Dlaczego grzejnik nie grzeje? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Przyczyną może być nie tylko zapowietrzony kaloryfer, ale także usterki instalacji grzewczej. Na szczęście wielu tym problemom można zaradzić samemu. Z tego artykułu dowiesz się, jak wykonać odpowietrzenie kaloryfera oraz poznasz przyczyny i rozwiązania braku wody w grzejniku. Przeczytasz także, co zrobić, gdy grzejnik jest zimny na dole.
Spis treści
Odpowietrzanie grzejnika – krok po kroku, co musisz zrobić!
Odpowietrzanie kaloryfera jest czynnością, do której wykonania nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy. W przypadku nowych kaloryferów nie są potrzebne nawet narzędzia. Ważne jednak, by pamiętać o właściwej kolejności naprawiania usterki grzejników.
Kolejność odpowietrzania grzejników
Pierwszym naprawianym powinien być zapowietrzony kaloryfer znajdujący się najbliżej kotła grzewczego. Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych mogą więc samodzielnie odpowietrzyć całą instalację grzewczą budynku. Właściciele mieszkań w domach wielorodzinnych informację o kolejności przyłączenia kaloryferów muszą uzyskać od wspólnoty mieszkaniowej.
Nim jednak do odpowietrzania grzejników dojdzie, należy wykonać kilka kroków, które przygotują kaloryfery do pozbycia się nagromadzonego gazu. Są one niezbędne do sprawdzenia funkcjonowania całej instalacji grzewczej.
Zobacz także: Jak uszczelnić okna – sprawdzone sposoby ustawienia okien na zimę
Pierwszym krokiem, który trzeba wykonać, jest uruchomienie wszystkich kaloryferów. Regulacja grzejnika powinna zostać ustawiona na wartość maksymalną, czyli np. cyfrę 5 na pokrętle. Umożliwia to sprawdzenie, czy kocioł napełniający kaloryfer płynem działa prawidłowo. Na takich ustawieniach instalacja grzewcza powinna pracować przynajmniej 15 minut.
Następnie wszystkie grzejniki należy wyłączyć, by zatrzymać pompowanie wody do nich. Również w tym wypadku należy odczekać minimum kwadrans. Nie wolno odpowietrzać grzejników, które są jeszcze ciepłe. Dopiero wówczas można zacząć usuwać usterkę, czyli odpowietrzanie kaloryfera.
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Konieczne jest przygotowanie wcześniej dużej miski na wodę i ewentualnie ręczników. Po odkręceniu zaworu odpowietrzającego (znajduje się na dole grzejnika), zacznie bowiem z niego wypływać woda, a wraz z nią uciekać będzie powietrze.
O tym, że odpowietrzenie kaloryfera się udało, będzie świadczyć regularny strumień wody wypływający z zaworu i brak szumu powietrza. Wówczas wystarczy zakręcić zawór i uruchomić grzejnik.
Odkręcanie zaworu odpowietrzającego różni się od typu grzejnika. W przypadku współczesnych modeli zwykle nie potrzeba żadnych narzędzi. Stare kaloryfery żeliwne zamiast zaworu mają śrubunek, którego odkręcenie wymaga użycia płaskich kluczy nastawnych.
Grzejnik nie grzeje po odpowietrzeniu – co wtedy?
Przedstawione wyżej sposoby mogą nie zaradzić problemowi, jeśli przyczyna usterki nie leży w samym zapowietrzeniu. Jeśli kaloryfer nie grzeje mimo prawidłowego działania kotła, może oznaczać to problem z instalacją grzewczą.
Przyczyną tego, że kaloryfer nie grzeje, może bowiem być niedrożność rur instalacji grzewczej, nieprawidłowe podłączenie kaloryfera lub niskie ciśnienie wody w kaloryferze. W dwóch pierwszych przypadkach jedynym rozwiązaniem jest wezwanie specjalisty.
Regulacja przepływu wody w grzejnikach w domach jednorodzinnych jest możliwa do wykonania samemu. W bloku lub kamienicy problem taki pozostaje zgłosić wspólnocie mieszkaniowej. Powodem tego, że kaloryfer nie grzeje, może być także awaria termostatu lub jego niewłaściwe ustawienie. W tym przypadku problem można rozwiązać samemu.
Zobacz także: Adaptacja poddasza – formalności i porady podczas przerabiania strychu
W takich przypadkach zapowietrzony kaloryfer nie będzie działał nawet mimo maksymalnego odkręcenia zaworu regulującego temperaturę w pomieszczeniu lub będzie pracował ze zmniejszoną wydajnością. Jeżeli grzejnik nie grzeje na dole mimo odpowietrzenia go, również może być to spowodowane jednym z powyższych problemów.
Ciepła woda nie dochodzi do grzejnika – co może być przyczyną?
Zimny lub słabo grzejący kaloryfer to najczęściej skutek zgromadzonego w jego wnętrzu powietrza. Grzejnik korzysta z instalacji wtłaczającej do niego gorącą wodę lub parę. Jeżeli do instalacji dostanie się powietrze, może dojść do zablokowania dopływu wody lub będzie on mniejszy, niż powinien.
Odpowietrzenie kaloryfera to najprostsze, ale nie jedyne rozwiązanie problemu. Jeżeli mimo wypuszczenia nadmiaru gazu z grzejnika dalej on nie działa lub pracuje nieprawidłowo, przyczyna może być znacznie poważniejsza. Możliwe, że w kaloryferze zaległ kamień uniemożliwiający przepływ wody do niego. Jego zdjęcie i wyczyszczenie wymaga jego wyłączenia i odczekania, aż wystygnie. W innym wypadku można się poparzyć. Najlepiej jednak nie robić tego samemu, lecz wezwać fachowca.
Brak wody w grzejniku – co robić?
Nie zawsze bowiem grzejnik nie grzeje z powodu nadmiaru zgromadzonych w nim gazów. Powodem może być także niedostateczna ilość wody w nim. Zweryfikować to można, sprawdzając poziom jej ciśnienia na manometrze. Właściciele domów jednorodzinnych mogą uzupełnić wodę samodzielnie.
W pierwszym kroku należy wyłączyć pompę obiegową i włączyć kaloryfery na maksimum. Następnie podłączenie węża do rury wlewowej instalacji grzewczej i odkręcenie wody. Gdy manometr pokaże właściwe wskazania, wodę można zakręcić. Następnie należy odpowietrzyć kaloryfery.
Dlaczego grzejnik grzeje do połowy?
Częściowa praca kaloryfera objawia się zazwyczaj tym, że grzejnik jest zimny na dole. W takiej sytuacji powodem może być zbyt powolny dostęp wody do grzejnika. Należy wówczas skontrolować stan zaworu zasilającego i powrotnego. Aby kaloryfer grzał właściwie, muszą być one odkręcone na maksimum.
Zimny kaloryfer na dole może być też skutkiem niewłaściwego działania pompy obiegowej. Niewykluczone, że ustawienie jej na wyższy bieg wystarczy, by grzejnik zaczął grzać całą swoją powierzchnią. Jeżeli i to nie pomaga, warto wyczyścić filtr osadnikowy. Przed jego wyjęciem trzeba pamiętać, by zakręcić znajdujące się przed i za nim zawory. Po wyczyszczeniu filtra pozostaje uzupełnić wodę w pompie i odpowietrzyć ją.
Zobacz także: Jak pomalować kominek?
Zawór termostatyczny – jak rozpoznać problem?
Jeżeli kaloryfer nie grzeje, trzeba rozważyć także możliwość awarii iglicy głowicy termostatycznej. Regulacja grzejnika przy pomocy zaworu polega bowiem na ruchu iglicy wewnątrz termostatu w przód i w tył. Po wielu miesiącach nieużywania np. po sezonie wiosenno-letnim może być ona zastana. W takim przypadku należy odkręcić głowicę, a samą iglicę pociągnąć do siebie przy pomocy kombinerek.
Wiele nowoczesnych grzejników wyposażonych jest w termostat elektroniczny. Źle wprowadzone do niego wartości temperatur mogą powodować, że nie będzie włączał on kaloryfera automatycznie. Wprowadzenie niższej granicy temperatury, od której termostat ma uruchamiać grzejnik, może wystarczyć, by zaczął on prawidłowo działać.
Temu grzejnik nie grzeje, można zaradzić na wiele sposobów. Co ważne są one w większości proste do wykonania. Pozwala to nie tylko zaoszczędzić czas potrzebny na znalezienie specjalisty, ale także pieniądze, które wziąłby za taką usługę. Niewykluczone jest bowiem, że prosta naprawa wystarczy, by ponownie móc cieszyć się ciepłem w domu.