Ludzkie oko nie jest narzędziem idealnym, dlatego konieczne jest wspieranie się innymi przyrządami do oceny jakości wykonanej pracy. Jednym z nich jest kamerka termowizyjna, wykrywająca zmiany temperatury. Z jej pomocą można zauważyć wiele wad oraz ocenić stan budynku lub instalacji ukrytej w ścianach. Jest to wyjątkowa metoda kontroli, której nie można zastąpić innymi narzędziami.
Spis treści
Zastosowanie kamery termowizyjnej w budownictwie
Badania termowizyjne okazują się niezastąpionym narzędziem inspekcyjnym, ponieważ pozwalają na zauważenie usterek niewidocznych gołym okiem. Co dokładnie można badać z pomocą kamery termowizyjnej?
- Wszystkie źródła strat ciepła. Z pomocą tego typu badania można szybko ocenić jakość ocieplenia, a także wskazać lokalizację niedopuszczalnych mostków cieplnych.
- Miejsca przedmuchów do budynku, czyli poważne przeoczenia powodujące przedostawanie się powietrza przez ściany lub okna czy drzwi.
- Stan stolarki. Jest to zwykle najsłabszy punkt budynku pod kątem izolacyjności cieplnej.
- Wykrywanie zawilgoceń oraz określanie ich prawdziwych rozmiarów.
- Ocenę instalacji grzewczej CO oraz CWU.
- Lokalizacja awarii hydraulicznych lub elektrycznych.
Zastosowanie kamer termowizyjnych jest bardzo szerokie, lecz w większości skupia się na ocenie izolacyjności cieplnej budynku. Dlaczego jest to aż tak ważne? Im większa będzie przewodność cieplna ścian, tym więcej ciepła z domu będzie uciekać na zewnątrz. Oznacza to zatem większe koszty ogrzewania. Analogiczna sytuacja występuje latem, gdy upał może przedostawać się do wnętrza, a więc konieczne będzie uruchamianie klimatyzacji przez dłuższy czas. Dlatego też 13 sierpnia 2013 roku sejm przyjął ustawę zmniejszającą maksymalny współczynnik przenikania ciepła dla budynków powstałych po 2021 roku. Dla ścian jest to aktualnie 0,20 dla temperatur powyżej 16°C.
Na co zwracać uwagę przy wykonywaniu pomiarów?
Badania kamerą termowizyjną budynku musi być przeprowadzone zgodnie z pewnymi, praktycznymi zasadami. W przeciwnym wypadku wyniki mogą znacząco różnić się od stanu faktycznego, a wyciągnięte na ich podstawie wnioski – być całkowicie błędne. O czym zatem należy pamiętać?
- Optymalna temperatura wnętrza budynku powinna mieścić się między 21, a 24°C i być równomiernie rozłożona w całej przestrzeni.
- Temperatura na zewnątrz natomiast nie może przekraczać 5°C – minimalna wymagana różnica wynosi 15°C.
- Zaleca się prowadzenie badań w stabilnych warunkach pogodowych, najlepiej przy zachmurzonym niebie ze względu na mniejszy poziom promieniowania słonecznego.
- Należy unikać też wszelkich zakłóceń. Mogą to być liście, gałęzie pobliskich drzew lub promieniowanie cieplne (źródło ognia lub zapalone światło w pobliżu pomiaru).
Powyższe warunki dotyczą w szczególności pomiarów cieplnych budynków – oceny izolacji cieplnej, stolarki okiennej czy poszukiwania mostków cieplnych.
Wykorzystaj sprawdzone systemy termowizyjne
Wiarygodność otrzymanych wyników zależna jest też od jakości wykorzystywanego sprzętu. Tanie urządzenia, wykonane ze słabego tworzywa sztucznego, dostępne na ogólnych portalach aukcyjnych często nie posiadają dużej dokładności i mogą wprowadzać w błąd. Natomiast najlepszy będzie profesjonalny sprzęt z takich sklepów jak strefa998.pl, gdzie znaleźć można niezawodne wyposażenie dla straży pożarnej. Tego typu kamery termowizyjne są nie tylko znacznie bardziej wytrzymałe, ale również zapewniają bardzo wiarygodne wyniki – od nich zależy skuteczność akcji ratunkowej prowadzonej przez strażaków. Dlatego warto postawić na sprawdzone i pewne systemy termowizyjne.