Jak rozwiązać problemy z drewnianą posadzką, układając betonową posadzkę. Najlepszy przewodnik do przygotowania fundamentów pod posadzkę betonową i upewnienia się, że sucha zgnilizna jest dokładnie obrobiona przed wylewaniem płyty betonowej.
Spis treści
Rozwiązywanie problemów z istniejącymi stropami betonowymi, w tym zaciekami, otworami i pęknięciami
Jeśli podłogi drewniane na parterze zostały zaatakowane przez insekty lub suchą zgniliznę, można je zastąpić podłogami betonowymi. Jednak ułożenie betonowej podłogi w celu wymiany drewnianych podłóg może nie być końcem Twoich problemów, jeśli nie zadbasz o rozwiązanie problemu przed położeniem betonowej płyty na nową podłogę.
Sucha zgnilizna może rozprzestrzeniać na większości materiałów budowlanych po jej ustanowieniu, więc naprawdę ważne jest, aby dokładnie ją potraktować przed wymianą podłogi.
Zobacz także: Cyklinowanie parkietu – jak odnowić stary parkiet?
Wszystkie te punkty należy wziąć pod uwagę przed położeniem nowej betonowej podłogi w domu:
Sucha zgnilizna w oryginalnej podłodze drewnianej musi być odpowiednio zabezpieczona, ponieważ może ponownie pojawić się na krawędziach nowego betonu, powodując kosztowne i rozległe uszkodzenia listew przypodłogowych i innych elementów stolarki. Sucha zgnilizna może rozprzestrzeniać się na suche obszary, dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy usuwaniu WSZYSTKICH odłamków przed wypełnieniem pustki pod starą podłogą drewnianą.
Twardy gruz i cegła, wniesione w celu wypełnienia starej pustki w podłodze, mogą być również skażone suchą zgnilizną, dlatego należy również dokładnie potraktować ten materiał tym samym środkiem grzybobójczym z dodatkiem boru.
Oryginalna warstwa przeciwwilgociowa (DPC) została zaprojektowana w celu ochrony drewna, listew przypodłogowych i tynku przed wilgocią od ziemi. Warstwa przeciwwilgociowa wykonana jest zazwyczaj z czarnego bitumu, łupka lub tworzywa sztucznego i powinna być widoczna pod legarami drewnianymi. Układając płytę betonową można zmienić pierwotny poziom podłogi i zakopać DPC. W ten sposób tworzy się mostek pomiędzy gruntem a ścianą, a w rzeczywistości do określenia tego efektu używamy terminu „mostek”. Jeśli nowa posadzka betonowa stanowi pomost pomiędzy istniejącym DPC, może zaistnieć potrzeba wykonania nowej warstwy przeciwwilgociowej na odpowiednim poziomie.
Jeśli nie mieszkasz w wolnostojącym lokalu, nowa podłoga może również „mostkować” warstwę przeciwwilgociową sąsiada w ścianie nośnej, powodując, że ich ściana będzie cierpieć na wilgoć od ziemi. Musisz poprosić sąsiada o pozwolenie przed przystąpieniem do jakichkolwiek prac, które mogą mieć wpływ na ścianę nośną.
Sprawdź położenie DPC i względne poziomy gruntu w Twoich dwóch nieruchomościach. Jeśli istnieje problem z poziomem nowej podłogi w stosunku do sąsiadów DPC, być może trzeba będzie rozważyć zatynkowanie ściany, aby zapobiec bocznemu przenikaniu wilgoci pomiędzy tymi dwoma właściwościami.
Z naszego doświadczenia wynika, że sąsiedzi są często niezaangażowani w kosztowne działania prawne, gdy prawo to jest ignorowane, dlatego przed rozpoczęciem pracy należy zasięgnąć porady eksperta.
Większość nowych podłóg betonowych jest dobrze ułożona, ale nawet najlepsi budowlańcy mogą zapomnieć o odpowiednim uszczelnieniu połączenia podłogi ze ścianą. Pozostawia to małą szczelinę pomiędzy powierzchnią ściany a plastikową płytą DPC, która wznosi ścianę spod nowego betonu. Staje się to obszarem wysokiego ciśnienia dla pary wodnej. Nawet jeśli warstwa izolacji przeciwwilgociowej została prawidłowo zamontowana, jeśli szczelina nie jest odpowiednio przygotowana i uszczelniona, można wyciągnąć wilgoć ze ściany, a sama para wodna może spowodować zgniliznę w listwach przypodłogowych i „zasolenie” w powyższym tynku.
Rury i inne usługi mogą przechodzić przez pierwotną pustkę – gaz, wodę, prąd, ścieki. Przed zakopaniem rur instalacyjnych lub przewodów należy skonsultować się z fachowcem, większość z nich wymaga ułożenia przewodów i obowiązują szczególne przepisy bezpieczeństwa. Konieczne będzie również uszczelnienie wokół rur lub przewodów, aby zapobiec gromadzeniu się wilgoci.
Jeśli układasz podłogę betonową po rozległych uszkodzeniach spowodowanych przez owady, powinieneś zadbać o to, aby wszystkie pozostałe drewno i listwy były dokładnie zabezpieczone przed wylewaniem podłogi betonowej, aby wyeliminować możliwość dalszych inwazji w innych częściach domu.
Podłogi betonowe DIY
Jeśli zdecydowałeś się samodzielnie położyć betonową posadzkę, musisz wiedzieć o kilku kwestiach. Konstrukcja stropu domu lub mieszkania musi spełniać kilka kryteriów, a następujące funkcje projektowe muszą być brane pod uwagę przy układaniu płyty betonowej.
Zobacz także: Farba do malowania płytek w łazience – jak nią malować, aby efekt był powalający?
Podłoga musi spełniać następujące wymagania:
- Należy zapewnić jednolitą, równą powierzchnię
- Musi być wystarczająco mocna i stabilna
- Musisz wykluczyć wilgoć z wejścia do środka budynku
- Izolacja termiczna zgodnie z obowiązującymi przepisami
- Odporność na ogień
Poniżej przedstawiamy szkic przedstawiający najczęstszą formę konstrukcji płyty stropowej z betonu. Nie będzie to jednak miało zastosowania w każdym przypadku. Porozmawiaj z lokalnym urzędnikiem nadzoru budowlanego w celu uzyskania instrukcji i uzyskania niezbędnego zatwierdzenia zgodnie z przepisami budowlanymi. W przypadku budowy nowego budynku konieczne może być również złożenie wniosku o pozwolenie na budowę.
W przypadku gdy na rysunku wskazujemy izolację, należy zaznaczyć, że musi ona być zgodna ze specyfikacją przedstawioną przez architekta, jeśli jest wymagana.
Wszystkie elementy twarde powinny być zagęszczone do odrzucenia, to znaczy do punktu, w którym nie będą dalej zagęszczane – należy to zrobić przy użyciu mechanicznego urządzenia kompaktowego. Następnie należy nałożyć warstwę piasku oślepiającego na wierzch, aby uniknąć przebicia warstwy hydrofobowej. Jak już wspomniano, wszelkie przewody rurowe lub kable umieszczone w jastrychu muszą być dostępne poprzez autorskie kanały ze zdejmowanymi pokrywami.
Zasadniczo rozmiar i głębokość fundamentów do zatwierdzenia przez władze lokalne to cała grubość wszystkich warstw: twardego podłoża, betonu, izolacji i jastrychu wraz ze wskaźnikiem membrany przeciwwilgociowej.
W przypadku ścian szczelinowych należy pamiętać, że nowa posadzka betonowa może wypełnić szczelinę przy drzwiach, gdzie jastrych styka się z ościeżnicą drzwi.
Naprawa posadzki betonowej
Podłogi betonowe są bardzo trwałe i stosunkowo nie wymagają konserwacji podczas ich długiej żywotności. Jeśli jednak pojawiły się jakiekolwiek problemy z oryginalnym układaniem podłoża, możliwe jest, że jeśli masz już istniejącą podłogę betonową, może ona wymagać naprawy lub konserwacji po jej rozłożeniu na pewien okres czasu.
Zobacz także: Wyrównywanie posadzek betonowych
Problemy z posadzką betonową
Podłogi betonowe mają cztery główne wady:
- Otwarte spoiny pomiędzy krawędzią płyty a ścianami. Może to prowadzić do zawilgocenia pomiędzy stropem a ścianą, czego skutkiem są zacieki, mokra i sucha zgnilizna w listwach przypodłogowych oraz „solenie” w tynku.
- Pęknięcia. Może to być spowodowane osiadaniem, złym lub niestabilnym podłożem lub może być objawem szybkiego wysychania podczas zalewania betonu.
- Otwory i puste przestrzenie. Może to być spowodowane, jeśli beton nie zostanie wylany prawidłowo lub ponownie przez zły lub nierównomierny fundament. Może to spowodować miejscowe zawilgocenia, zagłębienia, a w skrajnych przypadkach zawalenie się betonu. Przebite plastikowe lub ciekłe membrany, zazwyczaj spowodowane złym podłożem, na którym gruz nie został odpowiednio zagęszczony i wyrównany, a następnie nałożony piasek zaślepiający w celu ochrony przebicia formy DPC. Może to powodować zacieki, podnoszenie płytek podłogowych i innych pokryć.
- Brak membrany DPC. Jeśli fundamenty nie były pokryte membraną przeciwwilgociową przed wylaniem płyty betonowej, może to spowodować wypłukiwanie wilgoci z gruntu do podłogi. Może to spowodować zacieki, ogólną wilgoć, która z kolei uszkodzi wykładziny podłogowe poprzez podnoszenie płytek podłogowych i laminatów, powodując rozwój grzybów i pleśni pod wykładzinami podłogowymi, takimi jak winyl, lino i wykładzina dywanowa.
Więcej na temat naprawy posadzki betonowej znajdziesz np. na Youtube:
Wilgotne plamy na podłodze betonowej
Jeśli widzisz wilgotne plamy tworzące się na betonowej podłodze, musisz upewnić się, że sprawdzisz możliwość wycieku wody, powyżej lub poniżej podłogi. Możliwość przecieku MUSI być wyeliminowana przed przystąpieniem do naprawy. W przeciwnym razie możesz spowodować problem w sąsiednim obszarze. Jeśli wilgoć jest spowodowana wyciekiem wody np. z nieszczelnej rury grzejnikowej, będzie ona znacznie łatwiejsza do naprawienia niż przebity DPC.
Jeśli pojawiły się pęknięcia, otwory lub puste przestrzenie, należy skonsultować się z inżynierem budownictwa w celu ustalenia przyczyny. Jeśli zalecają oni, aby dokonać naprawy, wówczas rozwiązanie zależy od problemu z podłogą, tutaj znajduje się przewodnik po najlepszym sposobie postępowania z uszkodzoną podłogą betonową:
Otwarta podłoga do spoin ściennych – powinny być one otwierane do szczeliny co najmniej 1 cal x 1 cal (25 mm x 25 mm) poprzez wycięcie szczeliny na krawędzi podłogi, w powierzchni płyty, bez uszkadzania plastikowej membrany. Dokładnie oczyścić szczelinę, aby usunąć wszystkie zanieczyszczenia i kurz, a następnie wypełnić specjalną strukturalną zaprawą epoksydową do zalewania.
Pęknięcia – powinny być otwierane do szczelin co najmniej 1 cal x 1 cal (25mm x 25mm), przy użyciu tarczy tnącej lub szlifierki, ale bez wnikania na tyle głęboko, aby dotrzeć do membrany. Szczeliny te są następnie dokładnie czyszczone w celu usunięcia wszelkich pyłów i zanieczyszczeń, a następnie należy je wypełnić specjalną strukturalną zaprawą epoksydową.
Otwory i puste przestrzenie – wykopać ostrożnie do pełnej głębokości ubytku. W przypadku sięgnięcia aż do wodoszczelnej warstwy membrany, należy przedłużyć otwór z boku, aby odsłonić wystarczająco dużo membrany dźwiękochłonnej, aby można było przeprowadzić naprawę. Powinno to być co najmniej 150 mm (6 cali) od krawędzi otworu. Usunąć cały kurz i zanieczyszczenia z całego obszaru. Następnie otwór może być naprawiony albo za pomocą strukturalnego zaprawy epoksydowej (jak wspomniano powyżej), albo w przypadku otworów o pojemności większej niż 8 litrów, kombinacji zaprawy epoksydowej jako warstwy nośnej i betonu jako wypełniacza. Końcowa powierzchnia może być pokryta jastrychem wyrównującym, jednak krawędzie naprawcze muszą być zagruntowane, a jastrych zmieszany z Ultra Bond Acrylem, aby uniknąć skurczu i pęknięć.
Zobacz także: Rodzaje farb do ścian
Membrany perforowane – należy usunąć wszystkie wykładziny podłogowe, aby odsłonić goły beton, a następnie uruchomić osuszacz, aż wilgoć opadnie do określonych obszarów i nie zmniejszy się dalej. Czas schnięcia może trwać kilka tygodni w zależności od warunków pogodowych, temperatury w pomieszczeniu i ilości wilgoci, jaką wchłonął beton. W przypadku zdefiniowanych wilgotnych plam należy zaznaczyć te obszary kredą i wykopać je ostrożnie, aby odsłonić uszkodzone przebicia membranowe. Następnie otwór można naprawić w podobny sposób, jak w przypadku powyższych otworów, albo za pomocą strukturalnej zaprawy epoksydowej, albo jak wyżej, jeśli otwory mają pojemność większą niż 8 litrów, należy użyć połączenia zaprawy jako warstwy nośnej i betonu jako wypełniacza. Jak już wspomniano, ostateczną powierzchnię może być wylewka, ale najpierw nalezy zagruntować krawędzie naprawcze i wymieszać wylewkę z Ultra Bond Acryl, aby uniknąć obkurczania się i pękania naprawianych powierzchni.
Brak membrany – Aby upewnić się, że nie ma membrany, należy najpierw usunąć wszystkie wykładziny podłogowe, aby odsłonić nagi beton, a następnie uruchomić osuszacz, aż wilgoć całkowicie zniknie. Jeśli nie, można wyczyścić podłogę w celu usunięcia wszystkich zanieczyszczeń (gorące pranie detergentem, a następnie dokładnie spłukać), a następnie naprawić wszelkie wady podkładem Ultra Bond Acryl Primer i zaprawy. Uszczelnić podłogę do połączenia ze ścianą w sposób opisany w punkcie (1) powyżej, a następnie nałożyć dwie warstwy podkładu epoksydowego.
Jeśli zamierzasz położyć podłogę wymagającą kleju, sprawdź u producenta szczegóły dotyczące klejenia – możesz potrzebować oszlifowania „ślepej” drugiej warstwy Epoxy Seal, aby zapewnić mechaniczną przyczepność.
Zobacz także: Jak samodzielnie położyć płytki?
Przyczyny suchej zgnilizny i ataków owadów
Wiele budynków z podwieszaną podłogą drewnianą cierpi na gnicie i atak owadów w drewnie parteru z powodu słabej wentylacji podłóg.
Jeśli cegły powietrzne zostaną zablokowane gruzem lub podniesione zostaną poziomy gruntu, może to spowodować odcięcie dopływu powietrza i wycieki wody. Drewno uszkadzające owady i mokre oraz zgnilizna rozwijają się w tym wilgotnym otoczeniu.
Tak więc w wielu przypadkach drewno podłogowe i legary stają się tak bardzo uszkodzone, że jedynym ratunkiem jest zastąpienie uszkodzonej podłogi drewnianej podłogą betonową.