Użytkowe poddasze w domu coraz częściej pojawia się w projektach nowych domu i staje się swego rodzaju trendem budowlanym. Co jednak jeżeli już masz wybudowany dom? Adaptacja poddasza do użytkowania to świetny pomysł, aby zwiększyć powierzchnię budynku. Sprawdź jakie kroki musisz podjąć, jeżeli myślisz o zmianie swojego strychu na pomieszczenia mieszkalne i nie tylko!
Spis treści
Adaptacja poddasza – czy zawsze jest możliwa?
Zmiana zastosowania poddasza w budynku mieszkalnym z pewnością jest atrakcyjną rzeczą, która może okazać się pomocna w przypadku, kiedy potrzebujesz w domu większej przestrzeni. Czy jednak zawsze jest ona możliwa?
W większości przypadków taka zmiana może być wykonana z powodzeniem. W projektach nowych domów nawet kiedy początkowo nie masz zamiaru użytkować poddasza w celach mieszkalnych, często uwzględnia się taką możliwość w przyszłości. Inaczej sprawa wygląda w starszych domach, które często takiej możliwość nie mają i zaadaptowanie strychu na pokoje i inne pomieszczenia, wiążę się z koniecznością przebudowy.
Dużo zależy również od innych aspektów. Wpływ na to ma również między innymi stopień nachylenia dachu, ale również wysokość stropu. Jeżeli wymiary te nie są odpowiednie, wiąże się to z większymi kosztami, ale również dużo większą liczbą formalności. Planując zmiany na swoim poddaszu zawsze najlepiej poprosić o pomoc specjalistę, który sprawdzi, czy takie modyfikacje są możliwe i pomoże wszystko rozplanować.
Zobacz także: Jak uszczelnić okna – sprawdzone sposoby ustawienia okien na zimę
Na co można przerobić poddasze?
W zależności od Twoich potrzeb poddasze może pełnić wiele różnych funkcji. Jest to dodatkowa przestrzeń, którą możesz wykorzystać na opcjonalne pomieszczenia, których na przykład podczas budowy domu nie miałeś potrzeby posiadać, a z czasem okazują się one konieczne. Jakie pomieszczenia sprawdzą się do aranżacji na poddaszu?
Jednym z pomysłów, który możesz wykorzystać jest stworzenie tam garderoby. Pomimo skosów, które zazwyczaj na nim występują, dzięki szerokiej ofercie mebli uda Ci się tam umieścić przestronną szafę, w której zmieścisz wiele rzeczy. Równie dobrym pomysłem jest stworzenie biura na poddaszu. Zaaranżowanie go tam pozwoli Ci odciąć się od codziennego życia, które zostawisz na niższych piętrach domu i pozwoli w stu procentach skupić się na pracy.
Dodatkowa przestrzeń, którą zyskujesz dzięki adaptacji poddasza, okazuje się pomocna w przypadku powiększenia rodziny. Zyskujesz dzięki temu miejsce, w którym mogą powstać pokoje dla dzieci. Poddasze to także świetna przestrzeń na stworzenie sypialni dla gości, bądź strefy do relaksu. Bardzo często można również stworzyć tam dodatkowe mieszkanie, wraz z kuchnią i łazienką.
Adaptację poddasza – formalności
Podczas planowania zaadaptowania poddasza w celach mieszkalnych, musisz liczyć się formalnościami, które są konieczne. Jaki jest tego powód? Jest to swego rodzaju ingerencja w kształt budynku, a także zwiększenie jego powierzchni użytkowej.
Planując zmianę swojego poddasza, uwzględnij odpowiedni czas, który będziesz musiał przeznaczyć na wszystkie sprawy urzędowe. Aby zmiana przeznaczenia była zgodna z przepisami budowlanymi, musisz odpowiednio wcześniej zgłosić ją do starostwa, bądź urzędu miasta. Potrzebne dokumenty różnią się w zależności od wykonywanych prac, które planujesz.
Jeżeli zmiana aranżacji poddasza wiążę się jedynie z remontem poddasza, wystarczy zgłosić jego adaptację do odpowiedniego urzędu. Jakie prace może obejmować zgłoszenie? Przede wszystkim takie, które w dużym stopniu nie wpływają na całościowy kształt budynku. Należą do nich między innymi wymiana okien i drzwi, lecz bez zmiany ich wielkości, doprowadzenie tam potrzebnych instalacji, a także wstawienie ścian działowych czy zmiana pokrycia dachu.
Gdy zakres prac na Twoim poddaszu zawiera się właśnie w tym zakresie, musisz przedstawić kilka koniecznych dokumentów. Wśród nich znajduje się ekspertyza techniczna sporządzona przez specjalistę, a także opis oraz rysunek techniczny budynku. Oprócz tego musisz postarać się o zaświadczenie, które pokaże, że planowana zmiana zgodna jest planem zagospodarowania przestrzeni w Twojej okolicy, a także oświadczenie o tym, że jesteś właścicielem budynku i możesz przeprowadzać w nim zmiany. Od złożenia dokumentów w urzędzie, w ciągu 30 dni otrzymasz odpowiedź z urzędu i po akceptacji możesz zacząć prace.
W wypadku kiedy adaptacja wiążę się z wykonaniem innych prac, musisz otrzymać zgodę pozwalającą na budowę. Jest ona konieczna kiedy konieczne jest rozbudowanie domu w taki sposób, aby był on dostosowany do użytkowania poddasza. Do rzeczy, które się w to wliczają, należy między innymi stworzenie nowych okien, zmiana nachylenia dachu, a także zmiana wysokości budynku.
Do dokumentów, jakie musisz przedstawić w urzędzie w tym celu, należą między innymi 3 kopie projektu, wraz z potwierdzeniem wpisania jego autora na listę członków właściwej izby samorządu zawodowego. Oprócz tego konieczne jest przedstawienie podobnych dokumentów jak w przypadku zwykłego zgłoszenia, czyli decyzję o warunkach zabudowy oraz potwierdzenie posiadania zgody na przeprowadzenie zmian w budynku jako jego właściciel. Odpowiedź z urzędu otrzymasz w przeciągu 65 dni.
Zobacz także: Grzejnik nie grzeje. Sprawdź, jaka może być tego przyczyna
Jak przygotować dach do adaptacji poddasza? Poradnik krok po kroku
Prace związane z adaptacją poddasza warto zacząć od odpowiedniego przygotowania dachu. To właśnie dzięki temu będziesz mieć pewność, że ciepło będzie się tam utrzymywać i unikniesz powstania mostków termicznych, przez które może ono uciekać.
Przede wszystkim zacznij od sprawdzenia tego, w jakim stanie jest konstrukcja dachu. Zwróć uwagę na to, czy kiedy strych nie było on użytkowany, nie powstały grzyby i czy nie zadomowiły się tam szkodniki. Ważne jest także sprawdzenie, czy drewno nie jest zbyt wilgotne. Zauważenie takich wad pozwoli Ci odpowiednio zareagować i wymienić konstrukcję na nową, bądź wymienić uszkodzone elementy. Rzeczą, którą również powinieneś sprawdzić jest szczelność dachu. W razie gdyby dostawała przez niego do domu woda, zdecyduj się na wymianę pokrycia dachowego.
Jeżeli chcesz stworzyć na poddaszu pomieszczenia użytkowe, wiąże się to zazwyczaj z dokładną izolacją dachu. Można zrobić to za pomocą na przykład wełny mineralnej, a także coraz częściej za pomocą płyt izolacyjnych. Popularne staje się również używanie specjalnej pianki poliuretanowej.
Podczas adaptowania strychu na powierzchnię mieszkalną, może być tak, że będziesz w całości musiał wymienić dach. Zdarza się to najczęściej w momencie, kiedy chcesz zmienić wysokość ściany kolankowej, aby podwyższyć całe pomieszczenie.
Jak doprowadzić instalacje na poddasze?
Adaptacja poddasza wiąże się również z doprowadzaniem tam koniecznych instalacji. Jest to ważne nie tylko wtedy kiedy ma tam się znaleźć łazienka czy kuchnia. Warto zadbać również o to, w momencie kiedy mają tam znajdować się również inne pomieszczenia użytkowe.
Przede wszystkim zadbaj o to, aby doprowadzić tam niezbędną instalację elektryczną. Jest ona potrzebna praktycznie w każdym pomieszczeniu użytkowym. Jak to zrobić? W tym celu wystarczy, abyś poprowadził przewody na wyższe piętro, którym jest poddasze. Możesz również skorzystać ze stworzenia dla niego specjalnego, osobnego obwodu.
Konieczne jest zadbanie także o odpowiednią instalację wodno-kanalizacyjną. Oprócz podłączenia jej do tej znajdującej się poniżej należy zadbać o odpowiednie ciśnienie wody, które pozwoli doprowadzić ją powyżej stropu. W przypadku kanalizacji i chęci posiadania łazienki na poddaszu należy zadbać o jej odpowiednie umiejscowienie. Ułatwieniem będzie umieszczenie jej w pobliżu pionów, bądź nad już istniejącym pomieszczeniem na niższym piętrze. Możesz również skorzystać z montażu urządzeń rozdrabniająco-przepompowujących.
Na poddaszu nie można zapomnieć także o wentylacji. Jest ona istotna po to, aby zapobiec powstaniu między innymi wilgoci. Najlepiej sprawdzi się tam mechaniczny sposób wentylowania pomieszczeń. Będzie ona o wiele lepszym rozwiązaniem niż użycie tam wentylacja grawitacyjna.
Zobacz także: Cyklinowanie parkietu – jak odnowić stary parkiet?
Gdzie zgłosić adaptację poddasza?
Zgłoszenie zmian, które chcesz przeprowadzić jest rzeczą konieczną. Przede wszystkim musisz złożyć odpowiednie dokumenty do urzędu miasta, bądź starostwa powiatowego. Bez zgłoszenia tego, możesz liczyć się z karami. Powinieneś przedstawić tam między innymi plany z rysunkami technicznymi adaptacji poddasza czy ekspertyzy techniczne.
Po zakończeniu zmian na swoim poddaszu pamiętaj o zgłoszeniu faktu zwiększenia powierzchni użytkowej właściwej instytucji. Pozwoli to zaktualizować informację dotyczące wysokości podatku od nieruchomości. W przypadku adaptacji poddasza na pomieszczenia mieszkalne jego kwota będzie wyższa niż dotychczas płaciłeś. Pamiętaj, aby zrobić to w przeciągu 14 dni, a będzie on naliczany od następnego pełnego miesiąca.
Adaptacja poddasza – koszty w 2022 roku
Jeżeli chcesz zaadaptować poddasze na użytkowe, musisz liczyć się z kosztami od kilkudziesięciu tysięcy do nawet kilkuset tysięcy. Koszty zaadaptowania poddasza na użytkowe zależne są od ilości prac, jakie należy na nim wykonać, tak aby nadawało się ono do mieszkania. Jeżeli planujesz stworzenie na nim głównie pokojów, to zapłacisz za to zdecydowanie mniej niż w przypadku kiedy planujesz tam również kuchnie czy łazienkę, do których funkcjonowania jest potrzebna między innymi większa ilość prac związanych z instalacją.
Dużo zależy również od wielkości poddasza, ponieważ im jest ono większe, tym więcej będziesz musiał zapłacić. Koszty będą również większe, kiedy wiąże się to z wymianą dachu, bądź potrzebą podniesienia ścian kolankowych.
Osobny kosztem jest również izolacja dachu. W zależności od wybranego sposób izolowania, jego koszt może wynosić od 90 zł za metr w przypadku użycia do tego wełny mineralnej. W przypadku zdecydowanie się na izolacje za pomocą pianki cena może wynosić około 50 do 80 złotych za metr kwadratowy.
Zobacz także: Sufity podwieszane do samodzielnego montażu. Zobacz jakie to proste
Jakich błędów unikać przy adaptacji poddasza?
Podczas adaptacji poddasza łatwo jest popełnić wiele błędów. Jednym z częściej popełnianych jest zastosowanie tam niedokładnej izolacji dachu, przez co mogą się tworzyć tam mostki termiczne. Oprócz tego problemem często jest wybór złej wentylacji, przez którą może tworzyć się wilgoć. Często też zapomina się o uwzględnieniu wykończenia posadzki oraz sufitu, co może utrudnić późniejsze urządzanie pomieszczeń ze względu na ich mniejszą wysokość. Ważne jest również prawidłowe umiejscowienie okien, aby w znajdujących się tam pokojach nie było zbyt ciemno, a także, aby możliwe było zobaczenie tego co się za nim dzieje.
Kary za brak zgłoszenia i pozwolenia na budowę
Brak zgłoszenia planowych zmian na swoim poddaszu, wiąże się często z karami. Jest to spowodowane tym, że adaptacja mieszkania bez uzyskania wcześniejszych zgód wiąże się z popełnieniem samowoli budowlanej. Kiedy zostanie ona odkryta, możesz liczyć się z nakazem rozbiórki, karą grzywny, a nawet pozbawieniem wolności. Z tego też powodu warto zawsze najpierw uregulować takie zmiany prawnie, a dopiero następnie przejść do prac budowlanych i remontowych. Istnieje jednak możliwość uzyskania pozwolenia już po zmianach, jednak jest to trudniejsze niż w momencie kiedy robisz to na samym początku.
Zaaranżowanie poddasza to z pewnością świetna możliwość na powiększenie swojego domu. Dzięki wielu możliwościom jego aranżacji z pewnością uda Ci je dostosować do swoich potrzeb, przez co będzie ono w pełni funkcjonalne.