Znajdowanie legarów, rur i kabli za ściankami z płyt gipsowo-kartonowych

Podziel się:
detektor kabli

Wykrywanie legarów, słupków i innych gatunków drewna, rur lub kabli za ścianami z płyt gipsowo-kartonowych bez specjalistycznych narzędzi jest bardzo trudne. Dowiedz się, jak używać detektora słupków, aby znaleźć legary i inne przedmioty za ścianami i upewnij się, że nie uderzysz w nie podczas mocowania różnych przedmiotów do ścian z płyt gipsowo-kartonowych.

Znajdowanie legarów drewnianych, drewnianych słupków, rur i kabli za ścianami z płyt gipsowo-kartonowych jest niezbędnym elementem większości wykonywanych przez nas prac budowlanych. Jeśli kiedykolwiek wwierciłeś się w ścianę i uderzyłeś w rurę wodną, to wiesz jakie niesie to ze sobą konsekwencje i nigdy więcej tego zapewne już nie zrobisz. Jest to jedno z najdroższych doświadczeń w każdym projekcie typu „zrób to sam” i zupełnie niepotrzebne.

Zobacz także: Grzejnik nie grzeje. Sprawdź, jaka może być tego przyczyna

Jak działa detekor kołków?

Detektor kołków może sprawić, że montaż półek, obrazów, uchwytów telewizyjnych, uchwytów mikrofalowych będzie o wiele łatwiejszy i pozwoli zaoszczędzić czas na wypełnianie niechcianych otworów dochodzeniowych.

Większość dobrych czujek działa na podobnej zasadzie. Migają światłem albo wydają dźwięk, gdy znajdziesz to, co próbujesz wykryć.

Czujki kombinowane mogą wykrywać drewno, rury i przewody, zmieniając ustawienia czujki.

Przykład takiego czujnika:

Aby skorzystać z czujki, należy najpierw przeczytać instrukcję obsługi. Większość z nich powie Ci, aby ćwiczyć na odcinku ściany lub innej powierzchni, na której wiesz, że jest drewno, rury lub kable. W ten sposób można ustawić czułość i głośność urządzenia na wymaganą dla zamierzonego zadania.

Przejedź detektorem nad obszarem i obserwuj, czy wyszukiwanie jest możliwe. W przypadku cienkiego drutu lub rury jeden sygnał powinien wystarczyć, ale jeśli jest to belka drewniana, rura lub kołek, którego szukasz, musisz znać jego szerokość oraz miejsce rozpoczęcia i zakończenia. Zazwyczaj jest to pokazane poprzez zmianę wysokości lub koloru na czujce.

W naszym przypadku czujka przechodzi przez ścianę, dopóki czujka nie pokaże czerwonego i zielonego światła.

Zobacz także: Wyrównywanie posadzek betonowych

Oznacza to, że wykryła zmianę grubości ścianek, która najprawdopodobniej wskazuje na kolce lub legar (w przypadku sufitu).

Przesuwając się po wykrytym obszarze, jedno światło gaśnie, aby pokazać, że wykryta grubość nie jest zmienna, jednak gdy znajdzie się koniec słupka, grubość ścianki ponownie się zmniejsza.

Wskazuje to na drugą krawędź słupka lub belki, a wyświetlacz świetlny i/lub dźwięk to odzwierciedla. Dzięki temu można w prosty sposób zidentyfikować położenie ukrytego drewna.

Podobne artykuły