Szpachlowanie ścian – jak przygotować ściany do malowania?

Podziel się:
szpachlowanie ścian

Najtańszym, najłatwiejszym i najszybszym sposobem odświeżenia mieszkania czy też domu jest malowanie. Zanim jednak rozpoczniemy malowanie domu, to warto przeczytać ten artykuł i poznać podstawowe zasady przygotowania i malowania. Z artykułu dowiesz się jak przygotować ściany i sufit do malowania. Zadanie nie jest trudne, a samodzielne pomalowanie ścian i sufitu z całą pewnością dostarczy wiele radości.

Przygotowanie pomieszczenia do malowania 

Malowanie ścian jest znacznie prostsze, kiedy mieszkanie jest świeżo odebrane od dewelopera. Wówczas wystarczy odkurzyć i zagruntować ścianę przed pierwszym malowanie. Jeżeli jednak zdecydujemy się, przemalować ściany w zamieszkałych wnętrzach zadanie jest trudniejsze.

Pierwszym krokiem jest opróżnienie pomieszczenia. Im więcej przedmiotów zostanie usuniętych, tym łatwiej i sprawniej będzie można się poruszać podczas malowania. Meble i inne rzeczy, których nie możesz wynieść, przesuń na środek pokoju i dokładnie przykryj folią malarską. Najlepiej wybrać grubą folię, która jest bardziej wytrzymała i mniej się elektryzuje. Po przygotowaniu pomieszczenia czas na kolejne kroki.

Zabezpieczenie podłogi przed malowaniem

Podczas malowania podłogę bardzo łatwo zabrudzić. Co prawda zmycie farby zazwyczaj nie jest problemem, ale wymaga dodatkowej pracy. Łatwo możemy tego uniknąć jeżeli odpowiednio zabezpieczymy podłogę. Najprościej wykorzystać do tego karton oraz folię malarską. Folię przyklejamy na krawędzi. Należy pamiętać, że będziemy po tak przygotowanej podłodze chodzić, więc musi ona być gruba i mocna.

Zabezpieczenie okien 

Kolejny krok to zabezpieczenie okien, drzwi i listew przypodłogowych. Zabezpieczanie okien czy też drzwi podobnie jak innych powierzchni pionowych nie jest zadaniem łatwym. Zabezpieczać możemy folią lub samą farbą malarską ramy. W tym drugim wypadku jednak jest ryzyko, że zabrudzimy framugę. Wybierając folię, warto postawić na naładowaną elektrostatycznie, dzięki temu będzie ona przylegała do powierzchni i nie będzie luźno latała.

Zabezpieczenie sufitu

Innym równie ważnym aspektem jest zabezpieczenie sufitu. Zazwyczaj sufit malujemy równocześnie z malowaniem ścian, ale przeważnie innym kolorem. Sufit najłatwiej zabezpieczyć zaklejając taśmą malarską miejsce łącznie sufitu ze ścianą. Często taśmę przykleja się kilka centymetrów poniżej sufitu, aby zostawić tak zwane odcięcie sufitu od ściany.

Pamiętaj o odpowiednim ubraniu

Malowanie to praca brudna. Kiedy już zadbaliśmy o odpowiednie zabezpieczenie pomieszczenia czas pomyśleć o sobie. Najlepiej sprawdzi się jednoczęściowy kombinezon malarski. Jest on dostępny w marketach budowlanych. Chroni on nasze ubrania i jednocześnie w żaden sposób nie ogranicza naszych ruchów.

Przygotowanie ścian do malowania – krok po kroku

Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia i ścian do malowania jest bardzo ważne. Ułatwia nam poruszanie i pracę. Dzięki temu malowanie ścian będzie przebiegało sprawnie i szybko.

Krok 1 – demontaż obrazków, gwoździ, kontaktów itp…

Przygotowanie pomieszczenia zaczynam od ściągnięcia obrazków i demontażu gniazdek oraz włączników. Odkręcone gniazdka dobrze jest zabezpieczyć, aby farba nie wlewała się do środka. Jeżeli nie planujemy zmiany położenie obrazów, to nie musimy wyciągać gwoździ.

Krok 2 – usuwanie starych warstw farby i tapet

Bez względu na rodzaj farby, jaką wybraliśmy do malowania, pierwszym krokiem jest usunięcie starych powłok, które mają bardzo małą przyczepność. Stare farby często się łuszczą. Musimy je dokładnie zeskrobać. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy stara farba się trzyma, możemy przeprowadzić prosty test. Przykleić mocno taśmę malarską i ją oderwać. Jeżeli odchodzi z farbą, to oznacza, że stara farba jest do zdrapania.

Starą farbę możemy usuwać zarówno na mokro jak i na sucho. Zazwyczaj wystarczy zmoczyć ścianę i zdrapać farbę szpachelką. Jeżeli ta metoda się nie sprawdzi, to możemy sięgnąć po specjalny środek, który ułatwia usuwanie starych farb. Możemy również próbować zdrapać starą farbę na sucho za pomocą szpachli. Warto do tych prac używać maseczek i okularów ochronnych.

Ściągając starą farbę szpachlą, uważaj, aby nie uszkodzić tynku, bo wówczas będziesz miał dodatkową pracę z jego uzupełnieniem.

Krok 3 – mycie ścian przed malowaniem

Bardzo istotnym etapem przygotowania ścian do malowania jest ich umycie. Kiedy już usuniemy stare resztki farb, czas pozbyć się resztek jedzenie, plam błota i wielu innych brudów, które gromadziły się na naszej ścianie od ostatniego malowania.

Mycie ściany nie jest czynnością skomplikowaną. Wystarczy nam ściereczka z wodą i mydło. Najlepiej używać specjalnego mydła malarskiego. Ściany myjemy od góry do dołu. Na końcu powierzchnię warto przepłukać delikatnie niewielką ilością czystej wody. Jeżeli na ścianie zauważymy jakieś oznaki pleśni czy też grzybów, to koniecznie musimy je usunąć

Krok 4 – wyrównanie i szpachlowanie ścian 

Podczas codziennego użytkowania pomieszczeń mogą powstawać różnego rodzaju ubytki i drobne uszkodzenia na ścianach. Zazwyczaj cienka warstwa farby nie będzie w stanie tego zakryć. Dlatego należy uzupełnić takie drobne ubytki przed malowaniem. Malowanie ściany to również doskonały moment na uzupełnienie dziur, które zrobiliśmy sami, np. źle wbijając gwóźdź pod obraz czy też przenosząc półkę w inne miejsce. Podczas malowania możemy te ubytki naprawić.

Krok 5 – gruntowanie ścian przed malowaniem

Jeżeli chcemy cieszyć się doskonałą ścianą, to musimy włożyć trochę pracy i czasu ma jej przygotowanie do malowania. Pierwsze czynności już za nami, teraz nadchodzi czas gruntowania. Bez względu, z jakiego materiału jest wykonana ściana, to bardzo ważny element.

Ściana jest czysta, pozbawiona resztek starych farb i brudu, ale jeżeli nie zostanie zagruntowana, to może ona chłonąć bardzo duże ilości farby, dosłownie jak gąbka. W takiej sytuacji będzie konieczne malowanie większość ilość warstw, co zwiększy koszty malowania oraz ilość naszego czasu, jaki musimy na to malowanie poświęcić.

Krok 6 – położenie gładzi (opcjonalnie)

Pomalowanie ściany cienką warstwą farby może „wyciągnąć” na wierzch wszelkie mankamenty i drobne ryski i ubytki. Czasem okazuje się, że szpachlowanie nie wystarczyło i na ścianie wciąż jest masa ubytków. Jeżeli zależy nam, aby uzyskać efekt gładkiej ściany i idealnie płaskiej powierzchni, to warto pokryć ścianę gładzią.

Do wyboru jest kilka rodzajów różnych materiałów. Mogą być to gładzie gipsowe, gładzie cementowe jak i wapienne lub polimerowe. Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Zanim wybierzemy konkretny produkt, sprawdźmy jego specyfikację i zobaczmy, czy nadaje się on do pomieszczenia, gdzie chcemy go stosować. Nakładanie gładzi nie jest czynnością bardzo trudną, ale jak wiele innych prac budowlanych wymaga pewnej wprawy i odpowiednich narzędzi.

Przygotowanie sufitu do malowania

Zazwyczaj wraz z malowaniem ścian malujemy również sufit.  Sufit tak samo musimy przygotować do malowania jak ściany. Oto kilka kroków, jak przygotować sufit do malowania.

Krok 1 – przygotowanie do pracy

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy. Na początek należy rozłożyć folię zabezpieczającą. Dzięki temu chronimy podłogę oraz meble. W miejscu, gdzie zaczynamy malować, warto rozstawić sobie drabinę. W miarę możliwości w malowanym powietrzu należy zapewnić jak najlepszą cyrkulację powietrza. Co prawda farby obecnie zazwyczaj nie mają zbyt intensywnego zapachu, ale i tak warto jak najszybciej pozbyć się go z mieszkania. Dopływ świeżego i rześkiego powietrza pobudzi nas do pracy.

Krok 2 – oczyszczanie i mycie sufitu przed malowaniem

Jeżeli już przygotowaliśmy pomieszczenie, to czas na przygotowanie sufitu. Pierwszym krokiem jest usunięcie pajęczyn i kurzu za pomocą miotełki lub ściereczki. Po oczyszczeniu czas na usuwanie starej warstwy farby. Jeżeli dokładnie nie usuniemy brudu, to może on zostać zamalowany i będzie widoczny na suficie. Starą warstwę farby można usunąć za pomocą szpachelki. Należy również pozbyć się ewentualnych tłustych plam.

Krok 3 – malowanie sufitu

Czas na malowanie. Zacznij od przyklejenia taśmy w miejscu, gdzie chcesz odciąć sufit od ściany i gdzie ma się kończyć powłoka farby sufitowej. Kiedyś łączyło się ścianę z sufitem w narożniku. Obecnie w nowoczesnych wnętrzach obniża się granicę na ścianie o kilka centymetrów. Taśma również potrzebna jest do zabezpieczenia żyrandola lub rur od kaloryfera.

Malować najlepiej i najwygodniej będzie wałkiem na kiju teleskopowym. Na wałek nie powinno nakładać się zbyt dużo farby, co pozwoli uniknąć chlapania. Miejsce, w które nie można dotrzeć wałkiem, należy domalować precyzyjnie za pomocą pędzla. Jeżeli chcesz uniknąć smug, musisz nałożyć dwie warstwy farby.

Krok 4 – wykończenie

Kiedy upłynie czas schnięcia wskazany przez producenta, można zacząć zrywać taśmę malarską i kontynuować malowanie lub inne prace związane z okładziną ściany. To już koniec malowania sufitu.

Jak widać samodzielne przygotowanie pomieszczeń do malowania nie jest dużym problemem. Wystarczy trzymać się tych kilku porad, a cały proces malowania powinien przebiegać bez najmniejszego problemu.

Podobne artykuły