Sztukateria na ścianę to dobrze znane ozdoby wnętrz z przeszłości, które wracają do łask w wielu, również nowoczesnych odsłonach. Dekoracje przyjmują różne kształty i formy, od ozdobnych listw i rozet, po kolorowe aranżacje na ścianach i nieregularne, geometryczne płaskorzeźby na ścianach i sufitach. Ogranicza Cię tylko własna fantazja. Sprawdź, który wystrój Cię zainspiruje i dlaczego warto wybrać sztukaterie do ozdoby Twojego wnętrza!
Spis treści
Sztukateria – co to jest?
Sztukateria to szeroko pojęte ozdoby wnętrz, wykonane z gipsu i przymocowane do sufitu lub ścian. Dekoracja jest znana od starożytności, szczególnie popularna stała się w renesansie i baroku, przyozdabiając królewskie dwory i salony. Sztukaterią nazywa się stiuki, ornamenty, gzymsy w pomieszczeniach oraz listwy. Często sztukateria jest wcześniej odlewana w specjalnych formach, we efekcie tworząc na ścianach i sufitach zdobnicze płaskorzeźby. Poza gipsem do ich wykonania często używa się żywicy poliestrowej lub drewna; wtedy do ścian mocuje się rzeźbione w materiale kształty.
Sztukateria ścienna
Sztukateria na ścianach często przyjmuje formę odlewanych lub gotowych listw, z których tworzy się ozdobne formy. Kształt listw zależy od potrzeb Twojego pocieczenia – może być ona praktycznie niewidoczna, półokrągła i wypukła lub wklęsła, o szerokości kilku centymetrów, a może stać się dekoracyjnym ornamentem, tworzącym iluzje zlewania się sufitu ze ściana i zaokrąglenia całego pomieszczenia. Minimalistyczne wzory, jak pozioma linia przecinająca ściany pomieszczenia lub prostokątne aranżacje to jedna, bardziej klasyczna opcja. z drugiej strony pojawiają się geometryczne, nowoczesne instalacje zajmujące np. całą ścianę. Bardziej ozdobna sztukateria, np. z motywami roślinnymi, może idealnie wpasować się jako rama dla wiszącego na ścianie lustra.
Zobacz także: Styl skandynawski – czym się charakteryzuje? Najpiękniejsze wnętrza w stylu skandynawskim
Sztukateria sufitowa
Sztukateria sufitowa jest zdecydowanie bardziej wymyślna we wzorach i aranżacjach od sztukaterii na ścianach. Poza ozdobnymi listwami sztukateria przyjmuje kształty zdobionych płaskorzeźb pokrywających sufity. Możliwości wzornicze są ogromne i dowolne, najlepiej sprawdzają się jednak ozdobne, acz pojedyncze płaskorzeźby w regularnych kształtach. przykładem może być kwiecista aranżacja z odlewu, upakowana w kształt rombu o zaokrąglonych bokach. Koło o geometrycznym i azteckim motywie? T wszystko jest do zrobienia!
Aby ozdoby nie wyglądały tandetnie i nie przytłoczyły wnętrza, warto pamiętać, że ornamenty dobrze wyglądają na dużych przestrzeniach – im większy sufit, tym na większą wymyślność w kształtach możesz sobie pozwolić. W mniejszych wnętrzach wystarczającą ozdobą będą listwy tworzące delikatne, minimalistyczne przejścia między sufitem a ścianą.
Sztukateria rodzaje
Sztukaterię można podzielić z kilku względów, rozróżnia się, chociażby sztukaterię wewnętrzną i zewnętrzną. Pierwsza z nich dotyczy udekorowania wnętrz, druga to inaczej sztukateria elewacyjna – zewnętrzne, ozdobne okiennice, fronty, czy narożniki udekorują i nadadzą smak Twojemu domu.
Sztukateria gipsowa
Sztukateria wykonana z gipsu jest jedną z najtrwalszych metod ozdabiania wnętrz. Gipsowa sztukateria potrafi przetrwać setki lat, nadal zachwycając kunsztem wykonania, w renesansowych pałacykach i dziełach architektonicznych z przeszłości. Plastyczność materiału, pozwala na całkowitą dowolność. Jest odporna na wysokie temperatury, a nawet spalenie, w przeciwieństwie do sztukaterii z tworzyw sztucznych. Trwałość gipsu zapewnia odporność na odkształcenia, w razie wystąpienia przebarwień, gipsową sztukaterię możesz bez problemu przemalować. Jej właściwości czynią ja długoletnią i jakościową inwestycją, która zostanie z Tobą na długo. Problematyczna może się jedynie okazać próba jej usunięcia, wymagająca kucia i prawdopodobnego zniszczenia ozdoby, ścian i sufitu.
Zobacz także: Dekoracje do pokoju dziecka – ozdoby, które pokocha Twoja pociecha
Sztukateria styropianowa
Sztukateria we wnętrzach cieszy się coraz większą popularnością, jednak gipsowe ozdoby, poza swoja trwałością, są także dosyć drogie. Alternatywą stał się sztuczny materiał, łatwy w kontowaniu, lekki i tani, przy okazji zachowujący estetykę gipsowego pierwowzoru.
Głównym czynnikiem przekonującym klientów do wyboru sztukaterii styropianowej jest jej cena. Zależnie od grubości rozety lub szerokości listwy, koszty będą rosły wraz z rozmiarem, niemiej najbardziej podstawowe listwy, o szerokości około 2 cm, można znaleźć na rynku w cenie nawet od kilku złotych za sztukę. Dostępne kształty i wzory pozwalają na wybranie czegoś dla każdego, od dekoracyjnych, kwiatowych rozet, po minimalistyczne, zaokrąglone listwy. Są to produkty odporne na wilgoć – styropian ze względu na swoją budowę, będzie świetnym rozwiązaniem sztukateryjnym do salonu, sypialni, a także kuchni i łazienki, w której panują zupełnie inne warunki, unosi się dużo pary i zapachów. Dla wzmocnienia trwałości sztukaterii styropianowej, w ramach wierzchniej warstwy ozdoby pokrywa się mieszaniną żywicy akrylowej i kruszywa kwarcowego, dzięki czemu produkty są odporne na zmienne warunki pogodowe. W razie remontu możesz spokojnie przemalować ozdoby, nie martwiąc się o odpryski lub nierównomierne nałożenie farby. Styropianowe ozdoby są również bardziej uniwersalne – plastikowe dekoracje sprawdza się nawet jako sztukateria na ścianie z tapetą, co jest niewykonalne przy gipsowych odlewach.
Sztukateria drewniana
Sztukateria na ścianie wykonana z drewna w pierwszej chwili może kojarzyć się z boazerią, jednak możliwości jest znacznie więcej. Ku zaskoczeniu niektórych, drewniane ozdobniki będą strzałem w dziesiątkę jako sztukateria nowoczesna, wykańczająca minimalistyczne, eklektyczne wnętrza oraz ozdoba pomieszczeń stylizowanych i zabytkowych kamienic.
Sztukateria to także rozwiązanie praktyczne – wykładanie dolnych partii ścian drewnianymi płytami miało je chronić przed zabrudzeniami; wcześniej w tym celu stosowano np. farbę olejną. Lamperie łatwiej utrzymać w czystości i ewentualnie czyścić, co jest praktycznym rozwiązaniem, np. w pokoju dziecięcym lub korytarzu.
Alternatywą w bardziej klasycznym stylu, może być boazeria angielska, która sprawdzi się jako wykończenie ścian w salonie, przedłużenie dekoracyjnego kominka. Tworzy się ja poprzez podział boazerii na równe, prostokątne pola, wypełnione geometrycznymi kształtami (zazwyczaj prostokąty lub kwadraty) wykonanych z drewnianej listwy. Innymi materiałami używanymi do tego typu ozdób są sklejka, powłoka malarska lub płyta MDF.
Sztukateria z drewna, zazwyczaj jest robiona na zamówienie. Niektóre elementy można kupi w postaci gotowych części, kupowanych w ilości potrzebnej do konkretnego pomieszczenia.
Zobacz także: Zabudowa grzejnika. Dowiedz się jak zasłonić kaloryfer. Wskazówki
Sztukateria – do jakich pomieszczeń?
Elementy dekoracyjne, zależnie od rodzaju, mogą okazać się strzałem w dziesiątkę do każdego pomieszczenia w Twoim domu. Najważniejsze to, jaki efekt chcesz uzyskać i zastanowić się, czy dekoracja nie przytłoczy wnętrza. Spokojne, minimalistyczne listwy, które będą łączy sufit i podłogę ze ścianami nadadzą finezji wnętrzu, a także eleganckiego sznytu. Nie zdominują pomieszczenia, ale będą zauważalnym dodatkiem, zmieniającym Twój pokój na lepsze.
Sztukateria w salonie
Jeśli Twoim marzeniem jest salon w stylu paryskim, podobają Ci się wnętrza glamour lub vintage i chcesz namiastkę tego stylu w swoim domu, dobranie odpowiedniej sztukaterii jest krokiem do spełnienia twoich planów. Delikatne listwy przy suficie lub boazeria angielska to najlepszy wybór do klasycznych wnętrz. Jeśli chcesz nadać salonowi więcej elegancji i wyrazu, zdecyduj się na rozetę sufitową, z której będzie zwisać żyrandol. Może składać się z kilku zmniejszających się okręgów albo tworzyć kwiecistą, ozdobną płaskorzeźbę, która zachwyci Twoich gości. Im większy sufit, tym na bardziej szaloną ozdobę możesz się zdecydować. Przestrzeń pozwala na większe ornamenty, które mogą okazać się przytłaczające, gdy miejsca na suficie jest niewiele.
Jeśli inspirują Cię nowoczesne wnętrza, sztukateria to coś, co również może pasować do Twojego wystroju. Rozeta, przybierająca nieregularny, trójwymiarowy, geometryczny kształt może być nieoczywistą ozdobą wnętrza, połączona z prostymi listwami przysufitowymi, dopełni wygląd Twojego pomieszczenia, zmieni wyraz przestrzeni. Pamiętaj, ze tego rodzaju rozwiązaniom sprzyjają wysokie sufity, w których sztukateria swoimi rozmiarami i zajmowaną przestrzenią nie zmniejszy optycznie pomieszczenia. Jeśli ozdoby sufitowe nie trafiają w Twoje gusta, może jedna ściana, np. ta, na której jest ustawiona kanapa, przyozdobiona listwami tworzącymi kształt plastra miodu, będzie dla Ciebie odpowiednim wyborem?
Zobacz także: Mech na ścianie – nowy HIT wnętrzarski
Sztukateria w sypialni
Sypialnia to miejsce odpoczynku i relaksu, dlatego ozdoby w sypialni powinny działać dokładnie w ten sposób – wyciszająco i kojąco. Rozwiązaniem, które wyłagodzi wnętrze i nada mu opanowania, jest boazeria angielska. Sypialnia od razu stanie się wnętrzem klasycznym, w angielskim, stonowanym i zachowawczym stylu. Minimalistyczne, geometryczne zdobienia będą ciekawym dopełnieniem dla ozdobnej ramy łózka, drewnianej lub metalowej. Jeśli zdecydujesz się na boazerie w białym kolorze, będzie ona delikatnym dopełnieniem dla ścian w pudrowych i rozbielonych barwach, a dla ciemnych i mocnych barw, jak purpura czy butelkowa zieleń, stanie się kontrastem.
Wykończenie listwami sufitowymi dopełni aranżacje w nienachalny sposób, będzie domknięciem dla kojącego efektu, jaki uzyskasz w swojej sypialni.
Sztukateria zewnętrzna
Sztukateria elewacyjna to kolejny element, którym możesz ozdobić swój dom oraz nadać mu pewnego wyrazu i klimatu, który będzie zauwazalny nawet zanim przekroczy się próg domu. Do sztukaterii zewnętrznej zalicza się kolumny przed drzwiami wejściowymi, gzymsy, łuki i listwy pełniące role ozdoby i obramowania okiennic, fasety łączą ściany domu z dachem, a bonie są dekoracja narożników. Ornamenty nadają elegancji budynkowi oraz nawiązują do klasycznego stylu. Dzięki kliku prostym dodatkom Twój dom nabierze wręcz pałacowego szyku, przy zachowaniu minimalistycznego stylu.
Jeśli chcesz się zdecydować na ozdobienie fasady swojego domu, sztukateria elewacyjna może zostać wykonana z gipsu, styropianu, a niektóre element nawet z drewna. Gips będzie najtrwalszym tworzywem, styropian najtańszym i łatwym do zmiany. Dekoracje drewniane mogą stanowić płyty, którymi wykłada się fragmenty narożników lub poziomy pas wokół domu, na kształt wewnętrznej boazerii lub lamperii. Jest to element sztukaterii nowoczesnej, który przełamuje zwykła elewacje i dodaje jej ciekawego wykończenia, w innym niż klasyczny stylu.
Zobacz także: Jaka jest najlepsza farba do łazienki?
Sztukateria ścienna inspiracje
Sztukateria na ścianie może łączyć się z wieloma stylami i wystrojami, czasem w nieoczywisty sposób. Sprawdzonym rozwiązaniem jest dobór stonowanej sztukaterii do eleganckich i klasycznych wnętrz, gdzie minimalizm wychodzi na główny plan. Sztukateria staje się ozdobnym dodatkiem, ale nie dominuje przestrzeni, w której się znajduje.
O wiele odważniejsze będą ornamenty w stylu secesyjnym, o wymyślnych kształtach, przypominające płaskorzeźby wypełnione postaciami ludzkimi, zwierzętami i roślinami, każdy kształt jest miękki i falisty, przez co ozdoby, mimo swoich rozmiarów i barokowości, zyskują finezję i lekkość.
Alternatywa dla ornamentów nawiązujących do przeszłości i klasyki może być sztukateria nowoczesna, rządząca się swoimi prawami, będąca minimalistyczna w formie, ale jednocześnie dominująca przestrzeń. Sztukateria na ścianę może przybrać formę nowoczesnej, geometrycznej aranżacji, której dopełnieniem może się stać podświetlenie niektórych listw. Jest to świetne rozwiązanie w miejscach, które nie wymagają dużo światła, jak np. półpiętro na schodach.
Sztukateria na ścianie to prosty sposób na odmienienie Twoich pomieszczeń, stworzenia klasycznej i eleganckiej przestrzeni albo geometrycznej aranżacji w intensywnych kolorach. Ogranicza cię jedynie Twoja pomysłowość i to, jak wyobrażasz sobie wygląd własnego domu. Sztukateria to sposób na stworzenie niepowtarzalnego wnętrza, które będzie odzwierciedlało Twój charakter.