Jeżeli chcemy zmienić strych w użytkowe poddasze, to koniecznie musimy go ocieplić. Przez nieocieplony dach ucieka aż 25 procent ciepła! W poniższym artykule przybliżymy temat ocieplenia poddasza i radzimy jak wykonać takie przedsięwzięcie krok po kroku.
Spis treści
Czym ocieplić poddasze?
Ocieplenie strychu oznacza zmierzenie się z nieregularnością więźby dachowej, szczególnie w starych budynkach. W związku z tym twarde rodzaje ociepleń zupełnie się do tego nie nadają, ponieważ nie będą w stanie wypełnić wszystkich szczelin. Każdy ubytek i dziura w ociepleniu oznacza uciekanie przez nią ciepła. Jeśli jakieś miejsce nie będzie odpowiednio zabezpieczone, to utworzy się w nim tzw. mostek termiczny, który będzie wychładzał pomieszczenie. Wykonywanie izolacji termicznej na poddaszu oznacza wciskanie materiału do ociepleń między więźby dachowe, dlatego trzeba wybrać taki, który będzie odpowiednio giętki i plastyczny. Najlepiej wykorzystać w tym celu wełnę mineralną o grubości 25 – 30 cm.
Zobacz także: Ołowiane kołnierze kominowe łącznie z przodem i fartuchem bocznym
Ocieplenie strychu – przygotuj się do pracy
Gdy już wybraliśmy materiał, musimy przygotować się do reszty prac. Na początku należy wykonać poniższe kroki, ponieważ bez tego rozpoczęcie ocieplania jest niemożliwe:
- sprawdź, w jakim stanie jest dach – jeżeli przecieka, są w nim dziury lub jest niestabilny, to ocieplanie nie ma żadnego sensu i trzeba zrobić remont dachu;
- sprawdź kondycję więźby dachowej – upewnij się, że wszystkie elementy konstrukcji są stabilne i solidne;
- sprawdź, jak ułożone są instalacje lub zaplanuj ich ułożenie (w przypadku adaptacji poddasza lub budowy nowego domu);
- sprawdź wilgotność powietrza i drewna na strychu – zmierz poziom wilgotności na poddaszu. Jeśli przekracza 20 procent, pomieszczenie trzeba dokładnie wywietrzyć, a jeśli to konieczne osuszyć za pomocą profesjonalnych osuszaczy.
Jak ocieplić strych? Instrukcja krok po kroku
1. Mierzenie
Zmierz dokładnie krokwie oraz materiały, których użyjesz. Pamiętaj, że wycięte fragmenty wełny powinny być o 2 cm szersze od rozstawu krokwi, ponieważ wełnę układa się „na wcisk”. Jeżeli mamy do czynienia z tzw. Poddaszem szczelnym, to trzeba zostawić szczelinę szeroką na 3 – 6 cm, aby zapewnić wentylację.
2. Montaż rusztu stalowego
Po ułożeniu wełny możemy zabrać się za montowanie stalowego rusztu, który zabezpiecza bloki wełny. Warto listwy rusztu wypełnić użytym materiałem, dla uzyskania jak najlepszego efektu izolacji. Należy wykorzystać do tego odkrojone przy dopasowywaniu do więźby kawałki wełny. Pomiędzy krokwiami a zamontowanymi listwami układa się kolejną warstwę materiału.
Zobacz także: Jak wygląda ganek? Czy dobudowa ganku jest kosztowna? Podpowiadamy!
3. Instalacja przewodów elektrycznych
Gdy położymy i zabezpieczymy izolację, możemy rozpocząć instalację elektrycznych przewodów, odpowiednio uprzednio zabezpieczonych.
4. Zabezpieczenie przed wilgocią
Aby nasza wełna nie zamokła, należy ją odpowiednio zabezpieczyć przed wilgocią. W tym celu stosuje się specjalne, grube folie.
5. Zabudowa
Ostatnim krokiem jest zamontowanie suchej zabudowy z płyt.