Jak zbudować altanę w ogrodzie?

Podziel się:

Altana może być bardzo ciekawym dodatkiem do naszego ogrodu. W upalne dni skryjemy się w jej cieniu, a zbudowanie jej nie wymaga wcale tak dużego nakładu pracy, jak może nam się wydawać!

Budowa altany ogrodowej – od czego zacząć?

Najlepiej planowanie zacząć już wtedy, gdy projektujemy ogród. Wtedy zadanie przysporzy nam najmniej problemów, niemniej da się to również zrobić później. Co ważne, jeśli budujemy altanę czy wiatę wolnostojącą do powierzchni 35m2, to nie potrzebne jest uzyskiwanie pozwolenia.

Projekt altany ogrodowej

Projekt należy oczywiście zacząć od wyboru miejsca, w którym chcemy altanę stawić. Ważna dodatkowo jest kwestia tego, jak rozległa będzie powierzchnia na której stawimy naszą konstrukcję.

Zobacz także: Trawy ozdobne – poznaj najpopularniejsze odmiany i sposoby ich uprawy

Altana ogrodowa – drewniana

Altany wykonane z naturalnego drewna to trwała i estetyczna propozycja na urozmaicenie ogrodu. W sklepach dostępne są gotowe projekty, ale możliwe jest także skonstruowanie takiego schronu przed słońcem na własną rękę.

Altany ogrodowe z bali

To ciekawa propozycja zyskująca na coraz większej popularności na rynku. To zdecydowanie droższa konstrukcja, która wymagać już raczej będzie pomocy ze strony specjalistów. Aczkolwiek ambitni majsterkowicze też dadzą sobie radę z czymś takim.

Budowa wiaty drewnianej – krok po kroku

  1. Krok pierwszy to dobór miejsca, następnie decydujemy jaką powierzchnie ma zajmować altana.
  2. Samą budowę zaczynamy od podstaw, czyli fundamentów. Zalecana jest albo betonowa płyta (o grubości 15-20 centymetrów), lub też konstrukcja z betonowych stóp bądź słupków. Można też stawić na lżejsze rozwiązanie – jeśli planujemy niewielką altanę z lekkim stelażem, drewniane słupy da się przyczepić do gruntu specjalnymi uchwytami ze stali nierdzewnej.
  3. Następnie trzeba zaimpregnować elementy drewniane, które zostaną wykorzystane do budowy. Można do tego celu użyć sprayu, ale skuteczne jest też tradycyjne malowanie powierzchni pędzlem o miękkim włosiu.
  4. Na fundamentach należy rozłożyć deski podwalinowe. Później stawiamy ściany z przystosowanych do tego celu desek. Kluczowe w tym momencie jest stałe sprawdzanie, że wszędzie są kąty proste. Do konstrukcji używajmy młotka z gumową główką. Uderzać należy delikatnie – nie potrzeba wiele mocy podczas pracy z drewnem, zaś nadmiar siły może dokonać zniszczeń.
  5. Późniejszym fragmentem pracy jest wstawianie okien oraz ścian szczytowych. Te drugie przygotują profil budowli pod dach. Dlatego następny etap to dodanie krokwi dachowych.
  6. W końcu nadchodzi moment na dach. Rodzajów dachów może być oczywiście wiele, najpopularniejszym i najprostszym jest dach dwuspadowy. Ale jeśli nasza altana ma bardziej owalny kształt z pewnością warto rozważyć dach sześciospadowy (na planie sześciokąta foremnego).
  7. Krycie dachu to jeden z najważniejszych momentów – musimy zapewnić naszemu projektowi nieprzemakalność. Opcji ponownie jest wiele: od tradycyjnej strzechy ze słomy lub trzciny, poprzez gonty z drewna iglastego, aż po papę oraz łupek mineralny. By nasza altana nie zawaliła się pod ciężarem dachu oraz, na przykład, śniegu, ważne jest także zbudowanie silnej więźby.
  8. Późniejsze etapy to montaż drzwi, podłogi oraz wykończenie z zewnątrz oraz wewnątrz altany. Trochę wysiłku taka konstrukcja wymaga, ale jak ogromną satysfakcję może dać!

Zobacz także: Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie – wyjaśniamy jak się go pozbyć

Podobne artykuły