z propozycji godnych uwagi są te, które wbija się w ziemię. Można je ułożyć wzdłuż ścieżki, dzięki czemu będzie dobrze widoczna lub wstawić w rabaty lub doniczki, przez co ładnie wyeksponują rosnące w nich okazy. Poza klasycznymi słupkami wspaniale sprawdzą się oryginalne latarenki, czy fikuśne lampy przypominające dmuchawce, które zamienią ogród w prawdziwie wyjątkowe miejsce.

W ogrodzie świetnie sprawdzą się też wszelkie lampy wiszące, które można przytwierdzić nad tarasem lub pomiędzy drzewami. Te w formie girland składających się z dekoracyjnych żarówek nie tylko oświetlą dane miejsce, ale pomogą stworzyć wspaniały nastrój i wyczarować bajkowy klimat. Fanom praktycznych dodatków możemy zaproponować kolejny pomysł – oświetlenie o kształcie kamieni, kwiatów, czy grzybków. Genialnie sprawdzi się rozstawione przy skalniakach lub na rabatach, których stanie się niekwestionowaną ozdobą. Poza lampami zawsze można postawić także na wykonane z wikliny lampiony, którymi warto uzupełnić swoją ogrodową aranżację.

Podobne artykuły