Umywalka jest jednym z nieodzownych elementów wyposażenia łazienki. Powinna być starannie dobrana, by zapewniała funkcjonalność oraz pasowała do ogólnej aranżacji pomieszczenia. Na rynku można znaleźć różne oferty producentów, jednak wybór jej odpowiedniego rodzaju nie jest łatwy. Każdy rodzaj różni się od siebie nie tylko gabarytowo, ale również pod względem dopasowania do zabudowy. Wybór zależy od własnych preferencji, a także potrzeb. Warto się jednak zapoznać z dostępnymi rodzajami umywalek łazienkowych.
Spis treści
Umywalki podblatowe
Ten rodzaj umywalek montuje się pod łazienkowym blatem. Sposób ich montażu ma niewątpliwą zaletę, bowiem w szafce pod nią, można sprawnie i skutecznie ukryć całą armaturę. Można tam również znaleźć miejsce na inne drobne przedmioty. Dzięki temu zaoszczędzamy sporo miejsca wokół umywalki. Umywalki podblatowe są często wybierane, szczególnie do łazienek o niewielkim metrażu. Nie są one nadmiernie wyeksponowane, a co za tym idzie nie zdominują całej przestrzeni. Odpowiednio dobrane płynnie łączą się z blatem, jest to więc ponadczasowe i eleganckie rozwiązanie.
Zobacz także: Sztukateria w pomieszczeniu. Czym jest i do jakiego wnętrza najlepiej pasuje?
Umywalki naszafkowe
Umywalki naszafkowe cechuje ich subtelność, a także nieporównywalna elegancja. Są one estetyczne i wykorzystują przestrzeń łazienki w praktyczny sposób. Ten rodzaj umywalek jest zwykle całkowicie schowany w korpusie szafki. Jej krawędzie, są zrównane z blatem szafki. To rozwiązanie sprawdzi się idealnie dla przestrzeni urządzonych w minimalistycznym stylu. Odznaczają się one łatwością w utrzymaniu, przy jednoczesnym zapewnieniu maksymalnej funkcjonalności. Do wyboru jest bogate wzornictwo i kolorystyka, dzięki czemu z łatwością można dopasować je do własnych preferencji.
Umywalka na nodze, czy zlew wolnostojący?
To dylemat, z którym spotkała się większość ludzi urządzająca swoją łazienkę. Umywalkę na nodze łatwo wkomponować w przestrzeń. Może mieć ona różne kształty, kolory oraz sposoby wykończenia. Należy wziąć jednak pod uwagę jej gabaryty. Zwykle mają szeroką ceramiczną misę i solidną podstawę, czyli nogę, która zajmuje wolne miejsce na podłodze. Nie możemy zamontować pod nią szafki. Armaturę przykrywa zwykle jej podstawa. Zlew wolnostojący spełnia podobną rolę. Mamy szeroki wybór designów i kształtów, co na pewno pozwoli mu wyróżnić się na tle innych łazienkowych gadżetów. W większych pomieszczeniach sprawdzi się on jako nietypowy element dekoracyjny. Jednak podobnie jak w przypadku umywalki na nodze, nie możemy zamontować pod nim szafki.
Zobacz także: Styl skandynawski – czym się charakteryzuje? Najpiękniejsze wnętrza w stylu skandynawskim
Umywalki podwieszane
Szczególnie polecane do pomieszczeń z ograniczonym metrażem. Pozwalają one zaoszczędzić dużo przestrzeni, jednocześnie dalej pozostają rozwiązaniem funkcjonalnym i praktycznym. Jej ceny są z reguły niższe, a montaż łatwiejszy. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że nie ograniczają wolnej przestrzeni na podłodze. Są one przystosowane do zamontowania bezpośrednio w ścianie. Wyposażone w otwory na baterię, którą możemy zamontować zarówno z boku, a także na środku umywalki.
Na jakiej wysokości powinna znajdować się umywalka?
Często pojawia się problem, na jakiej wysokości optymalnie powinno się zamontować umywalkę. Jej wysokość przekłada się na późniejszy komfort użytkowania. Większość europejskich norm zaleca jej montaż na wysokości około 85-95 centymetrów od płytek. Jednak w większości jest to kwestia indywidualna, by dostosować ten parametr do preferencji użytkowników. Standardowo przyjęło się instalowanie jej 75-80 centymetrów, od posadzki do górnej krawędzi umywalki. Warto wziąć pod uwagę wzrost domowników, by korzystanie z niej, nie sprawiało większych problemów.