Cegła na ścianie we wnętrzach

Podziel się:
Cegła na ścianie we wnętrzach

Wnętrza domostw i mieszkań są dostosowywane pod mieszkańców tak, aby zapewniać wygodę i komfort życia oraz cieszyć oko dobranym pod gusta stylem. Funkcjonalność jest uzyskiwana poprzez odpowiedni dobór mebli i sprzętów, ale jakkolwiek ma to również wpływ na styl, to w dużej mierze zależy on od materiałów wykończeniowych, użytej kolorystyki itp. Projektanci nowoczesnych wnętrz stosują różne materiały, np. drewno, metal, czy beton architektoniczny, ale często na wewnętrzne ściany trafia również cegła.

Cegła na ścianie – gdzie będzie się prezentować dobrze?

Czerwona cegła jest dość powszechnie spotykana, szczególnie na dawnych terenach krzyżackich, a także poniemieckich. Kojarzy się z zamkami, zabytkowymi spichlerzami, a także starszym typem kamienic, powstających również za czasów PRL-u. Obecnie z cegły domy buduje się rzadko, gdyż zastąpiona została tańszymi i lepszymi pod względem izolacyjnym materiałami budowlanymi. Jednakże cegła, często również cegła z rozbiórki coraz częściej trafia do wnętrz jako materiał aranżacyjny.

Zobacz także: Strefy w łazience – jak stworzyć funkcjonalny układ?

Projektanci wnętrz mogą użyć cegły z odzysku albo nowej praktycznie w każdym pomieszczeniu. W zależności od potrzeb może to być również ceglana płytka albo cała cegła nowa lub rozbiórkowa z celowo pozostawionymi niedoskonałościami, czy śladami zaprawy murarskiej. Ceglana ściana świetnie nadaje się do wnętrz surowych, minimalistycznych lub industrialnych, ale cegła na ścianie przy aranżacji klasycznej także świetnie spełni swoje zadanie, gdyż jest materiałem uniwersalnym, a jej wpływ na otoczenie architekt wnętrz może równoważyć, eksponować albo minimalizować poprzez zastosowanie różnorodnych materiałów, mebli oraz dodatków.

Cegła na ścianie

Salon a cegła na ścianie

Aranżujący salony w starych kamienicach mogą wykorzystywać fakt już istniejącej cegły na ścianie, czy raczej będącej ścianą ceglaną. W takich wypadkach wystarczy skuć tynk na jednej ze ścian, np. na ścianie za telewizorem, a cegłę oczyścić permanentnie albo pozostawić pewną ilość niedoskonałości, co przyda pomieszczeniu nieco ekstrawagancji. Natomiast przy aranżowaniu salonu kupioną cegłą rozbiórkową lub nową, najlepiej zdecydować się na jej naturalne odcienie. Dotyczy to jednak salonów z większym metrażem, gdyż cegła jako ciemna ma tendencję do wizualnego zawężania przestrzeni. Małe salony potrzebują więcej światła i jasnych kolorów i w takich wypadkach lepiej jest zdecydować się na białe kafelki albo na pomalowanie cegły na biało lub jasny kolor. Cegła świetnie wygląda w kompozycji z drewnem, np. surowymi obnażonymi krokwiami albo drewnianymi belkami stropowymi, ale przy braku takowych możliwości aranżacyjnych można wykorzystywać drewniane dodatki.

Zobacz także: Kominki elektryczne – poznaj ich wady i zalety!

Cegła a połączenia i dodatki

Cegła ma pewien urok, a przy tym już od dawna zakorzenione miejsce i styl w aranżacji wnętrz. Będzie pasować do całkiem sporej ilości projektów wnętrzarskich w stylach rustykalnym, czy klasycznym, gdzie można cegłę łączyć m.in. z drewnianą stylową podłogą oraz postarzanymi drzwiami. Cegła stwarza klimat nawiązujący do minionych epok, ale ciągle żywych tradycji i warto istniejącą ceglaną ścianę odpowiednio wyeksponować. Światło, a zwłaszcza odpowiedni dobór podświetlenia ceglanej ściany ma zasadnicze znaczenie i najlepiej sprawdzają się w tym wypadku taśmy Led lub halogeny. Oprócz funkcji estetycznych cegła nie pełni żadnych innych, warto więc zadbać o odpowiedni jej wygląd i ekspozycję. Do zakonserwowania cegły trzeba używać odpowiednich impregnatów, które nie tylko ukarzą cały jej urok, ale dodatkowo ochronią przed kurzem oraz utratą barwy.

Podobne artykuły