Czynność tynkowania można wykonać zarówno podczas budowy, jak i w trakcie remontu generalnego mieszkania. Jak przygotować się do ręcznego tynkowania? Który sprzęt jest do tego niezbędny? W jaki sposób ocenić czy zaprawa jest dobrze rozrobiona?
Spis treści
Tynkowanie ręczne ścian wewnętrznych – przygotowanie ściany
Aby tynkowanie ręczne i wysiłek z nim związany nie poszedł na marne, szczególnie istotne jest dokładne oczyszczenie obszaru pracy. Jeśli jest to nowa ściana, bardzo ważne, aby zadbać o usunięcie kurzu oraz jej wysuszenie. Z kolei na starszych powierzchniach dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na usunięcie wszelkich pozostałości, takich jak resztki farb lub tapet.
Jakiego sprzętu należy użyć do tynkowania ręcznego?
Tynkowanie ręczne ścian wewnętrznych, jak każda praca wykończeniowa, wymaga przygotowania odpowiedniego sprzętu i narzędzi, które ją umożliwią, a najlepiej ułatwią. Co jest przydatne podczas własnoręcznego tynkowania? Z pewnością należy zaopatrzyć się w:
- gładką pacę;
- łatę tynkarską;
- wałek;
- wiertarkę z mieszarką lub mieszarkę;
- grunt.
Tynkowanie ręcznie – odpowiednie proporcje i ocena wzrokowa
Tynkowanie ręczne ścian wewnątrz wymaga perfekcyjnego rozrobienia zaprawy. Przede wszystkim należy kierować się zaleceniami i instrukcją producenta, aby zapobiec niepotrzebnym stratom, gdyż grunty różnych producentów mogą się od siebie różnić. Ponadto ważna jest ocena wzrokowa – uzyskana masa powinna być gładka i bez grudek, a także pęcherzyków powietrza. Taki tynk nakładany jest bezpośrednio na ścianę, a więc to ostatni moment na dokonanie poprawek, by wyglądał doskonale.
Jak prawidłowo nałożyć tynk ręcznie samodzielnie?
Dla osiągnięcia rewelacyjnego efektu estetycznego zaprawę powinno nakładać od góry do dołu energicznymi ruchami. W przypadku tynku wapnienno-cementowego koniecznie jest nałożenie więcej niż dwóch warstw, a najczęściej trzech. Z kolei jedna powłoka w przypadku tynku gipsowego w zupełności wystarczy do pokrycia ściany.
Tynkowanie ręczne ścian wewnętrznych – czy warto zrobić to samodzielnie?
Tynk zabezpiecza ściany przed wilgocią, ale może stanowić znakomity walor dekoracyjny, co pozwala na stworzenie spersonalizowanego wnętrza. Ponadto decyzja o samodzielnym tynkowaniu przełoży się pozytywnie na domowy budżet, dlatego że jedyny poniesiony wydatek to zakupione materiały. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak tworzyć unikalne tynki dekoracyjne, które upiększa Twoje wnętrze, zapoznaj się z poniższym wpisem.