Toaleta może być urządzona ergonomicznie i elegancko. Wystarczy tylko zastosować nowoczesne rozwiązania, które zwiększają wygodę użytkowania, ukrywają przyłącza czy też pozwalają na sterowanie oświetleniem. Warto poznać nowoczesne elementy zwiększające funkcjonalność toalety i dopasować je do swoich potrzeb.
Spis treści
Gdy toaleta jest oddalona od pionu kanalizacyjnego
Zdarza się, że w domu adaptuje się na toaletę pomieszczenie, które wcześniej nie było przeznaczone na sanitariat. W takiej sytuacji potrzebne są rozwiązania, które pozwolą odprowadzić ścieki. Gdy toaleta, ale i umywalka są oddalone od piony kanalizacyjnego albo znajdują się poniżej odpływu ścieków z budynku, to doskonale sprawdzi się urządzenie, które podnosi ścieki i odprowadza je do kanalizacji. Mowa o pompie do toalety z rozdrabniaczem, która dodatkowo może obsługiwać także umywalkę czy pralkę. Zasięg pompowania poziomego może wynosić kilkadziesiąt metrów, natomiast pionowego – kilka metrów. Taka pompa jest w stanie działać cicho i nie jest uciążliwa.
Nowoczesna toaleta, czyli jaka?
Już od wielu lat znany jest montaż podtynkowy ceramiki i armatury łazienkowej. Jednak ciągle jeszcze nie jest to powszechnie stosowane rozwiązanie, nie należy bowiem do najtańszych, a w przypadku remontu łazienki wymaga sporo pracy i kucia w ścianach. Zastosowanie specjalnego stelażu, na którym zamontowana jest miska ustępowa, jest jednak niezwykle wygodne. Można dopasować optymalną wysokość montażu. Takie rozwiązanie sprawia, że przyłącza są ukryte, a utrzymanie czystości podłogi w łazience – znacznie prostsze. Zastosowanie stelaża umożliwia również montaż spłuczki podtynkowej z panelem natynkowym. Warto podkreślić, że ów panel może być dodatkowo podświetlany, co zwiększa komfort korzystania z toalety w nocy. Ale to nie jedyne nowoczesne rozwiązanie, bo można podświetlić także samą muszlę toaletową. Wystarczy tylko wybrać oświetlenie w postaci lampki LED wieszanej na muszli klozetowej. W ten sposób w nocy nie trzeba włączać światła, gdy chce się skorzystać z toalety. Taka lampka włącza się bowiem automatycznie w nocy, a wyłącza w dzień.
Pozostając przy temacie muszli, wypada przypomnieć, że najlepiej wybrać toaletę pozbawioną rantów. Gładka powierzchnia bez zagłębień ułatwia utrzymanie miski ustępowej w czystości. Na wygodę korzystania z toalety w dzień i w nocy wpływać będzie także zastosowanie wolnoopadającej deski. Warto zwrócić uwagę, że spłuczki 3/6 l to nie jedyne rozwiązanie oszczędzające wodę, gdyż można zdecydować się na spłukiwanie kropelkowe. Ten mechanizm powoduje, że woda wydostaje się małymi otworami na całym obwodzie miski WC. Jeżeli do dyspozycji jest większy metraż, a mężczyźni stanowią większość w danym gospodarstwie domowym, to obok toalety warto zamontować pisuar.
Jakie wybrać oświetlenie do nowoczesnej toalety?
Nie tylko miskę ustępową warto podświetlić, wszak w funkcjonalnej toalecie powinna znaleźć się także choćby mała umywalka, a nad nią niewielkie lustro. Jednym z pomysłów na jego odpowiednie oświetlenie będzie wykorzystanie taśm LED. Mogą być montowane w specjalnych profilach, które zapobiegają zawilgoceniu, ale dobrym wyborem będą też diody LED przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Oczywiście ważne jest oświetlenie główne. Zamiast lampy wiszącej lepiej wybrać plafon, który zapewni rozproszone światło, a jednocześnie nie zajmie dużo miejsca. Jeżeli decydujecie się na kinkiety przy lustrze, to istotne znaczenie ma nie tylko dopasowanie ich do aranżacji, ale również dobór żarówek o odpowiedniej mocy. Światło nie powinno być oślepiające, a delikatnie rozproszone. Warto zdecydować się na systemy inteligentnego oświetlenia. Żarówki, którymi można sterować za pomocą smartfonu albo działające na czujnik ruchu, zapewnią dodatkową oszczędność energii. Należy zwrócić uwagę na stopień ochrony oświetlenia przed przenikaniem zanieczyszczeń i wilgoci. Warto wybierać oprawy i oświetlenie o stopniu ochrony IP 65. Listwy przypodłogowe LED także mogą być podświetlane i tworzyć ultranowoczesną aranżację toalety.