Posiadanie ogrodu wiąże się z możliwością sadzenia dzrew czy też warzyw. Można z takiej przestrzeni ogrodowej czerpać zatem wymierne korzyści. Prócz świeżych owoców i warzyw, taką korzyścią jest również cisza, spokój oraz możliwość spędzenia błogiego czasu na świeżym powietrzy. By jednak móc z tego wszystkiego w pełni korzystać, ogród trzeba odpowiednio zaaranżować.
Spis treści
Piękny ogród – jak go uzyskać?
Dla każdego pojęcie pięknego ogrodu, oznacza oczywiście coś zupełnie innego. Zaplanowanie takiej przestrzeni wymaga przede wszystkim określenia, jaki styl najbardziej odpowiada naszym konkretnym założeniom. Dwa zdecydowanie najpopularniejsze style, czyli angielski oraz francuski, są bardzo kontrastowymi spojrzeniami na założenia ogrodowe. Ogród w stylu francuskim jest ogrodem bogatym, nastawionym na przepych, posiadającym mnóstwo dodatków. Zaliczyć można do nich między innymi rzeźby, ławki czy też fontanny. Tam nie ma również miejsca na przypadek. Rośliny są odpowiednio dobrane, odpowiednio przystrzyżone itp.
Zobacz także: Trawy ozdobne – poznaj najpopularniejsze odmiany i sposoby ich uprawy
Ogród w stylu angielskim jest natomiast ogrodem. który niejako „wchodzi do wnętrza”. Pozostawia mu się zatem sporo przestrzeni, nie jest on strzyżony regularnie, krzewy i rośliny mają swobodę w rozwijaniu się. Taki ogród charakteryzuje dzikość, wydaje się być on teoretycznie żyć własnym życiem. Jednocześnie jednak jest dobrze zaplanowany i choć rośliny posiadają nieskonkretyzowany kształt, nie wykraczają poza dozwoloną im przestrzeń.
Planując ogród warto zatem zdecydować się przede wszystkim na jego styl. Natomiast w celu uzyskania czystego piękna, warto przede wszystkim rozsądnie dobierać rośliny, regularnie je nawadniać i wyrywać chwasty. Wówczas każdy ogród, nawet mający najmniejszy potencjał, może zmienić się nie do poznania.
Projekty pięknego ogrodu
Gotowe projekty ogrodów, można znaleźć w wielu czasopismach dotyczących ogrodnictwa. Posiłkować można również się pomocą specjalistów w tej dziedzinie takich jak ogrodnicy czy też architekci krajobrazu. Taka pomoc może okazać się szczególnie ważna, gdy sami nie znamy się na ogrodnictwie i nie mamy żadnego pomysłu na to, jak założenie mogłoby wyglądać. Doświadczone osoby są w stanie wziąć ciężar tego zadania na siebie ale również i podpowiedzieć nam, jakie rozwiązania warto zastosować.
Zobacz także: Skuteczne sposoby na kreta w ogrodzie – wyjaśniamy jak się go pozbyć
Jak samodzielnie zaprojektować ogród?
Budżet może nas jednak ograniczać, co nie pozwoli nam na wynajęcie profesjonalisty. Możemy również mieć pragnienie by stworzyć wszystko samodzielnie od samego początku, aż do końca.
Projektowanie ogrodu to zdecydowanie nie jest łatwe zadanie. Na samym początku należy wytyczyć przestrzeń, dzięki czemu mamy świadomość tego, na co możemy sobie pozwolić. Warto korzystać również z inspiracji udostępnianych na stronach internetowych i dużo czytać na ten temat. Bez wiedzy trudno jest zaprojektować ogród, który faktycznie będzie cieszył oko. Każdy element warto nanosić na kartkę, dzięki czemu powoli będzie wyłaniał się obraz założenia ogrodowego.
Warto również stworzyć listę roślin, które mogą być posadzone w ogrodzie i nie mają wzajemnie na siebie negatywnego wpływu. Dobrze również by lista powstała w oparciu o czas kwitnienia roślin. Wówczas w ciągu roku zawsze coś będzie cieszyć oko.