Katalpa zwyczajna – ozdobne drzewko do ogrodu

Podziel się:

Katalpa zwyczajna, lub inaczej surmia bignoniowa, to drzewo ozdobne, które przywędrowało do naszego kraju z południowo-wschodnich terenów Ameryki Północnej. Katalpa jest drzewem szybko dorastającym (około 25 cm rocznie) i zależnie od odmiany wyrasta do 5-10 metrów wysokości. Kwitnie już po osiągnięciu 3 metrów, co czyni z niej bardzo atrakcyjną ozdobę do ogrodu. Surmie odznaczają się dużymi, soczystymi, dającymi cień liśćmi oraz przepięknymi kwiatostanami. Katalpa kwitnie od czerwca do sierpnia. Poza liśćmi i kępami kwiatów, charakterystyczne dla tego drzewa są jego owoce – mają kształt długich, zwisających strąków o długości 20-30 cm. Gzie surmie najlepiej się czują i jak je uprawiać? Podpowiadamy!

Katalpa w ogrodzie – gdzie najlepiej się czuje?

Surmia bignoniowa pochodzi ze strefy klimatu umiarkowanego i w takim najlepiej się czuje i rośnie, dlatego zyskuje coraz większą popularność w Polsce. Nie jest zbyt odporna na mróz i lepiej znosi łagodne zimy. Młode rośliny w ogóle nie znoszą mrozów, dlatego zimą trzeba je ochraniać lub przenosić do cieplejszego pomieszczenia, jeśli są hodowane w donicach. Katalpa zwyczajna preferuje stanowisko słoneczne i ciepłe, ale nie w bezpośrednim słońcu – dobrze rośnie w towarzystwie innych drzew. Musi być chroniona przed wiatrem ze względu na delikatne i kruche gałęzie. Ze względu na dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza i suszę, katalpa doskonale sprawdza się jako drzewo w mieście i jest popularną ozdobą miejskich parków i alei.

Zobacz także: Pomysły na ciekawą aranżację ogrodu

Katalpa – uprawa

Katalpa zwyczajna w zasadzie będzie rosła w każdej glebie. Natomiast posadzona w żyznym, pulchnym i utrzymującym wilgoć podłożu będzie szybciej rosnąć, wypuści soczyste, zielone liście i imponujące kwiatostany. Sadząc surmię w ziemi trzeba pamiętać o tym, żeby zostawić jej dużo miejsca dookoła – to drzewo w wieku dorosłym może mieć średnicę nawet sześciu metrów. Najlepiej posadzić ją na środku trawnika i obsadzić dookoła kwiatami i krzewami. Ponieważ młode egzemplarze katalpy bardzo źle znoszą zimę, należy je na ten czas okrywać. Starsze rośliny są już odporne na mróz. Okres wegetacji tych drzew przypada na późną wiosnę, dlatego wiosenne przymrozki mogą jej nieco zaszkodzić, ale nie ma się czym martwić – dorosłe drzewo sobie z tym poradzi. Liście wypuszcza dopiero pod koniec maja. Katalpa nie wymaga nawożenia, chyba, że rośnie na bardzo jałowej glebie.

Katalpa – cięcie

Jeżeli jesteśmy posiadaczami młodej katalpy, to należy przez pierwsze 2-3 lata ciąć ją około 30 cm nad ziemią. Dzięki temu wzmocnimy pień rośliny. Gdy po kilku latach zauważymy jeden pęd wyraźnie silniejszy od pozostałych, to przywiązujemy go do palika, a resztę pędów usuwamy w okresie od jesieni do wczesnej zimy. Następnie co roku w tym samym okresie wycinamy kolejne pędy, które rosną zbyt nisko na pniu, żeby uformować koronę drzewa. Trzeba też wybrać gałęzie, które będą stanowiły konary – przycinamy je o połowę, żeby je wzmocnić. Takie cięcia są konieczne, ponieważ cienkie, wiotkie gałęzie katalpy łatwo łamią się na wietrze i w przypadku, gdy grubsza gałąź zostanie złamana, to jej obumarcie bardzo osłabia cały pień.

Zobacz także: Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie – wyjaśniamy jak się go pozbyć

Podobne artykuły