Drewno to bardzo często wykorzystywany materiał. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu i impregnacji może on spełniać swoje zadania przez długie lata. Szczególnie ważne jest impregnowanie mebli i innych elementów, które znajdują się w ogrodzie. Z uwagi na deszcz, zmiany temperatur i promienie słoneczne drewno może ulec sporemu zniszczeniu.
Dlaczego zabezpieczenie drewna jest takie istotne?
Drewno to niezwykle popularny materiał, można z niego wykonać meble, podłogi, ławki, a także całe domy i altanki. Aby spełniało swoje zadanie przez dłuższy czas i nie uległo zniszczeniu konieczne jest zastosowanie odpowiedniej impregnacji. Dzięki zastosowaniu odpowiednich środków na powierzchni materiału nie rozwija się grzyb, ponadto drewno nie ulega zniszczeniu i cały czas prezentuje się zachwycająco. Impregnacja drewna jest także niezbędna, aby zachować większą trwałość i żywotność. Dzięki środkom do impregnacji drewno jest odporne na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, a także owadów i rożnych szkodników jak np. korniki. Dodatkowo nie ma ryzyka, że będzie się rozwijała pleśń oraz grzyb. Nie wiele osób wie, że impregnacja może także ochronić drewno przed działaniem ognia.
Zobacz także: Katalpa zwyczajna – ozdobne drzewko do ogrodu
Co najbardziej szkodzi drewnu?
Impregnacja drewna zabezpiecza je przed wieloma czynnikami, które są szczególnie niebezpieczne dla tego materiału. Przede wszystkim niebezpieczne są promienie UV. Przez ich działanie lignina ulega uszkodzeniu, a co za tym idzie meble starzeją się, stają się porowate i bardziej podatne na działanie wody i innych czynników.
Dużym zagrożeniem dla drewnianych mebli jest także wilgoć. Jej działanie może doprowadzić do rozwoju grzybów, które mogą doprowadzić nawet do całkowitego rozkładu materiału. Jak wspomniano wcześniej szkodliwe są także wody. Do najbardziej popularnych należą korniki, drwalniki i kołatki.
Czym impregnować drewno? Wybierz właściwy preparat
W sklepach dostępne jest mnóstwo preparatów przeznaczonych do impregnacji drewna. Typowe impregnaty zawierają w swoim składzie składniki, które zapobiegają rozwojowi pleśni i grzybów, zapewniają także ochronę przed wodą. Można wyróżnić: impregnaty ogniochronne, wodochronne, ochrony biologicznej i lecznicze. W sklepach dostępne są także produkty, które łączą różne zastosowania. Innym rodzajem są lakierobejce, które na powierzchni tworzą specjalną, transparentną powłokę. Zabezpiecza ona przed wilgocią i działanie promieni UV. Kolejnym produktem są lakiery, mają one podobne działanie jak lakierobejce. Ostatnim rodzajem są olej, dzięki ich zastosowaniu wilgoć nadmiernie się nie wchłania.
Zobacz także: Trawy ozdobne – poznaj najpopularniejsze odmiany i sposoby ich uprawy
Metody impregnacji drewna
Można wyróżnić dwie główne metody impregnowania drewna: powierzchniową i wgłębną. Pierwsza z nich, metoda powierzchniowa polega na nasyceniu drewna od strony zewnętrznej. Można tego dokonać metodą natrysku i malowania. Innym rozwiązaniem jest impregnowanie wgłębne, czyli nasycenie drewna za pomocą metody bezciśnieniowej lub próżniowo – ciśnieniowej.