Odnowa łazienki, kuchni lub innego pomieszczenia w naszym mieszkaniu często wymaga zmiany płytek ściennych bądź podłogowych. Jest to zdecydowanie jeden z najlepszych sposobów na to, by dokonać dużej metamorfozy pomieszczenia bez generalnego remontu. Jednak czy do tego typu pracy wymagane jest zatrudnianie ekipy remontowej, która swoją usługę wyceni na dużą kwotę? Oczywiście, że nie! Położenie płytek jest na tyle prostym procesem, że każdy z nas poradzi sobie z tym samodzielnie. Dzięki temu położymy płytki niskim kosztem i będziemy mogli cieszyć się nowym wyglądem pomieszczenia, a także satysfakcją z samodzielnie wykonanej pracy.
Spis treści
Przygotowanie ściany, zakup kleju
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrobić to dokładne obliczenie zapotrzebowania na ilość płytek. Po wymierzeniu szerokości oraz wysokości ściany, warto sprawdzić, ile metrów kwadratowych pokrywa jedna paczka i odpowiednio dostosować zakup do naszych potrzeb. Oprócz samych płytek przyda nam się środek gruntujący ścianę, specjalna zębata paca do nakładania kleju, a także sam klej do płytek.
W przypadku pomieszczeń o ponadprzeciętnej wilgotności jak kuchnia czy łazienka upewnijmy się, że wybierzemy klej wodoodporny. Klej do płytek powinien być również dobrany ze względu na powierzchnię, na jakiej płytki będą klejone. Inny skład kleju będzie występować w przypadku płyt kartonowo-gipsowych, inny dla klejenia płytek na płytki, których nie skuwamy, a jeszcze inny klej przyda się na tynki gipsowe czy cementowe. Z reguły przeznaczenie danego kleju jest opisane na etykiecie, dlatego ten zakup musi być dostosowany do naszych potrzeb.
Zobacz także: Jak pomalować ściany?
Po wykonaniu niezbędnych zakupów możemy przystąpić do przygotowania ściany. Jeżeli ściana jest gładka i dobrze związana, pozostaje nam ją jedynie zagruntować i odczekać około 2 godzin. Jeżeli jednak ściana posiada jeszcze pozostałości po starych warstwach farby lub tapety, niezbędne okaże się ich zdarcie za pomocą szpachelki i ciepłej wody.
Układanie płytek
Układanie płytek jest samo w sobie bardzo prostym zajęciem, które polega na układaniu w równym rzędzie płytek z uwzględnieniem potencjalnego wzoru widocznego na płytkach. Płytki można mocować bezpośrednio do ściany, na którą nałożyliśmy odpowiednią warstwę kleju lub nałożyć go bezpośrednio na płytkę. Istnieje jeszcze trzeci sposób, zgodnie z którym klej nakładamy zarówno na ścianę, jak i płytkę, co gwarantuje nam największą przyczepność.
Przy okazji kładzenia płytek warto pamiętać o odpowiedniej przerwie pomiędzy płytkami, w której umieścimy fugę. W celu odmierzania równych przerw przydadzą nam się plastikowe krzyżyki. Zadbajmy o to, by od góry ściany była cała płytka. Jeżeli okaże się, iż trzeba będzie płytkę docinać, możemy tego dokonać specjalną gilotyną lub szlifierką kątową.
Zobacz także: Farba do malowania płytek w łazience – jak nią malować, aby efekt był powalający?
Fugowanie płytek
Fugowanie płytek powinniśmy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania fugi zgodnie z instrukcją producenta. Przygotowaną fugę powinniśmy nakładać specjalną gumową packą, dbając o to, by materiał wszedł równy sposób w szczelinę. W momencie, kiedy spoiny zostaną wypełnione, poczekajmy kilka chwil na wstępne związanie fugi. Następnym elementem jest zebranie nadmiaru fugi i dokładne mycie kafelek tak, by nie były one zabrudzone przez fugę. Taką czynność należy wykonywać na przemian – jeżeli zdecydujemy się na fugowanie całej ściany a dopiero potem na mycie kafelek, możemy napotkać problem z wyschniętą już fugą.