Urządzenie praktycznej i stylowej przestrzeni może się wydawać nietrudnym zadaniem, jednak metraż potrafi stać się wyzwaniem nawet dla najbardziej wprawionych architektów. Ma to szczególne znaczenie, gdy przedsięwzięcie dotyczy kuchni – miejsca, które musi być praktyczne, wygodne, a przede wszystkim przyjemne w użytkowany. Sprawdź jak urządzić małą kuchnię z oknem i nie tylko, aby było stylowo i praktycznie!
Spis treści
Wąska kuchnia – jak urządzić?
Wąska kuchnia to zmora osób mieszkających w blokach. Często klaustrofobiczna, dodatkowo przez podłużny i długi kształt nie ma możliwości zagospodarować w niej części do gotowania i jedzenia jednocześnie, aby obie czynności dało się wykonywać względnie wygodnie. Rozwiązaniem powiększającym przestrzeń w pomieszczeniu może być wyburzenie ściany, połączenie kuchni z salonem, utworzenie wyspy lub przebicia do pokoju obok.
Kolorystyka wnętrza również będzie mieć wpływ na to, jak będziesz się czuć w swojej wąskiej kuchni. Dobierz jasne kolory, w pastelowych i kremowych odcieniach, nie będą przytłaczające na małej powierzchni. Ciemne kolory nie sprawdzą się w wąskiej kuchni, tak samo jak te dość jaskrawe. Postaw na stonowane odcienie brązu, bieli, żółci, szarości i błękitu.
Jeśli w Twojej kuchni jest okno, wykorzystaj je maksymalnie – światło będzie dobrze wpływać na pomieszczenie. Zrezygnuj z ciężkich zasłon i firan, delikatne zazdroski to to, czego potrzebujesz do wystroju.
Zobacz także: Trendy w płytkach: wielki format
Jak optycznie powiększyć wąską kuchnię?
Odrobina pomysłu i wyobraźni wystarczy, aby zagospodarować przestrzeń w Twojej kuchni i optycznie ją powiększyć. Odpowiednia aranżacja odmieni jej wygląd. Kilka sprytnych zabiegów sprawi, że wizualnie Twoja kuchnia będzie zupełnie inna niż w rzeczywistości i dokładnie tyle potrzeba do efektu „wow”.
Zabawa kolorem jest dosyć prosta – to, co jest jasne, optycznie powiększa i oddala przedmioty, w tym przypadku ściany, ciemne kolory „kurczą” pomieszczenie i dają wrażenie przytłoczenia. Poza kolorem ścian rzecz ma się podobnie z umeblowaniem. Aby zmienić optycznie kształt wąskiej kuchni, na wąskie ściany dobierz ciemne kolory, co optycznie zbliży do siebie przeciwległe ściany, szersze z nich pomaluj jasnym kolorem. Dzięki temu pomieszczenie stanie się krótsze i szersze, przez co zniknie wrażenie tramwajowego wnętrza.
Na optyczny kształt kuchni ma także wpływa umieszczenie mebli. Ściana, na której powiesisz półki, powinna być tą krótszą, meble działają w ten sam sposób, co ciemne kolory ścian. Dzięki „przybliżaniu” do siebie węższych ścian kuchnia uzyska bardziej kwadratową bryłę. Jeśli to możliwe, zrezygnuj z zabudowy długich ścian meblami. Ważne jest też ustawienie dużego sprzętu AGD. Małe kuchnie w blokach często są nieustawne, a ich budowa wcale nie pomaga w aranżacji. Lodówkę, która jest nie tylko wysoka, ale także szeroka ustaw na węższej ścianie, aby zabierała jak najmniej przestrzeni z dużej ściany. Piekarnik i zmywarkę, jeśli brakuje Ci miejsca na wąskich ścianach, wkomponuj w meble stojące i wybierz sprzęty do zabudowy.
Szafki w wąskiej kuchni
Poza umiejscowieniem mebli ważne jest ich wykończenie. Moda i rola przedmiotu to niestety dwie różne rzeczy i aby przekształcić małą kuchnię, należy kierować się tym drugim. Nie oznacza to jednak, że Twoja kuchnia będzie mało stylowa, niektóre rzeczy są po prostu ponadczasowe. Aby szafki w wąskiej kuchni nie potęgowały wrażenia długiego i ciasnego pomieszczenia, wybierz te w jasnych odcieniach, wykończonych na wysoki połysk. Dobrze sprawdzi się ciepły odcień bieli, écru, rozbielona żółć i szarość.
W małej kuchni sprawdzi się kilka ustawień szafek i półek. Pierwszy z nich w kształcie przypomina literę U – meble są ustawione na dłuższych ścianach i jednej krótszej. To rozwiązanie sprawdza się w nieco szerszych pomieszczeniach, kluczową zasadą jest jednak, aby mimo zabudowy kuchni, odległość między szafkami wynosiła minimalnie 120 cm. Inaczej zrobi się za ciasno i korzystanie z małej kuchni będzie utrudnione i niewygodne.
Drugą opcją jest umeblowanie w kształcie litery L. To dobre rozwiązanie dla naprawdę małych pomieszczeń, krótsza część zabudowania może posłużyć za niewielki stolik, w sam raz na poranną kawę i śniadanie. W kuchni między szafami a ścianą tworzy się „korytarz”, z którego możesz wygodnie korzystać, podczas zajęć w kuchni. Jest to jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań, które pozwala zastosować w umeblowaniu tzw. trójkąt roboczy, jego wierzchołki wyznaczają duże sprzęty kuchenne.
Ostatnim rozwiązaniem, do naprawdę wąskiej kuchni, jest umeblowanie jednostronne. Gdy w Twojej kuchni brakuje miejsca, ustaw wszystkie meble na jednej ścianie, abyś mógł wygodnie poruszać się wąskim, utworzonym korytarzem. W ten sposób utworzona wolna przestrzeń może posłużyć jako miejsce na niewielki stolik bądź dekorację.
Stół do wąskiej kuchni
Ustawienie stołu w ciasnej, w dodatku wąskiej kuchni, może okazać się nie lada wyzwaniem. Mebel sam w sobie zajmuje dużo przestrzeni, w dodatku potrzebne jest miejsce, aby przy nim usiąść. gdy w małej kuchni walczysz o każdy centymetr powierzchni, stół może się w pierwszej chwili wydawać zbyteczny lub jego obecność musi zostać bardzo dobrze zaplanowana.
Jednym z rozwiązań aranżacyjnych kuchni w bloku jest stworzenie wyciąganych blatów, imitujących stół. Gdy gotujesz, sprzątasz lub korzystasz z pomieszczenia i nie potrzebujesz stołu, jest on po prostu złożony lub wsunięty do linii mebli. gdy nastaje taka potrzeba, wystarczy go wysunąć i cieszyć się korzystaniem z kompaktowego stolika. Rozwiązanie zapewnia także minimalizm, dla tych, którzy wola ograniczać ilość sprzętu i mebli w pokojach – dzięki temu ukryjesz nawet stół! Podobnym rozwiązaniem jest rozkładany stół, zamknięty w niedużej szafce lub szufladzie.
Jeśli brakuje Ci miejsca na wstawienie wolnostojącego stołu, rozważ przeznaczenie na niego części blatu. Jeśli decydujesz się na umeblowanie w kształcie litery L, fantastycznie nada się krótsza część, szczególnie umieszczona pod oknem. Chowane pod spód krzesełko barowe nie będzie zabierać dużo miejsca, a Ty, gdy nie będziesz korzystać z blatu jako stołu na śniadanie, masz dodatkową powierzchnię roboczą do wykorzystania.
Jeśli zdecydujesz się na wstawienie do swojej kuchni zwykłego stołu, kieruj się tym, aby był jak najbardziej praktyczny i kompaktowy. W wąskim pomieszczeniu lepiej od okrągłego lub kwadratowego stołu sprawdzi się wąski, ale długi mebel. Dobierz do niego krzesła niezajmujące dodatkowej przestrzeni; spróbuj postawić na te, które bez problemu wsuniesz w całości pod blat stołu. To rozwiązanie na maksymalne zagospodarowanie przestrzeni.
Kolory w małej kuchni
Gospodarowanie przestrzenią odbywa się nie tylko na poziomie umeblowania, ale także kolorystyki wnętrza. Aranżacja małej wąskiej kuchni w bloku to nie lada wyzwanie, któremu warto poświęcić więcej uwagi i czasu, aby zaowocowała pożądanymi efektami.
Jasne kolory i odcienie sprzyjają optycznemu powiększeniu przestrzeni, jednak nie oznacza to, że kolorem nie można się bawić i próbować przełamać jasne tony kontrastowym, kolorystycznym dodatkiem.
Ciekawym rozwiązaniem jest wybór mebli w dwóch kolorach – większość wiszących szafek niech będzie w jasnych kolorach, z jednego środkowego pasa zrób przełamanie – niech fronty będą w ciemnym kolorze imitowanego drewna lub głębokiej szarości. Stwórz przestrzeń, w której sam będziesz się dobrze czuć – jeśli wolisz ciemne kolory, nie obawiaj się przytłoczenia w małym pomieszczeniu, wybierz kompromis i zaplanuj wnętrze z głową. W proporcji niech przeważają jasne barwy, ale z ciemnym elementem, takim jak lubisz.
Kolejnym ciekawym rozwiązaniem, jest kolorystyczne przełamanie w miejscu między szafkami i blatem. Zamiast ujednolicenia całej ściany, przeznacz tę przestrzeń na kolorowe wariacje, jeśli nie farbą to kafelkami. Pomyśl, jak ciekawie musi wyglądać pas w głębokim granatowo morskim klosze, na tle śnieżnobiałych mebli. Równie ciekawie będą wyglądać ozdobne kafelki, które dodatkowo są łatwiejsze w utrzymaniu i czyszczeniu. Jeśli jednak wolisz pozostać przy malowaniu ścian, rozważ ułożenie płyt z pleksi lub hartowanego szkła, które będą chronić pomalowaną ścianę, a przez specjalny montaż zawsze możesz je ściągnąć, i zmienić kolor pod spodem, tak aby zawsze pasował do aranżacji Twojej kuchni.
Przykładowe aranżacje wąskiej kuchni
Praktyczne zagospodarowanie kuchni w bloku, potrafi spędzać sen z powiek, nie tylko w trakcie remontu. Tak naprawdę dużo zależy nie tylko od samego pomieszczenia, ale także jego ustawienia w kontekście reszty domu. Możliwość połączenia małej kuchni z salonem daje zdecydowanie więcej możliwości, niż pomieszczenia bez możliwości scalenia. Stworzenie otwartej kuchni pozwala na zrobienie wyspy lub półwyspy, co daje kolejną powierzchnię blatu i miejsce na przechowywanie.
Mała kwadratowa kuchnia, będzie wymagała innych zabiegów niż ta o identycznym metrażu, ale w kształcie wąskiego prostokąta. Pierwsza z nich jest bardziej ustawna, nietrudno utworzyć z mebli kształt litery L i rozmieścić sprzęty tak, aby wygospodarować min. 200 cm blatu roboczego, możesz sobie także pozwolić na większą dowolność w kwestii stołu, ale przede wszystkim, są szanse, ze bez większych problemów zmieści się w pomieszczeniu.
Rozwiązaniem świetnie sprawdzającym się w małej kuchni w bloku jest minimalizm. Postaw na jednolitość – duże sprzęty do zabudowy oraz podobne szafki, przełamane innym, ciemnym kolorem – efekt wow jest gwarantowany. Ponadto, pełna zabudowa wpływa na wrażenie uporządkowania, co ma bardzo duże znaczenie w przypadku małych powierzchni, które łatwo mogą stać się przytłaczające i zagracone ilością przedmiotów.
Praktyczna kuchnia jest niezwykle ważna i możliwa do stworzenia, nawet na małej powierzchni. Kluczowe jest właściwe zaplanowanie każdego dostępnego centymetra, wiedza czego najbardziej potrzebujesz, czego możesz ewentualnie zrezygnować i jak korzystasz z kuchni. Dzięki temu będzie dopasowana dokładnie pod Ciebie zawierając wszystko to, czego najbardziej potrzebujesz, w sposób przyjemny dla oka.