Jak wygląda turkuć podjadek, czyli jeden z najsłynniejszych szkodników ogrodowych ostatnich lat? O owadzie jest głośno wśród ogrodników, rolników i nie tylko. Sporych rozmiarów turkuć na dobre zadomowił się w pod powierzchnią polskich gleb, a my podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić. Z artykułu dowiesz się także, co zrobić w przypadku ugryzienia.
Spis treści
Turkuć podjadek – co to za szkodnik?
Turkuć podjadek to owad należący do grona największych w naszym kraju. Pochodzi z rodziny turkuciowatych. Choć jest owadem i ma skrzydła, to nie lata i żyje głównie pod ziemią. Jest brązowy i podłużny – może mieć nawet 6 cm długości. Ze względu na swój podziemny tryb życia łatwo uszkadza rośliny, dlatego jest niepożądanym gościem przydomowych ogrodów. Szczególnie jeśli nie żyje samotnie.
Pędraki turkuć podjadek larwa
Turkuć podjadek – gniazdo tych osobników może liczyć nawet kilkaset jaj. Tyle jest w stanie złożyć samica owada po czasie kopulacji. Przez około 3 tygodnie wylęga się larwa. Turkuć podjadek w początkowej fazie życia cały czas jest w pobliżu matki, która pomaga mu nauczyć się samodzielności. Całkiem dorosłe turkucie podjadki stają się po 2 latach, ale już znacznie wcześniej opuszczają rodzinne gniazdo. Całe życie osobników trwa około 5 lat.
Zobacz także: Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie – wyjaśniamy jak się go pozbyć
Turkuć podjadek – jakie szkody?
Turkuć podjadek stanowi niemałe zagrożenie dla ogrodów. Ze względu na to, że drąży pod ziemią liczne korytarze, uszkadza korzenie roślin, a niewielkie rośliny nawet wyrzuca na powierzchnię. Jego szkody, szczególnie gdy żyje w grupie, widoczne mogą być nawet na polach uprawnych czy przy niewielkich drzewkach. Poza tym, że jego tunele są szkodliwe dla korzeni roślin, to niekiedy same korzenie stanowią posiłek owada. Wskutek działań turkucia podjadka rośliny nie zawsze umierają, ale stają się bardzo osłabione i mizerne.
Co ciekawe, mimo tego, jak wielkie szkody mogą poczynić te szkodniki, okazuje się, że nie zawsze są szkodliwe. Turkuć podjadek naprawdę może okazać się pożyteczny. Dzieje się tak, ponieważ nie tylko rośliny stanowią część jego diety. Chętnie zajada się on także drutowcami, ślimakami czy innymi zwierzętami, które są dla ogrodu znacznie większym zagrożeniem niż on sam. Wygląda zatem na to, że mimo zdolności do uśmiercenia roślin, czasami turkuć podjadek może je także uratować przed innymi szkodnikami.
Turkuć podjadek ugryzienie
Turkuć podjadek charakteryzuje się niezbyt przyjaznym dla człowieka wyglądem, przez co może wydawać się też groźny. Mimo że znacznie chętniej szkodzi roślinom niż ludziom, to spotkanie z owadem może okazać się bardzo nieprzyjemne, a nawet niebezpieczne. Zacznijmy od tego, że istnieje niewiele sytuacji, w których może dojść do ugryzienia przez turkucia podjadka. Jeśli jednak wykonujesz jakieś prace ogrodowe, a pod ziemią czyha ten owad, możliwe, że właśnie wtedy Cię ugryzie.
Choć nie jest on jadowity, może się to źle skończyć. Przede wszystkim wielce prawdopodobne, że podczas ugryzienia owad zakazi Cię tężcem. Poza tym wiąże się to z ogromnym bólem. Jak zapewne wiesz, tężec jest ogromnie niebezpieczny dla zdrowia i życia człowieka, dlatego po ugryzieniu przez turkucia podjadka należy natychmiast wybrać się do lekarza. Powinien on podać zastrzyk przeciwtężcowy, który bardzo możliwe, że uratuje życie pacjenta.
Turkuć podjadek zwalczanie
Turkuć podjadek – dziury, które ten owad drąży pod ziemią, są udręką dla wielu ogrodników. Nic więc dziwnego, że szukają oni metod na zwalczenie szkodnika. Poniżej przedstawiamy sposoby pomocne w zwalczaniu turkucia podjadka.
- Pułapki – pułapka na turkucia podjadka polega na umieszczeniu w ziemi szklanego słoika z niewielką ilością wody w środku. Jeśli naczynie znajduje się w pobliżu bytowania owada, bardzo prawdopodobne jest, że turkuć wpadnie do środka. Przez to, że ściany słoika są dość śliskie, nie będzie on w stanie samodzielnie wydostać się na powierzchnię, a ogrodnik może go wynieść daleko poza granice swojego ogrodu;
- Specjalne środki chemiczne – w sklepach ogrodniczych można kupić sporo specjalnych środków przeznaczonych do likwidowania turkuciów podjadków. Jeśli decydujesz się na tę metodę, wszelkie potrzebne instrukcje znajdziesz na opakowaniu preparatu;
- Olej – jeśli wiesz, gdzie znajdują się korytarze wykopane przez turkucia podjadka, możesz wlać do nich dowolny olej kuchenny. Owad z pewnością wypełznie wtedy ze swoich tuneli;
- Obornik – koński obornik wytwarza ciepło, dlatego wabi turkucie. Jeśli umieścisz go w ziemi, jest wielka szansa na to, że owady się tam zgromadzą i będzie można je usunąć razem z obornikiem.
Zobacz także: Katalpa zwyczajna – ozdobne drzewko do ogrodu
Czego nie lubi turkuć podjadek?
Turkucia podjadka można odstraszyć zapachami, których wręcz nie znosi. Oto kilka przykładów, jak w łatwy sposób możesz pozbyć się szkodnika, wykorzystując wiedzę o nielubianych przez niego woniach i podłożach:
- Czarna olsza – zapach czarnej olszy to jeden z najbardziej znienawidzonych przez turkucia zapachów. Można umieścić fragmenty rośliny przy korytarzach turkucia lub polać tunele wywarem z olszy;
- Korona cesarska – jest to jeden z kwiatów, których zapach odstrasza turkucie, dlatego warto pomyśleć o posadzeniu ich w swoim ogrodzie, gdy zauważy się obecność owadów;
- Szałwia – podobnie jak korona, szałwia odstrasza turkucie swoim zapachem, więc nie powinny się one pojawiać w ogrodach, w których żyje ta roślina;
- Żwir – turkuć podjadek nie lubi żyć tam, gdzie znajduje się żwir, dlatego warto stosować ten rodzaj podłoża w swoich ogrodach.
Turkuć podjadek ciekawostki
- Turkuć podjadek najchętniej żyje w wilgotnym podłożu;
- Nazwa turkucia podjadka pochodzi od turkotu, który wydaje w okresie godowym oraz od podjadania korzeni roślin;
- W początkowej fazie życia nie ma skrzydeł, wyrastają one wraz z rozwojem owada;
- Turkuć podjadek żyje nie tylko w Europie, ale też w Azji czy Afryce.
Turkuć podjadek – korytarze pod ziemią to jego specjalność, a korzenie roślin to jeden z ulubionych przysmaków. Teraz wiesz już, że owad ten nie tylko szkodzi, ale też pomaga w walce z innymi ogrodowymi intruzami. Jeśli chcesz pozbyć się turkucia, skorzystaj z powyższych porad.