Bejca wykorzystywana jest do dekoracyjnego barwienia drewna. Można ją wykorzystać także na powierzchniach drewnopochodnych. Dzięki niej można nadać niezwykłą głębię koloru, w prosty sposób odmieniając wygląd drewna sosnowego lub innego.
Spis treści
Z czego składa się bejca do drewna?
Bejca do drewna Vidaron to bardzo popularny produkt, który można otrzymać w wielu sklepach. Ona, jak również inne produkty tego typu, składają się z pigmentów oraz barwników. Są one rozpuszczone w wodzie i rozpuszczalnikach organicznych. Dzięki temu ten preparat ma płynną konsystencję, którą bez trudu można rozprowadzić na powierzchni drewna. To także sprawia, że bejca wnika bez trudu w strukturę drewna. Zaletą tego rozwiązania jest to, że drewno uzyskuje nie tylko pożądany kolor, ale ma także widoczne usłojenie, co też podkreśla jego szlachetność.
Bejce wodne
W obecnych czasach tego typu preparaty można podzielić na kilka typów. Jednym z najbardziej popularnych, jest bejca wodna. Oto wodny roztwór, który składa się z pigmentów oraz barwników. Produkt ten zamiennie nazywany jest również bejcą pigmentowaną. Ciekawostką jest to, że tego typu preparat, który znajduje zastosowanie w wielu miejscach, można przyrządzić samodzielnie. Jednak to chyba wygoda sprawia, że ludzie wolą kupować produkt, który od razu gotowy jest do użycia.
Oprócz wodnych bejc, w sklepie można znaleźć także bejce nitro, rozpuszczalnikowe, spirytusowe, olejne i olejowe.
Bejce do drewna – zastosowanie
Bejca jest takim preparatem, który można stosować tak naprawdę wszędzie. Można nakładać ją na drewnianą powierzchnię, jaka znajduje się wewnątrz pomieszczenia, a także na zewnątrz. Do niedawna bejca wykorzystywana była do barwienia/odnawiania mebli ogrodowych, jakie wykonane są z drewna. Jednak coraz więcej osób stosuje bejcę w przypadku parkietów drewnianych. Cała powierzchnia zostanie pokryta dopasowanym środkiem, dając bardzo ciekawy efekt. Trzeba przyznać, że jest to tanie rozwiązanie, jakie na pewno zostanie docenione przez te wszystkie osoby, jakie niskim kosztem dążą do tego, aby odmienić swoje wnętrze.
Jak przygotować się do bejcowania?
Trwałość to jedna z cech, którymi charakteryzuje się każda bejca. Każdy dąży do uzyskania ciekawego efektu. Ważne jest jednak to, aby w odpowiedni sposób przygotować się do nałożenia preparatu, aby móc uzyskać postarzanie, jakie cieszy się niemałą popularnością w ostatnich czasach.
Powierzchnię drewnianą należy odpowiednio przygotować. Wszystko uzależnione jest od tego, czy ma się do czynienia z drewnem surowym, czy też nie. W tym pierwszym przypadku należy całość przetrzeć lekko zwilżoną, ale nie mokrą szmatką. Pozostałe przypadki wymagają wyczyszczenia całej powierzchni w pierwszej kolejności, a dopiero potem wyszlifowania.
Bejcę na drewno można nanieść na dwa sposoby. Jeden z nich to siła własnych rąk. Bejcowanie drewna ręcznie wymaga nie lada precyzji oraz ostrożności. Pędzel musi mieć niezbyt długie włosie. Jego długość powinna maksymalnie wynieść 30 mm. Zamiast tego można zastosować wałek gąbkowy.
Jednak największą precyzję jest w stanie dać bejcowanie natryskowo. Do tej ostatniej czynności wykorzystuje się pistolet, który zostaje podłączony do kompresora. Ta metoda polecana jest dla osób, którym zależy na równomiernym nałożeniu bejcy. Pędzel można użyć w pomieszczeniach, jakie urządzone będą w stylu shabby chic lub rustykalnym.
Ważne jest również to, aby w pomieszczeniu było powyżej 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu nie trzeba będzie martwić się o czas schnięcia. Powierzchnia, która będzie wybejcowana, będzie prezentowała się imponująco.