Zakup mieszkania to doskonały pomysł, jeśli chcesz zamieszkać w centrum miasta i nie zamierzasz dużo wydawać na nieruchomość. Tego typu obiekty są znacznie tańsze niż domy, a lokatorzy nie muszą się martwi, np. o odśnieżanie. Jednak mieszkanie jest narażone np. na zalanie czy na kradzież. Pomyśl zatem o ubezpieczeniu nieruchomości na wypadek takich sytuacji. Sprawdź, co warto wiedzieć o takiej polisie.
Spis treści
Ubezpieczenie mieszkania — jakie produkty są dostępne?
Polisa mieszkaniowa to jeden z podstawowych produktów towarzystw ubezpieczeniowych. Zapewnia wsparcie finansowe, gdy dojdzie do nieszczęśliwego zdarzenia. Dzięki temu nie trzeba się martwić o pieniądze i można naprawić szkody czy kupić zniszczone mienie. Jednak nie każdy potrzebuje bardzo szerokiej ochrony. Dlatego na rynku można znaleźć dwa rodzaje tych produktów:
- podstawową polisę mieszkaniową, która zabezpiecza wyłącznie mury i elementy stałe. A zatem otrzymasz odszkodowanie, jeśli dojdzie do uszkodzenia ścian, okien, drzwi, podłóg czy mebli, które są na stałe przytwierdzone do konstrukcji;
- ubezpieczenie mieszkaniowe o rozszerzonym zakresie, które oprócz murów i elementów stałych chroni także ruchomości domowe, elementy szklane, lokatorów, zwierzęta domowe, a nawet rower. W rezultacie można się ubiegać o wypłatę pieniędzy, nawet jeśli na skutek nieszczęśliwego zdarzenia dojdzie do zniszczenia Twojego mienia.
Warto pamiętać, że dostępne polisy różnią się nie tylko zakresem ochrony, ale także rodzajem i liczbą ryzyk.
Polisa mieszkaniowa — od jakich ryzyk może chronić?
Ubezpieczenie mieszkania w podstawowym zakresie chroni tylko od typowych zdarzeń losowych, takich jak pożar, zalanie, grad, trzęsienie ziemi, upadek drzew i masztów, uderzenie pojazdu w budynek czy działanie śniegu i mrozu. Jeśli na skutek tych zjawisk dojdzie do uszkodzenia Twojego mienia, otrzymasz stosowne odszkodowanie.
Można jednak wykupić ochronę od dodatkowych ryzyk, np. takich jak:
- powódź,
- przepięcie,
- kradzież zwykła lub z włamaniem,
- dewastacja,
- akty wandalizmu,
W rezultacie zyskasz pomoc w różnych przykrych sytuacjach, także takich, których sprawcą jest osoba trzecia.
Warto jednak pamiętać, że ubezpieczenie nie będzie obowiązywało w każdej chwili. Towarzystwo może odmówić wypłaty odszkodowania, jeśli do przykrego zdarzenia dojdzie w wyniku Twoich zaniedbań. Może się tak stać, np. gdy pozostawisz kluczyki w drzwiach wejściowych, przez co ułatwisz złodziejom wejście do domu. Sprawa będzie wyglądać podobnie, jeśli np. zostawisz uchylone okno podczas deszczu i dojdzie do zalania. Wtedy istnieje ryzyko, że firma odmówi udzielenia wsparcia finansowego i za poniesione straty trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni.
Cena ubezpieczenia mieszkania — ile trzeba zapłacić za ochronę?
Zastanawiasz się, ile może kosztować ochrona mieszkania? Wbrew pozorom składki na polisę nie są wysokie. Jednak trudno podać dokładne „widełki”, ponieważ stawki są ustalane indywidualnie dla każdego klienta.
Aby dowiedzieć się, ile dokładnie zapłacisz za polisę nieruchomości, skorzystaj z kalkulatora ubezpieczeń. Jest dostępny np. na stronie https://rankomat.pl/ubezpieczenie-mieszkania-i-domu/kalkulator. Ma postać czytelnego formularza, w którym należy umieścić odpowiedzi na podstawowe pytania o:
- lokal — należy określić, czy nieruchomość jest w budowie, czy jest gotowa do użytku, kiedy została stworzona, jaką ma powierzchnię, na jakiej kondygnacji się znajduje, czy będzie zamieszkała i jak długo oraz gdzie się znajduje;
- historię ubezpieczenia — czy w mieszkaniu miały miejsce jakieś szkody oraz czy było pobierane odszkodowanie;
- sposób korzystania z nieruchomości — czy będzie wykorzystywana w działalności gospodarczej i czy będzie wynajmowana osobom trzecim,
- wartość nieruchomości i zakres ochrony — dzięki tym informacjom system będzie mógł dopasować oferty do Twoich potrzeb.
Po podaniu wszystkich danych na stronie pojawi się lista z polisami mieszkaniowymi wraz z ich cenami. Dzięki temu z łatwością porównasz propozycje ubezpieczeń i znajdziesz ofertę, która Ci odpowiada.
Od czego zależy wysokość składki na polisę mieszkaniową?
Chcesz znaleźć najtańsze ubezpieczenie mieszkania online? Pamiętaj, że na wysokość składki na polisę ma wpływ wiele czynników, m.in.:
- kondygnacja, na której znajduje się lokal — im wyżej położona nieruchomość, tym mniejsze ryzyko zalania, ale także włamania i kradzieży. Dlatego towarzystwa wyceniają drożej polisy dla mieszkań na parterze, a taniej dla tych, które znajdują się na wyższych piętrach;
- rok budowy — im starszy budynek, tym większe prawdopodobieństwo, że dojdzie do usterki, przepięcia, albo uszkodzenia ścian. W rezultacie ryzyko, że towarzystwo będzie musiało wypłacić odszkodowanie, rośnie;
- lokalizacja nieruchomości — w dużych miastach znacznie częściej dochodzi do kradzieży czy włamania. Dlatego też towarzystwa podnoszą odpowiednio składkę na ubezpieczenie lokali w takich miejscowościach.
Nie bez znaczenia jest również Twoja dotychczasowa historia. Jeśli w ciągu ostatnich lat było wypłacane odszkodowanie, firma może podnieść składkę. W ten sposób rekompensuje sobie ryzyko udzielenia ponownego wsparcia finansowego.
Ubezpieczenie mieszkania to doskonały sposób na to, żeby uniknąć kłopotów finansowych po nieszczęśliwym zdarzeniu. Dlatego koniecznie weź je pod uwagę!