Kwiaty na balkon – jakie będą najlepsze? Inspiracje

Podziel się:
Kwiaty na balkon

Kwiaty na balkon to najlepsza naturalna ozdoba, dzięki której można całkowicie odmienić aranżację przestrzeni. Nie wszystkie kwiaty nadają się jednak do uprawy balkonowej, ponieważ każda z roślin ma swoje własne wymagania i potrzeby. W artykule podpowiadamy, jakie rośliny sprawdzą się na jakich balkonach. Stwórz cudowny, kwiecisty balkon razem z nami!

Kwiaty na balkon – na jakie warto się zdecydować?

Jeśli zastanawiasz się, jakie kwiaty na balkon wybrać, musisz wiedzieć, że warto wziąć pod uwagę kilka czynników. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które kwiaty warto wybrać na balkon, ponieważ wszystko zależy od tego, na jakim efekcie Ci zależy i gdzie znajduje się balkon. Umiejscowienie kwiatów ma znaczenie, ponieważ rośliny mają różne wymagania dotyczące m.in. wilgotności czy nasłonecznienia.

Niektóre są odporne na silne wiatry i mrozy, a inne w takich warunkach mogą nie przetrwać. Dlatego zupełnie inne będą kwiaty na balkon słoneczny i wietrzny. Trzeba też postanowić, jaką funkcję mają pełnić rośliny na balkonie – mają osłaniać przed wzrokiem sąsiadów, tworzyć klimat miejsca czy ozdabiać barierki? Poniżej znajdziesz propozycje kwiatów na balkon, które sprawdzą się w różnych sytuacjach.

Zobacz także: Rośliny doniczkowe, które ożywiają Twój ogród

Kwiaty na balkon zwisające

Bardzo często spotykane są kwiaty zwisające na balkon. Takich roślin jest całe mnóstwo, a ich największą zaletą jest spektakularny efekt wizualny. Zwisające kwiaty mogą mieć dwie formy – wiszących roślin na barierkach, zwykle w podłużnych donicach, a także wiszących kwiatów w okrągłych doniczkach zawieszonych na haku pod sufitem.

Do najpopularniejszych kwiatów na balkon zwisających należą m.in.: pelargonia, surfinia, begonia czy fuksja. Dostępne są one w wielu wariantach kolorystycznych, więc bez problemu można dopasować je do wystroju balkonu czy własnych upodobań. Dzięki mieszaniu barw da się tworzyć efektowne kompozycje. W znacznej większości kwiaty zwisające najlepiej rozwijają się na stanowisku słonecznym. Mają wtedy najwięcej pięknych kwiatostanów. Aby intensywnie kwitnąć, wymagają sporej ilości wody, a także nawożenia co jakiś czas. Łodygi wielu z nich są dość delikatne i należy unikać wystawiania ich na silny wiatr czy deszcz.

Niewymagające kwiaty na balkon

Niewymagające kwiaty na balkon to takie, które dobrze znoszą różne warunki pogodowe i nic im się nie stanie, kiedy raz na jakiś czas zapomnisz je podlać. Ze swojej wytrzymałości słynie m.in. aksamitka. Jej obecność na balkonie nie tylko cieszy oko ze względu na ładne, drobne kwiaty, ale też pomaga pozbyć się np. niechcianych mrówek, które nie znoszą jej zapachu.

Dobrze poradzi sobie także bakopa, która należy do roślin wiszących. W tym wypadku należy jednak starać się nie zapominać o regularnym podlewaniu, by jej kwiaty były jak najbardziej okazałe. A jeśli interesują Cię kwiaty, które możesz posadzić w donicach stojących na ziemi, zwróć uwagę na barwinek. Ma on niewielkie, rozłożyste kwiatki, zazwyczaj w intensywnym, fioletowym kolorze, ale występują także inne odmiany – różowe czy białe.

Kwiaty na balkon słoneczny

Szeroką grupę roślin tworzą kwiaty na słoneczny balkon, które w jasnych stanowiskach rozwijają się najlepiej. Należą do nich rośliny wiszące, wymienione już wcześniej, ale nie tylko. Świetnie prezentuje się barwna nasturcja, która jest rośliną jadalną. Dla tych, którzy lubią rośliny niezbyt wymagające, poleca się gazanię lśniącą. Ma bardzo efektowne kwiaty, które bez promieni słonecznych nie mają szansy na przeżycie. Występuje w wielu wersjach kolorystycznych, a jej płatki mają charakterystyczne, jasne końce.

Na uwagę zasługują także lawenda wąskolistna czy szałwia. Obie te rośliny najczęściej kwitną na fioletowo. Lawenda charakteryzuje się małymi, cienkimi i podłużnymi listkami, a także pięknym zapachem. Szałwia ma długie, sterczące kwiatostany, które wspaniale prezentują się w stojących donicach. Zarówno lawenda, jak i szałwia to kwiaty, które odnajdą się w balkonach o różnym stylu, ze szczególnym uwzględnieniem balkonów romantycznych.

Zobacz także: Trawy ozdobne – poznaj najpopularniejsze odmiany i sposoby ich uprawy

Ogromnie odporna na działanie promieni słonecznych jest werbena. Charakteryzuje się postrzępionymi liśćmi i mnóstwem drobnych kwiatów, które można kupić w wielu wersjach kolorystycznych. Werbena występuje zarówno w odmianach nadających się do doniczek stojących, jak i wiszących. Poza tym warto jeszcze zwrócić uwagę na maciejkę. Kwiat ten sprawia wrażenie niezwykle delikatnego i lekkiego. Charakterystyczne, podłużne pędy wypuszczają niewielkie kwiaty, które świetnie poradzą sobie na słońcu.

Kwiaty na balkon całoroczne

Większość kwiatów balkonowych kwitnie latem, ale wielu osobom zależy na tym, by ich balkon prezentował się ładnie przez cały rok. Czy powinni zatem kupić jesienne kwiaty na balkon? Niekoniecznie! Wystarczy wybierać kwiaty całoroczne. Może nie będą mieć kwiatów w grudniu czy styczniu, ale chociaż zachowają swoje zielone liście. Wśród takich okazów znajdują się nie tylko kwiaty pnące na balkon jak np. bluszcz, ale także takie, które wytwarzają okazałe kwiatostany.

Wśród całorocznych kwiatów na wyróżnienie zasługują m.in. dalia, azalia, hortensja czy golteria. Należą do nich także niektóre z wymienionych już wcześniej roślin, np. barwinek. Dalie charakteryzują się ogromnymi, okrągłymi kwiatami. Azalie wyglądem przypominają małe drzewka z kwiecistymi koronami. Kwiatostany hortensji są pełne i okrągłe, a liście spore i płaskie. Golteria charakteryzuje się grubymi, mięsistymi listkami, pomiędzy którymi rosną czerwone owoce w kształcie niewielkich kulek.

Sztuczne kwiaty na balkon – coś dla zabieganych

Jest pewien sposób, by mieć zakwitnięte różowe, białe, czerwone, żółte czy białe kwiaty na balkon przez cały rok. Mowa tu o kwiatach sztucznych, które aktualnie występują w tak wielu różnych wersjach zarówno kolorystycznych, jak i rozmiarowych, że właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. Wysokiej jakości sztuczne kwiaty na balkon wyglądają tak, że trudno odróżnić je od tych prawdziwych. Wśród sztucznych kompozycji znajdziesz rośliny doniczkowe, pnące, wiszące, a także girlandy kwiatowe. To idealna opcja dla osób, które nie mają czasu lub ochoty zajmować się żywymi kwiatami na balkon.

Zobacz także: Grill własnej roboty – grill murowany z wędzarnią krok po kroku

Kwiaty doniczkowe na balkon

Właściwie wszystkie omówione dotychczas kwiaty to kwiaty doniczkowe. Nawet kwiaty pnące na balkon wyrastają z donicy, z której wspinają się na ścianę czy drabinkę. Doniczka to najlepsza opcja do hodowania kwiatów na balkonie. Coraz modniejsze stają się także skrzynki, szczególnie w aranżacjach boho. Mnogość osłonek na doniczki pozwala dopasować wygląd donicy do stylu balkonu. Poza omówionymi już roślinami na balkonie warto posadzić także bratki, wrzosy, hibiskusy, niecierpki, stokrotki czy dzwonki.

Wiesz już, jakie kwiaty będą najlepsze na balkon. Zaaranżuj zatem swoją przestrzeń kolorowymi kwiatostanami, które sprawią, że balkon stanie się klimatyczny i przytulny. Nie bój się mieszania kolorów i pamiętaj, by przed zakupem sprawdzać wymagania poszczególnych roślin.

Podobne artykuły