Jak malować nad lakierem – Jak przygotować istniejącą lakierowaną powierzchnię do malowania i uzyskać wspaniałe wykończenie
W tym poradniku DIY dowiesz się, jak malować istniejące drewno lakierowane i uzyskać przy tym doskonałe wykończenie. Dowiesz się również, jak przygotować istniejący lakier przez szlifowanie go w dół lub rozebranie go jest możliwe, a następnie jakie produkty mogą być wykorzystane do uszczelnienia powierzchni tak, że mogą być następnie pomalowane. Dowiesz się również, jak naprawić wszelkie uszkodzenia tak, że nie jest to zauważalne po nałożeniu farby na nią.
Jeśli wszedłeś tu, aby dowiedzieć się, jak malować nad lakierem lub powierzchnie drewniane, które wcześniej były lakierowane, przyszedłeś we właściwe miejsce.
W rzeczywistości, jeśli chcesz poznać najlepszy sposób podczas malowania na starym lakierze to jedynym prawdziwym rozwiązaniem jest usunięcie lakieru z powrotem do powierzchni drewna.
Spis treści
Jak malować lakierem?
Jeśli zdecydowałeś się pomalować lakierowaną powierzchnię lub obiekt, nad którym pracujesz, na przykład krzesło lub drzwi lub inny przedmiot, to jest nieco łatwiejsza droga niż barwienie wcześniej lakierowanej powierzchni drewnianej.
Jeśli po prostu chcesz zrobić metamorfozę i nie chcesz zaczynać od początku to istnieją produkty dostępne, które pozwolą Ci malować prawie wszystko nad każdym istniejącym lakierem. Zajmiemy się tym wkrótce.
Zobacz także: Jak pomalować kominek?
Głównym celem lakieru jest uszczelnienie i ochrona powierzchni pod nim, zapobiegając uszkodzeniu jej przez wilgoć lub inne zanieczyszczenia. Aby zapewnić, że woda i wilgoć są trzymane w ukryciu, lakier z natury nie jest porowaty.
Okazuje się to problemem, gdy chcemy nałożyć na nią farbę, ponieważ zapobiega ona prawidłowemu przyklejaniu się nowej powłoki malarskiej, co oznacza, że po prostu leży ona na powierzchni i może być łatwo usunięta lub odklejona.
Szlifowanie powierzchni na sucho
Mając powyższe na uwadze, pierwszym zadaniem jest stworzenie „klucza”, tak aby wszelkie nowe powłoki miały do czego się przyczepić. Jest to również znane jako „deglossing” (usuń połysk wytwarzany przez lakier).
Używając drobnego papieru ściernego, czegoś w okolicach 220 wyszlifuj podłogę.
Tam, gdzie powierzchnie zostały uszkodzone, wypiaskować je w pełni, zapewniając całkowite usunięcie luźnego lakieru. Gdy już wszystkie luźne kawałki się skończą, wyszlifuj wszystkie twarde krawędzie, które otaczają uszkodzony obszar, tak aby po najechaniu na nie palcem nie czuć nic innego niż ciągła, gładka powierzchnia.
Zobacz także: Jak pomalować ściany?
Tam, gdzie występują drobne szczegóły lub niewygodne, ciasne przestrzenie, upewnij się, że są one dokładnie wyszlifowane. Łatwo jest zaniedbać te obszary, ale jeśli nie są one prawidłowo przygotowane, mogą całkowicie zniszczyć całą pracę.
Po zakończeniu szlifowania i odgazowywania, sprawdź całą powierzchnię elementu, nad którym pracujesz, aby upewnić się, że niczego nie przeoczyłeś, a następnie użyj odkurzacza, aby w pełni oczyścić wszystko i usunąć wszelkie ślady kurzu.
Na koniec wytrzyj lekko wilgotną, czystą szmatką, aby usunąć pozostały kurz lub zanieczyszczenia.
Naprawa uszkodzonych obszarów
Drzwi, podłogi, meble i inne przedmioty z drewna zużywają się w ciągu swojego życia, szczególnie jeśli są one dość stare. Z tego powodu nieuniknione jest, że niektóre z nich mogą być dość poważnymi uszkodzeniami.
Jeśli jakiekolwiek uszkodzenia spowodowane uderzeniem nie są zbyt poważne, możesz zdecydować się na pozostawienie tego, ale jeśli chcesz uzyskać najlepsze wykończenie, warto wypełnić i naprawić wszelkie ciężkie ślady po uderzeniu lub wgłębienia.
Ponieważ malujemy, niekoniecznie musi to być aż tak ważne, że każdy wypełniacz, którego używasz.
Zobacz także: Cyklinowanie parkietu – jak odnowić stary parkiet?
Niezależnie od tego, na który wypełniacz się zdecydujesz, upewnij się tylko, że jesteś w stanie go pomalować, jest to wypełniacz niekurczliwy i można go łatwo zeszlifować. Nie daj się skusić na użycie wypełniacza proszkowego – nie nadają się one do stosowania z drewnem!
Wymieszaj wypełniacz i nałóż go na uszkodzony obszar zgodnie z instrukcją na blasze lub opakowaniu, a następnie pozostaw do całkowitego wyschnięcia.
Po wyschnięciu zeszlifuj go aż do całkowitego zrównania z otaczającymi go powierzchniami i upewnij się, że nie ma żadnych stopni ani nie ma żadnych nieregularnych krawędzi. Jeśli istnieją, będą one wyróżniać się na tle całej powierzchni.
Nakładanie podkładu i podkładu uszczelniającego
Po zakończeniu szlifowania i naprawy uszkodzeń, nadszedł czas, użyć podkładu.
Niektóre podkłady mogą być stosowane bezpośrednio na lakier bez potrzeby szlifowania go, jeśli naprawdę chcesz pominąć ten krok, ale zawsze zalecamy szlifowanie.
Zastosuj swoją pierwszą warstwę zgodnie z zaleceniami producenta przy użyciu 4-centymetrowej szczotki lub mini wałka, upewniając się, że wszelkie ciasne obszary i drobne szczegóły są w pełni pokryte i pozostaw do wyschnięcia. Większość z nich jest sucha i możliwa do wykonania w ciągu 8 godzin, ale ponownie sprawdź instrukcje.
Maluj, np. w tym samym kierunku, w którym słoje drewna biegną, a nie pod prąd. Używaj dość długich, zamaszystych pociągnięć i nie przykładaj zbyt dużej siły do pędzla, pozwól mu ślizgać się po powierzchni.
Użyj suchej szczotki, aby wyszczotkować krople lub nadmiar podkładu.Zeszlifuj pierwszą warstwę podkładu i nałóż drugą warstwę podkładu.
Po wyschnięciu pierwszej warstwy, lekko wytrzyj ją papierem ściernym o gradacji 220, aby usunąć wszelkie pociągnięcia pędzlem lub wałkiem, a następnie wytrzyj ją wilgotną ściereczką, aby usunąć pozostały kurz. Po oczyszczeniu należy nałożyć drugą warstwę i pozostawić do wyschnięcia.
Zobacz także: Grzejnik nie grzeje. Sprawdź, jaka może być tego przyczyna
Nałożyć nową farbę nawierzchniową
Po całkowitym zagruntowaniu i przygotowaniu przedmiotu, nadszedł czas na nałożenie ostatecznej warstwy wierzchniej.
Pomaluj wybraną warstwę wierzchnią, ponownie używając 4-centymetrowego pędzla który jest dobrej jakości. Jest to ważny punkt, ponieważ dobrej jakości pędzel zmniejsza ilość pociągnięć pędzla na powierzchni, a także ilość włosia, które się poluzowały.
Podobnie jak w przypadku podkładu, należy stosować długie pociągnięcia pędzla, które przebiegają w tym samym kierunku, co drewno. Pamiętaj, aby uzyskać przyzwoite pokrycie farby zajrzyj do wszelkich ciasnych, niezręcznych obszarów.
Po pokryciu całego obiektu lub powierzchni, pozostawić do całkowitego wyschnięcia, najlepiej na 12 godzin lub więcej na noc. Będziesz mieć gwarancję, że lakier wysechł.