Pompa ciepła monoblok jest urządzeniem przeznaczonym do pozyskiwania energii termicznej z zewnętrznych, naturalnych źródeł. Składa się z kilku elementów umieszczonych w jednej obudowie i montowanych na zewnątrz budynku. Charakteryzuje się wysoką szczelnością i stabilną pracą bez względu na odległość od budynku i długość instalacji. Powietrzne pompy ciepła typu monoblok są jest najprostsze i najtańsze w montażu.
Spis treści
Pompy ciepła monoblok – charakterystyka
Każda pompa ciepła pracuje na niemal takich samych zasadach i składa się z podobnych elementów. Jej działanie polega na pobieraniu energii zgromadzonej w naturalnym źródle takim jak ziemia, woda czy powietrze i przenoszeniu jej za pomocą czynnika roboczego. Miejscem docelowym zazwyczaj jest wymiennik, ale może to być również instalacja do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Cechą, która odróżnia pompę ciepła monoblok od urządzenia split, jest umieszczenie wszystkich elementów roboczych w jednej obudowie.
Monobloki to pompy ciepła w całości montowane przez producenta. W jednej obudowie znajdują się: sprężarka, parownik, wentylator, cały układ chłodniczy oraz inne elementy układu. Obudowa jest dokładnie sprawdzana pod kątem szczelności. To gwarantuje nie tylko ochronę podzespołów, ale też izolację akustyczną. Ponadto urządzenia typu monoblok mają wysoką efektywność, często nawet wyższą od pomp ciepła typu split.
Pompy do przygotowywania ciepłej wody użytkowej i nie tylko
Monoblokowa pompa ciepła powietrze-powietrze, jest doskonałym wyborem, gdy mamy potrzebę ogrzewania wody użytkowej (c.w.u.). Aby było to możliwe, urządzenie grzewcze w domu musi być wyposażone w zbiornik oraz odpowiedni wymiennik ciepła, przystosowany do pracy z pompą. Istotna jest też technologia niskotemperaturowego zapotrzebowania po stronie zasilania, w której powinna być wykonana instalacja. Decyduje ona o współczynniku COP urządzenia.
Ciepło zgromadzone w powietrzu może też być wykorzystane w systemie centralnego ogrzewania. Monoblok najlepiej współpracuje z grzejnikami niskotemperaturowymi oraz z ogrzewaniem podłogowym. Do uzyskania optymalnej temperatury wnętrz nie wymaga tak dużej ilości energii cieplnej jak systemy konwencjonalne.
Co lepsze: pompy typu split czy monoblok?
Pompy ciepła typu monoblok i split pracują na takich samych zasadach. Podobna jest też ich wydajność. Dlatego na wybór odpowiedniego rozwiązania te cechy nie mają wpływu. Do ogrzewania budynków czy c.w.u. można znaleźć urządzenie o takim samym współczynniku COP i o podobnej mocy. Czym więc kierować się przy wyborze?
Pompa ciepła typu split składa się z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, które wymagają instalacji w różnych miejscach i odpowiedniego połączenia. Układ chłodniczy nie jest wbudowany, dlatego jego montaż wykonuje się oddzielnie. Zawiera go jednostka wewnętrzna, która zimą jest chroniona przed mrozem. Montaż dwóch jednostek jest wprawdzie tańszy, ale trudniejszy. Pompa ciepła split o mocy powyżej 10 kW wymaga systematycznej kontroli szczelności i prowadzenia karty produktu.
Natomiast pompa ciepła monoblok w całości znajduje się na zewnątrz budynku. Dlatego w żaden sposób nie wpływa ona na komfort mieszkańców. Całość urządzenia stanowi jednostka zewnętrzna, która może być ulokowana w niedużej odległości od domu. Niestety wymaga ona dodatkowego zabezpieczenia przed zamarzaniem na wypadek przerwy w dostawie prądu.
Zalety pompy ciepła monoblok
Pompa ciepła monoblok to ekologiczne rozwiązanie, które ma wiele zalet. Zaliczają się do nich między innymi:
- łatwiejszy montaż,
- zintegrowany system chłodzenia,
- możliwość montażu jednostki w pewnej odległości od domu, co wpływa na poziom odczuwalnego hałasu i komfort mieszkania,
- wysoka, gwarantowana przez producenta szczelność,
- stała wydajność bez względu na odległość od domu i długość instalacji,
- brak potrzeby wygospodarowania miejsca na montaż wewnątrz.
Gdzie najlepiej kupić pompę ciepła typu monoblok?
Pompa ciepła jest nowoczesnym i ekologicznym urządzeniem, które pozwala znacznie obniżyć koszty eksploatacji domu. Dzięki niej tańsze będzie ogrzewanie domu czy podgrzewanie wody. Aby osiągnąć takie korzyści, trzeba jednak dobrać urządzenie o odpowiedniej mocy. Dlatego decydując się na zakup pompy ciepła, warto zwrócić się do sprawdzonego dostawcy z wieloletnim doświadczeniem.
Firmą oferującą sprawdzone pompy ciepła powietrze-woda czy powietrze-powietrze jest Eko2020. Dostępne modele różnią się współczynnikiem COP i ceną, co pozwala dobrać odpowiednie urządzenie do domu. Pracownicy firmy mają bogatą wiedzę na temat pomp ciepła i służą pomocą w doborze ich mocy czy modelu.