Idealnie byłoby mieć oddzielne pomieszczenie w domu, w którym znajdzie się miejsce na pralkę, kosz na brudne ubrania, a może nawet suszarkę… Łazienkę można byłoby wtedy zamienić w mini spa! Niestety, w większości mieszkań nie ma możliwości stworzenia oddzielnej pralni ze względu na niewielki metraż. W domach jednorodzinnych to też nie zawsze jest możliwe. Można jednak pomyśleć o tym, by przenieść pralkę do kuchni, a tym samym powiększyć przestrzeń w łazience. Zobacz, czy to dobry pomysł!
Spis treści
Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Choć postawienie pralki w kuchni to wciąż dość rzadko spotykane rozwiązanie, warto przyjrzeć się jego zaletom. Może okazać się, że zmiana stereotypowego myślenia, że miejsce pralki jest w łazience może być początkiem fajnych zmian aranżacyjnych!
Kiedy szczególnie warto rozważyć przestawienie pralki do kuchni?
- Gdy masz bardzo małą łazienkę – jeśli kosztem pralki musisz usunąć szafkę na kosmetyki albo zamienić wannę na prysznic
- Jeśli marzysz o łazience, która będzie pokojem kąpielowym – gdy chcesz wstawić wannę z hydromasażem albo zrobić sobie wygodny kąt na zabiegi pielęgnacyjne, a pralka zajmuje zbyt dużo miejsca
- Gdy masz przestronną kuchnię i zabudowanie pralki nie tylko nie zabierze miejsca, ale i powiększy twój blat roboczy
Zobacz także: Aranżacja łazienki – jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę w modnym stylu
Dlaczego pralka w kuchni to dobry pomysł?
Pralka w kuchni może wydawać się trochę niecodziennym rozwiązaniem. Nie trzeba jednak przejmować się tym, co powinno lub nie powinno znajdować w poszczególnych miejscach domu. Aranżując mieszkanie zaplanuj je tak, aby było ci jak najwygodniej.
Jakie są korzyści z postawienia pralki w kuchni?
- Zwalniasz dużo miejsca w łazience – jeśli masz małą łazienkę, bez pralki zyska ona nieco przestrzeni, a tobie będzie dużo wygodniej się w niej poruszać. Dzięki uzyskanemu miejscu, możesz wstawić też dodatkowy mebel łazienkowy albo zamienić prysznic na wannę.
- Możesz zaaranżować łazienkę w dowolny sposób, nie psując jej estetyki pralką – jeśli zabudujesz pralkę w kuchni, w łazience możesz stworzyć wnętrze w dowolnym stylu, bez widocznych sprzętów.
- Wykonując zabudowę pralki w kuchni możesz zyskać kawałek dodatkowego blatu roboczego. To szczególnie duży plus dla miłośników gotowania, którzy potrzebują sporo miejsca do przyrządzania posiłków.
Jakie są wady posiadania kuchni z pralką?
Tak, jak w przypadku większości rozwiązań aranżacyjnych, to także ma swoje wady. Nie są one bardzo rażące, niemniej jednak warto mieć je na uwadze.
- Przede wszystkim pojawia się kłopot z ustawieniem kosza na pranie. W kuchni nie jest to ani estetyczne, ani higieniczne, z kolei umieszczenie go w łazience powoduje, że robiąc pranie chodzisz do dwóch pomieszczeń. Podobnie jest z miejscem na proszki i płyny do prania – najwygodniej będzie umieścić je w okolicy pralki, co powoduje, że musisz wygospodarować na nie półkę w kuchni.
- Jeśli suszysz pranie w łazience – będzie trzeba każdorazowo przenieść do niej uprane rzeczy.
- Chociaż nowoczesne pralki nie pracują bardzo głośno, to wciąż słychać dochodzące z nich odgłosy. Może to być kłopotliwe, jeśli twoja kuchnia jest połączona z salonem.
- Pralka w kuchni zajmie sporo miejsca – zanim ją tam ustawisz musisz przemyśleć, czy z praktycznego punktu widzenia lepiej, żeby stanęła tam czy jednak w łazience.
Rozważając ustawienie pralki weź pod uwagę zarówno kuchnię, jak i łazienkę. Jeśli obydwa pomieszczenia nie są duże – zastanów się, w którym z nich potrzebujesz więcej przestrzeni. W kuchni z reguły spędza się więcej czasu, szczególnie jeśli dużo się w niej gotuje. Jeżeli nie należy ona do przestronnych, być może nie warto utrudniać sobie życia dostawioną tam pralką.
Pralka w kuchni – podstawowe zasady i ograniczenia
Stawiając pralkę w kuchni musisz mieć na względzie kilka ograniczeń z nią związanych. Przede wszystkim, zadbaj o to, by swobodnie można było z niej korzystać – jeśli ma być zabudowana, powinna otwierać się od frontu. Wybierając konkretny model dobierz go do wyglądu kuchni – nie będzie się wtedy wyróżniała. Nowoczesne modele wyglądają naprawdę stylowo!
Zobacz także: Garderoba w sypialni – wygoda czy wymysł? Jak ją urządzić?
Kuchnia z pralką a przepisy prawne
Jeszcze do niedawna w Polsce obowiązywały archaiczne przepisy dotyczące umiejscowienia pralki. Według nich, konieczne było zaaranżowanie miejsca na pralkę w łazience. Jako że przepisy nie poruszały kwestii innych pomieszczeń, interpretowano je jako zakaz podłączania pralki w kuchni czy pomieszczeniu gospodarczym. Dopiero w 2018 roku, wraz z nowelizacją prawa budowlanego zmieniono ten zapis. Obecnie bez żadnych przeszkód można zaprojektować i wykonać punkt poboru wody oraz jej odpływu z pralki właśnie w kuchni.
Jak zabudować pralkę w kuchni?
Pralka i zmywarka w kuchni nie muszą odejmować wnętrzu uroku. Można je zaaranżować tak, by pięknie współgrały z całym wnętrzem. Zobacz, w jaki sposób ciekawie zabudować pralkę w kuchni.
- Umieść pralkę pod blatem w kuchni, za zamkniętymi drzwiami – w ten sposób specyficzny wygląd pralki nie wpłynie w żaden sposób na design kuchni. Zamknięte drzwi będą wyglądały, jakby znajdowała się z nimi szafka kuchenna.
- Obuduj pralkę tylko blatem, od góry – będzie widoczna, ale jeśli dobierzesz model do stylu kuchni, nie będzie wyglądała na upchniętą tam z braku miejsca. Modele metaliczne, z nowoczesnym panelem sterowania mogą nadać kuchni wręcz nieco technologicznego charakteru. Jeśli nie chcesz, by była widoczna, ale nie masz możliwości zakrycia jej frontem – w mieszkaniach w stylu rustykalnym lub angielskim możesz zakryć ją nawet uroczą zasłonką!
- Zrób w kuchni kąt z pralką, zmywarką i suszarką – takie zestawienie sprzętów nada kuchni specyficznego charakteru, a sama pralka nie będzie wyglądała jak niepasujący element.
- Zaprojektuj część kuchni z pralką i akcesoriami do sprzątania – przeznacz na to pionowy słupek, w którym umieścisz pralkę, suszarkę (jeśli posiadasz), a także kosz na pranie, półkę na środki czystości itd. Nie są to najbardziej estetycznie wyglądające elementy wyposażenia, zadbaj o to, żeby można było zamknąć ten kącik drzwiczkami.
- Niezbyt dobrym pomysłem jest pralka pod piekarnikiem – ustawianie pralki w sąsiedztwie innych urządzeń elektrycznych (stale podłączonych do prądu) może grozić zwarciem, a to stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa domowników.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze pralki do zabudowy w kuchni?
Pralka w kuchni może stać wolno, ale bardziej estetycznym rozwiązaniem jest jej zabudowanie. Dzięki temu stanie się spójnym elementem pomieszczenia. O czym musisz pamiętać planując pralkę w zabudowie w kuchni?
- Musi otwierać się od frontu – inaczej nie będziesz w stanie po prostu z niej korzystać. Pamiętaj, że pralki, które nie są przeznaczona do zabudowy muszą mieć odkryty przód i nie ma możliwości wstawienia z przodu drzwiczek.
- Powinna mieć odpowiednią wysokość – nie musi to być jednak koniecznie pralka przeznaczona do zabudowy. Niektóre pralki wolnostojące można pozbawić górnej pokrywy i wsunąć pod blat. Wiele modeli ma możliwość regulowania nóżek – dzięki temu możesz idealnie dopasować pralkę do wysokości blatu roboczego.
- Jeśli zależy ci na tym, by pralki w ogóle nie było widać – wybierz model przeznaczony do zabudowy. Dzięki temu dasz radę schować ją za frontem.
Zobacz także: Pralnia w domu – czym warto się kierować? Jak urządzić funkcjonalną pralnię?
Jeśli nie kuchnia ani łazienka, to gdzie?
Idealnym miejscem byłoby oddzielne pomieszczenie, w którym można urządzić pralnię i suszarnię. Ale w praktyce, raczej mniej niż więcej osób może sobie na takie rozwiązanie pozwolić. Warto poszukać więc innego miejsca na pralkę – na przykład w garderobie lub przedpokoju. Sprytnie ukryta w szafie będzie niewidoczna. Takie rozwiązanie wymaga jednak pociągnięcia do wybranego miejsca instalacji wodnej, by pralkę podłączyć. Może to być kosztowne i nie zawsze możliwe.
Świetnym miejscem na pralkę jest składzik w przedpokoju albo szafa gospodarcza w przejściu pomiędzy pomieszczeniami. W jednym miejscu umieszcza się pralkę, jak i inne akcesoria potrzebne do prania. W tym przypadku również należy zadbać o pociągnięcie niezbędnych instalacji. W domach jednorodzinnych zdarza się podłączanie pralki w piwnicy lub kotłowni – to też możliwe rozwiązanie, jednak nieco uciążliwe ze względu na fakt znoszenia brudnych rzeczy na dół i wnoszenia prania do wysuszenia na górę.
Choć pralka kojarzy się większości osób z łazienką, to nie jest to jedyne miejsce, w którym można ją ustawić. Świetnie sprawdzi się także kuchnia – szczególnie jeśli jest przestronna. Umiejętna aranżacja sprawi, że pralka nie będzie w ogóle widoczna albo tak wkomponowana, by stylowo uzupełniać kuchenne wnętrze!