Projektowanie kuchni to proces, który wiąże się z dostosowaniem danej przestrzeni do wymagań domowników. Czas jej urządzania jest zderzeniem wyobrażeń z rzeczywistością jaką spotyka się już na placu budowy. Kuchnia to pomieszczenie, które wymaga połączenia ogromnej funkcjonalności, estetyki i pozostawienia wolnej przestrzeni użytkowej.
Aranżacja tego pomieszczenia powinna opierać się na sprawdzonych rozwiązaniach. Dobrze urządzona kuchnia bez trudu pomieści wszystkie sprzęty i umożliwi przyrządzanie posiłków bez zbędnych kilometrów. Kuchnia to wnętrze, w którym wszelkiego rodzaju przeróbki i przemeblowania są dość kosztowne, dlatego decyzja o aranżacji powinna być solidnie przemyślana.
Przede wszystkim warto zastanowić się jaki efekt zamierza się osiągnąć oraz co jest w kuchni niezbędne, a z czego można ewentualnie zrezygnować na rzecz lepszej organizacji. Należy przemyśleć jakie sprzęty AGD są konieczne oraz podjąć decyzję czy będą to urządzenia wolnostojące czy zabudowane. Warto również określić styl dominujący np. retro, klasyczny, skandynawski etc.
Spis treści
Projektowanie kuchni – postaw na funkcjonalność!
Złotą zasadą w projektowaniu kuchni jest tzw. trójkąt roboczy. Jest to zasada określająca ustawienie trzech głównych elementów wyposażenia kuchni tj. płyty kuchennej/piekarnika, lodówki i zlewozmywaka. Należy rozmieścić je tak, by były możliwie najbliżej siebie w odstępach przypominających trójkąt. Dzięki temu eliminuje się zbędne kroki w trakcie przygotowywania posiłków.
Zobacz także: Blat kuchenny – z granitu, marmuru, czy drewna?
Aby kuchnia była funkcjonalna kategorycznie odradza się praktykowania pewnych układów. Jakie to zasady?
- Nie stawiać lodówki obok kuchenki – nieekonomiczne zużycie prądu, ponieważ kuchenka emituje ciepło, przez co lodówka będzie próbowała utrzymać temperaturę.
- Nie stawiać kuchenki obok okna – gotowanie przy otwartym oknie grozi zdmuchnięciem płomienia.
- Nie stawiać lodówki przy oknie – znów, jest to nieekonomiczne zużycie prądu, słońce będzie ją nagrzewać.
Jak dopasować styl?
Aranżacja kuchni to nie tylko funkcjonalność i sprzęty. To wnętrze często służy jako wizytówka całego domu/mieszkania. Warto więc dobrać ją tak, żeby dobrze się w niej czuć. Obecnie na rynku dostępnych jest mnóstwo wariantów odpowiednich dla każdego typu osobowości. Możliwości jest tyle, że czasem aż trudno zdecydować się na jedno.
Nie warto sugerować się panującą modą, ponieważ jak wiadomo, każda moda szybko przemija i zaczyna się kolejna. Może warto więc postawić na klasyczne rozwiązania, które sprawdzą się zawsze? Uniwersalna i wiecznie modna jest i będzie biała kuchnia.
Żaden kolor nie daje takiego poczucia światła, przestrzeni i czystości jak biel. Decydując o kolorach i dodatkach należy wybierać to, co pasuje do indywidualnych preferencji, bez względu na to czy to skandynawska surowość, styl vintage czy prowansalska forma styl powinien odpowiadać oczekiwaniom domowników.
Zobacz także: Aranżacja łazienki – jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę w modnym stylu
Samodzielne projektowanie, czy z pomocą architekta?
Samodzielne projektowanie bez wątpienia wymaga więcej czasu i zaangażowania. Aranżując kuchnię na własną rękę należy poświęcić dużo uwagi na przemyślenie wszystkiego samemu, od wyboru pomieszczenia, przez układ sprzętów i dodatków po meble i kolorystykę. To zadanie nie jest proste, więc jeśli nie ma się czasu, wiedzy ani ochoty robić tego samemu warto skorzystać z pomocy architekta. Specjalista wysłucha potrzeb i stworzy projekt odpowiadający wszelkim oczekiwaniom.