Zanim przejdziesz do wykończenia podłogi, trzeba najpierw zadbać o to, aby posadzka była idealnie wyrównana. W tym celu stosuje różne metody, jednak coraz większą popularność zyskuje wylewka samopoziomująca, która stanowi solidny podkład podłogowy. Jak wygląda wygładzenie powierzchni wylewką samopoziomującą i ile kosztuje? Na te i inne pytania odpowiadamy w artykule!
Spis treści
Wylewka samopoziomująca – co to jest?
Wykończenie każdej powierzchni wymaga jej odpowiedniego wygładzenia. Wylewka samopoziomująca to półpłynna lub płynna masa z zaprawy cementowej lub anhydrytu (gips) wykorzystywana w budownictwie do wyrównania posadzki, która stanowi podkład podłogowy.
Jak wybrać wylewkę samopoziomującą?
Różne rodzaje wylewek samopoziomujących mają odmienne właściwości i zastosowanie. O wylewce samopoziomującej mówimy w przypadku wykończenia nowego pomieszczenia, podczas generalnego remontu kiedy podłoga wymaga odnowienia lub w przypadku, gdy ekipa budowlana nie zadbała odpowiednio o posadzkę i nie można wykończyć jej panelami lub wykładziną podłogową. Zatem kiedy wybrać adekwatny rodzaj wylewki samopoziomującej, aby prawidłowo spełniała swoją funkcję?
Zobacz także: Zastosowanie betonu architektonicznego – płyty betonowe na ściany i podłogi
Wylewka samopoziomująca cementowa
Ten rodzaj wylewki składa się z masy cementowej, w której często znajdują się materiały typu włókna wzmacniające, tworząc solidny podkład podłogowy. Taka wylewka w zależności od potrzeb może służyć jako cienka jednomilimetrowa warstwa lub grubowarstwowe masy do nawet 10 cm grubości. Wylewka samopoziomująca cementowa nadaje się do powierzchni w lokalach użytkowych takich jak szkoła czy dom. Dodatkowo można ją zastosować także w miejscach narażonych na działanie wilgoci np. łazienka, ponieważ nie wchłania wody. Sprawdzi się także dobrze jako wylewka samopoziomująca do garażu.
Wylewka samopoziomująca anhydrytowa
W przypadku wylewki anhydrytowej można również zastosować ją w postaci cienko- i grubowarstwowej. W przeciwieństwie do cementowej wersji anhydrytowa nie nadaje się do pomieszczeń narażonych na działanie wody. Nie sprawdzi się także jako wylewka samopoziomująca na zewnątrz, ze względu na deszcz i śnieg. Jednak dużym plusem tego rodzaju wylewki jest to, że nagrzewa się o wiele szybciej, zatem jeśli planujesz w sypialni lub salonie zainwestować w ogrzewanie podłogowe postaw na wylewkę samopoziomującą anhydrytową.
Wylewka samopoziomująca – krok po kroku
Zanim przystąpi się do wykończenia podłogi, trzeba odpowiednio przygotować powierzchnię i przygotować wybraną wylewkę samopoziomującą. Jak krok po kroku samodzielnie się tym zająć?
- Porządnie oczyść powierzchnię z wszelkiego kurzu i zanieczyszczeń oraz pozostałości klejów, farb itp.
- Zaszpachluj wszelkie ubytki, aby podłoże było równe.
- Wyznacz wysokość wylewki.
- Oczyszczone podłoże jest gotowe do gruntowania, dzięki temu podłoże będzie bardziej podatne na przyczepność i wylewka samopoziomująca się wchłonie.
- Gdy grunt już wyschnie, można przejść do dylatacji obwodowej. Ten krok polega na oddzieleniu taśmą miejsca, gdzie będzie rozlewana wylewka, a ścianami budynku. Dzięki temu unikniesz wszelkich pęknięć i zniekształceń posadzki.
- Następnie przygotuj wylewkę samopoziomującą zgodnie z instrukcją od producenta.
- Na czystą powierzchnię wylej przygotowaną masę i rozprowadź ją równomiernie za pomocą rakli.
- Kolczastym wałkiem odpowietrz masę, póki jest jeszcze mokra.
- Po wylaniu wylewki na odpowiednio wybraną grubość pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia.
- Tak zaprawiona powierzchnia jest przygotowana na położenie paneli, płytek lub wykładziny dywanowej.
Ważne, aby zakupić wystarczającą ilość wylewki tak, by pokryła całą powierzchnię na odpowiednią grubość w zależności od indywidualnych preferencji i potrzeb.
Zobacz także: Przewodnik krok po kroku do procesu budowy domu
Ile schnie wylewka samopoziomująca?
Po rozlaniu wylewki pomieszczenie jest wyłączone z użytkowania. Jak długo trwa schnięcie takiej wylewki? Czas schnięcia uwarunkowany jest głównie przez to jak gruba warstwa została położona na powierzchnię. Warstwa może mieć od 1 mm do 10 cm, zatem wylewka może utwardzać się od kilku godzin do nawet 7 dni.
Wylewka samopoziomująca cena
Sama wylewka samopoziomująca w worku, jako suchy proszek kosztuje w sklepach budowlanych w granicach 30-40 zł za 25-kilogramowy worek. Jednak cena zależy od tego czy wylewka jest szybkowiążąca i z czego się składa. Profesjonalne ekipy budowlane za samą robociznę bez materiałów liczą ok. 20-30 zł/m².
Wykonanie wylewki samopoziomującej to jedno z lepszych rozwiązań, kiedy chcesz wyrównać podłoże, szczególnie pod nowe panele. Porządnie wykonana posadzka to inwestycja na przyszłość, zatem zanim podejmiesz się zmian, zacznij od podstaw, czyli wylewki samopoziomującej.