Mała łazienka z prysznicem – jak ją urządzić aby była funkcjonalna?

Podziel się:
aranżacja małej łazienki z prysznicem

Mała łazienka to częsty problem w blokach – wydzielenie większego salonu czy większej ilości sypialni odbywa się najczęściej kosztem właśnie tego pomieszczenia. Nie jest to wygodne, ale można spróbować nawet w niewielkim wnętrzu wprowadzić kilka elementów, które sprawią, że łazienka będzie funkcjonalna. Zobacz, jak ją urządzić, by wygodnie się z niej korzystało!

Mała łazienka z prysznicem – ile metrów kwadratowych to “mała”?

Choć pojęcie “mała łazienka” jest subiektywne i dla każdego może oznaczać inny metraż, intuicyjnie wiadomo, że oznacza ono po prostu tyle, że nie wszystko, co w łazience jest potrzebne uda się na danej powierzchni zmieścić. Mała łazienka kojarzy się z ciasnym pomieszczeniem, w którym trzeba zastosować sprytne rozwiązania, aby zmieścić prysznic, toaletę, umywalkę i chociaż małą szafkę. Najczęściej określa się tak łazienki, które mają dosłownie kilka metrów kwadratowych – w blokach nie tak rzadko spotyka się pomieszczenia, które mają zaledwie 3, 4 czy 5 metrów kwadratowych powierzchni. Aranżacja małej łazienki z prysznicem jest wyzwaniem, ale dzięki kilku sprytnym sztuczkom można sprawić, że będzie całkiem funkcjonalna!

Co jeszcze musi się w łazience znaleźć?

W łazience musi znaleźć się strefa kąpielowa, czyli kabina prysznicowa albo wanna. Jeśli metraż jest niewielki, rozwiązaniem bardziej ekonomicznym pod względem miejsca jest prysznic. Łazienka z prysznicem może zyskać jeszcze więcej przestrzeni, jeśli wybierzesz kabinę walk-in, czyli pozbawioną masywnego brodzika. 

Kolejne niezbędne elementy wyposażenia łazienki to umywalka z szafką i lustro. Trudno jest wyobrazić sobie łazienkę, w której brakuje zamykanej szafeczki na kosmetyki czy środki czystości. Lustro z kolei, poza swoją podstawową funkcją, przyda się także do tego, aby optycznie łazienka wydawała się bardziej przestronna.

Podobnie jest z pralką – to sprzęt, bez którego obecnie nie da się właściwie funkcjonować. Jeśli masz możliwość ustawienia jej w kuchni, zyskujesz naprawdę ogrom miejsca w łazience! Niestety, mieszkania w starszym budownictwie często mają mikroskopijną łazienkę i niewiele większą kuchnię. Jeśli zatem pralka musi znaleźć się w łazience, warto wykorzystać przestrzeń nad nią – na przykład na wiszącą szafkę. 

Podstawowym wyposażeniem w łazience jest oczywiście także toaleta – i niestety, w tym przypadku nie ma wielu sprytnych rozwiązań na “wciśnięcie” jej w wolny kąt. Zanim zaplanujesz szafki czy dodatkowe elementy dekoracyjne, zadbaj o to, by toaleta znalazła się w dostępnym i wygodnym miejscu.

Z płytkami czy bez?

Aranżacje łazienki, nawet tej niewielkiej, mogą być rozmaite pod względem kolorystyki czy stylu. To, co się na pewno sprawdzi to wybór jasnych kolorów i niewielka ilość dodatków i dekoracji. Dzięki temu uda się uniknąć wrażenia chaosu i przeładowania. W niewielkiej łazience dobrze jest położyć jasne płytki, ale aby uniknąć przytłaczającego efektu, lepiej jest zaplanować je tylko do pewnej wysokości. Jeśli zdecydujesz się na płytki, wybierz te o mniejszym formacie – duże mogą sprawiać, że łazienka stanie się jeszcze mniejsza niż w rzeczywistości.

Ciekawym rozwiązaniem jest mała łazienka bez płytek. Zamiast nich ściany pokrywa się wodoodporną farbą o specjalnym przeznaczeniu. Warto zostawić kafelki w kabinie prysznicowej, bo tam styczność z bezpośrednim strumieniem wody jest duża, ale pozostałą powierzchnię można potraktować właśnie taką farbą albo fototapetą. 

Mała łazienka to relikt przeszłości, kiedy to uznawano wyższość salonu czy przedpokoju nad pokojem kąpielowym. Dzisiaj trendy się zmieniają, ale mając mieszkanie w starszym budownictwie nie zawsze da się je przebudować i powiększyć łazienkę. Można jednak uczynić ją nieco bardziej przyjazną i funkcjonalną, trzymając się kilku prostych zasad.

Podobne artykuły