Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie – wyjaśniamy jak się go pozbyć

Podziel się:
Sposoby na kreta

Krety niekiedy niszczą ogrody, nad którymi pracowaliśmy nawet lata. Niewielkie ssaki mogą być pomocne, jeśli grządki z młodymi roślinami zaatakowały ślimaki – krety są ich naturalnymi wrogami. W większości przypadków natomiast krety uznawane są za szkodniki. Czy istnieje skuteczny sposób na kreta w ogrodzie? Wyjaśniamy, jak pozbyć się kretów z działki!

Dlaczego kret to zagrożenie dla Twojego ogrodu?

Wśród amatorów ogrodnictwa panuje błędne przekonanie o kretach jako szkodnikach niszczących rośliny. Nic bardziej mylnego! Niewielki ssak jest owadożercą i to właśnie w ich poszukiwaniu robi szkody na działkowych grządkach. Powoduje to, że często, jeśli w ogrodzie mamy krety to ślimaki i inne szkodniki się nie pojawiają.

Krety nie są zainteresowane roślinnością, jednak szukając larw owadów, mogą uszkadzać korzenie kwiatów i krzewów. Szczególnie może zainteresować to osoby walczące z inwazją ślimaków – krety dziennie zjadają ilość owadów odpowiadająca ich masie ciała.

Sposoby na kreta:

To, czy krety są szkodnikami, jest kwestią sporną, jednak jedno jest pewne – nikt nie chce, aby jego zadbany ogród został zniszczony przez niewielkie ssaki. Istnieje wiele dobrych sposobów na krety, z których jedne są mniej, a drugie bardziej radykalne. Czy istnieje najlepszy sposób na kreta?

Zobacz także: Trawy ozdobne – poznaj najpopularniejsze odmiany i sposoby ich uprawy

Pułapki na kreta

Najprostszy sposób na kreta jest zarazem najmniej humanitarny, dlatego dla każdego powinien być ostatecznością. Rozróżnia się kilka kretołapek – takie, które zatrzymują ssaki wewnątrz bez możliwości wyjścia i takie, które działają podobnie do niewielkich bomb.

W przypadku pierwszych krety łapane są w niewielki pojemnik wspomagany zatrzaskami uruchamiającymi się po uwięzieniu ssaka. Ma on na celu unieruchomienie zwierzęcia, który po jakimś czasie pozbawione dostępu do pożywienia umiera.

Drugi rodzaj z wymienionych to także skuteczny sposób na pozbycie się kreta jednak tak samo nie polecany, jeśli nie wystąpi taka konieczność. Pułapka pirotechniczna umieszczona w otworze tunelu zidentyfikuje ruch wewnątrz i się odpali. W taki sposób można zlikwidować dziesiątki kretowisk.

Dlaczego kret to zagrożenie dla Twojego ogrodu

Odstraszacze dźwiękowe, wibracyjne i elektryczne

Wiadome jest to, że krety mimo nie używania zmysłu wzroku wyjątkowo dobrze słyszą. Posługują się także zmysłem węchu i dotyku. Sprawdzony sposób na kreta to nic innego jak ustawienie odstraszaczy dźwiękowych w pobliżu kopców. Na rynku dostępnych jest wiele profesjonalnych urządzeń działających nawet w zasięgu 500 metrów, jednak może je też łatwo wykonać samemu.

Umieszczenie metalowych prętów z puszką po napoju w okolicy grządek to domowy sposób na kreta. Metal poruszany przez wiatr wydaje dźwięki ledwo zauważalne przez człowieka, a intensywne dla ssaka. Podobnie zadziałają plastikowe butelki i dekoracje na sprężynkach wysyłające wibracje w głąb ziemi.

Zobacz także: Kwiaty na balkon – jakie będą najlepsze? Inspiracje

Podziemne zapory

Podziemne zapory można zastosować profilaktycznie jeszcze na etapie urządzania ogrodu. Siatkę umieszcza się na głębokości ok. 10 centymetrów pod powierzchnią ziemi i zasypuje rozkopanym wcześniej gruntem, a następnie trawą. Taka zapora powstrzyma kreta przed kopaniem tuneli i niszczeniem grządek z roślinami.

Innym sposobem może być wykopanie rowu wzdłuż ogrodzenia i wypełnienie go kamieniami lub gruzem. Jest to dobry sposób na kreta, dlatego że zwierzęta te nie potrafią poruszać się po takim podłożu. Umieszczenie takiej zapory jeszcze na etapie projektowania przestrzeni wokół domu może zapobiec pojawianiu się kretów.

Rośliny, które odstraszają kreta

Jak już wcześniej wspomniano, krety wyjątkowo dobrze wykorzystują zmysł węchu. Są takie rośliny, których zasadzenie na grządkach odstraszy krety bez robienia im krzywdy. Przed posadzeniem ich warto sprawdzić, czy nie będą one szkodliwe dla innych roślin. Zasadzenie takich roślin to dobry, domowy sposób na kreta.

Czosnek dzięki swojemu intensywnemu zapachowi odstraszy nie tylko krety, ale też ślimaki tak samo, jak bazylia pospolita. Wplecenie w kompozycję z kwiatów aksamitek pozwoli na odstraszenie nieproszonych gości. Szachownica cesarska i bez czarny także są roślinami nielubianymi przez krety.

Czy krety są pod ochroną

Preparaty chemiczne i repelenty

Skuteczny sposób na kreta w ogrodzie, który powoduje przeniesienie się owadożerców w inne miejsce lub całkowite się ich pozbycie to użycie preparatów chemicznych. Najczęściej można je spotkać w płynie, jednak są też granulki, o których więcej dowiesz się w dalszej części artykułu.

Repelenty są mniej szkodzącym zwierzętom rozwiązaniem – często ich zapach jest na tyle nieprzyjemny dla kretów, że przenoszą się w inne miejsce. Poszukując repelentów, warto sprawdzić skład i ich toksyczność, aby nie zniszczyć przy tym roślin lub zaszkodzić innym zwierzętom.

Zobacz także: Grill własnej roboty – grill murowany z wędzarnią krok po kroku

Karbid

Nawiązując do preparatów chemicznych, nie można zapomnieć o karbidzie. Niewielkie granulki wchodzą w reakcję chemiczną z wodą, tworząc substancję o nazwie acetylen. Wsypywane do tuneli kretów odstraszają je nieprzyjemnym zapachem i zmuszają do zmiany miejsca kopania. Jest to skuteczny sposób na kreta, jednak rzadko stosowany.

Czy krety są pod ochroną?

Status kretów w Polsce owiany jest wieloma znakami zapytania, ponieważ nie każdy do końca wie, co można, a czego nie można robić tymi zwierzętami. Niekiedy wydaje się, że nawet niekrzywdzący, domowy sposób na pozbycie się kreta może być wykroczeniem, jednak czy tak jest?

Krety są pod ochroną częściową. Warte zaznaczenia jednak jest to, że dalej opisane jest, w jakich przypadkach uchyla się zakaz zabijania, chwytania, okaleczania oraz transportowania zwierząt pod ochroną. Jeśli kret znajduje się na terenie, jak w tym przypadku, ogródka, działki lub szkółki leśnej to właściciel ma prawo podjąć kroki odstraszające, lub eliminujące krety.

Wybierając dobry sposób na pozbycie się kreta, warto najpierw spróbować rozwiązań, które nie narażą ssaków na niebezpieczeństwo. Wybierając spośród zapór, odstraszaczy i roślin, który sposób na kreta w ogrodzie wytypujesz?

Podobne artykuły