Garderoba w sypialni – wygoda czy wymysł? Jak ją urządzić?

Podziel się:
Garderoba w sypialni

Garderoba w sypialni to nie tylko, możliwość na lepszą organizację Twojej szafy, ale też komfort i wygoda. Nie musi być wielkich rozmiarów, aby już zwolnić zajęte przez szafy czy półki miejsce, które można przeznaczyć na dodatkowe urządzenia czy ozdoby. Dobrze poukładane buty czy płaszcze to też dłuższa żywotność Twoich ulubionych ubrań oraz możliwość przetrzymania kurtek, czy płaszczy w dobrych warunkach, gdy nadchodzą cieplejsze miesiące. Sprawdź jak urządzić swoją garderobę!

Garderoba w sypialni – o czym pamiętać?

Garderoba może być szansą świetne zorganizowanie Twoich ulubionych ubrań, butów czy akcesoriów. Z pewnością poza potrzebną przestrzenią przydadzą się wszelkiego rodzaju organizery. Tutaj z pomocą przychodzą dostępne we wszystkich wnętrzarskich sklepach pudełka, odpowiednio zaaranżowane wieszaki np. z dodatkowymi półkami lub same półki, które często posiadając niecodzienną formę, pomogą zaoszczędzić dodatkową przestrzeń.

Przy wyborze szafy należy mieć na uwadze czy chcesz często zmieniać aranżacje swojej sypialni, czy raczej będzie ona stała. Dla osób lubiących co jakiś czas coś zmienić w swoim otoczeniu polecane są produkty mobilne jak np. szafa na kółkach. Dzięki temu jej przemieszczenie nie będzie problematyczne. Dla bardziej stałych aranżerów rozwiązaniem jest szafa do zabudowy. Są to często duże modele szaf, które pozwalają modyfikować przestrzeń wewnętrzną do własnych upodobań. A może masz niewykorzystane pomieszczenie w swoim domu? Takie miejsca idealnie się sprawdzą jako garderoba, o ile dostęp do nich nie będzie utrudniony.

Zobacz także: Blat kuchenny – z granitu, marmuru, czy drewna?

Wady i zalety garderoby w sypialni

Czy garderoba w sypialni to najlepszy wybór? Czy może lepiej wykorzystać w tym celu inne domowe przestrzenie? To zależy. Garderoba w sypialni to przede wszystkim wygoda i możliwość zastosowania mieszczących się tam szaf i półek do przechowywania innych domowych tekstyliów jak pościel czy ręczniki. Dzięki temu wszystko jest w jednym miejscu. Dodatkowym atutem jest wykorzystanie nietypowych przestrzeni w stu procentach, jeśli Twoja sypialnia to pokój ze skosami. Dzisiaj możliwości modyfikacji i ułożenia szaf są nieskończone dzięki czemu, nawet najmniejsze zakamarki mogą posłużyć za półkę.

Trzeba jednak pamiętać, aby nie upychać garderoby czy szafy za wszelką cenę. Źle dobrana lub zaprojektowana może nam optycznie zaburzyć sypialnie, lub ją pomniejszyć. Trzeba pamiętać, że korzystanie z garderoby ma być przede wszystkim komfortowe.

garderoba

Jak urządzić garderobę w sypialni?

Możliwości dotyczących urządzenia garderoby w sypialni jest ograniczona tylko przez budżet. Można wykorzystać zarówno przestrzeń dodatkową w postaci małego pokoju czy wnęki, jak i wydzielić kawałek sypialni na rzecz organizacji Twoich ubrań. Można to zrobić na wiele sposobów. Ścianka działowa skutecznie podzieli pokój na dwie części, parawan zasłoni wydzieloną strefę, sprawiając wrażenie dwóch pomieszczeń.

Jak zorganizować garderobę?

Jak dobrze zorganizować garderobę, tak aby zmieściły się w niej wszystkie buty, ubrania i akcesoria? Posłużą nam do tego wspominane wcześniej organizery. Największa zmora osób aranżujących garderobę są buty. Jak je ułożyć, żeby móc komfortowo korzystać z szafy, nie uszkadzając tym samym Twojej ulubionej pary?

Pomogą specjalne wysuwane półki, które można zamontować w prawie każdej szafie, a są dostępne w większości sklepów meblowych. Dzięki nim nie musisz aranżować dodatkowej przestrzeni na obuwie oraz martwić się, czy są estetycznie poukładane. Dodatkowym atutem jest dostęp butów do powietrza, które pomoże się pozbyć nieprzyjemnych zapachów.

Zobacz także: Aranżacja łazienki – jak zaprojektować funkcjonalną łazienkę w modnym stylu

Pomysły i inspiracje na garderobę w sypialni:

Ścianka działowa

Jedną z najczęściej wybieranych form wydzielania przestrzeni na garderobę jest ścianka działowa. Dzięki niej posiadasz dodatkowe pomieszczenie, zyskując na estetyce. Żadne wiszące ubrania, buty czy pudełka nie będą widoczne, gdyż wszystko zorganizowane jest za drzwiami.

Jest to jednak rozwiązanie nie dla wszystkich. Posiadacze małych metraży, którzy muszą dokładnie rozplanowywać posiadaną przestrzeń, powinni rozważyć inne sposoby na wydzielanie miejsca pod garderobą. Ściana działowa natomiast świetnie się sprawdzi w dużych, przestrzennych sypialniach.

Garderoba w zabudowie wnęki

Zabudowa wnęki jest świetnym pomysłem dla osób, posiadających małe mieszkania lub ceniących sobie dobre gospodarowanie przestrzeni. Garderoba we wnęce pozwala wykorzystać pełny potencjał pomieszczenia, przy jednoczesnym opanowaniu ubraniowego bałaganu. Producenci mebli, oferują mnóstwo możliwości jak wykorzystać ten potencjał i jak zorganizować swoją szafę w tej dodatkowej przestrzeni. Zależnie od Twoich możliwości masz do wyboru, zarówno szafy do zabudowy, jak i półki do wnęki, która zamykana jest drzwiami.

Wnęka jest też świetnym polem do popisu dla wielbicieli domowego majsterkowania. Tworząc swój własny projekt, każda półka będzie dopasowana do Twoich potrzeb.

Garderoba otwarta

Dla właścicieli dużych sypialni polecane są też tzw. garderoby otwarte. Jest to rozwiązanie, w którym widok na poukładane ubrania czy szafy nie zasłaniają żadne ściany, czy drzwi. Może ona też pełnić funkcję korytarza do innego pomieszczenia.

Jest to rozwiązanie robiące największe wrażenie na etapie projektowym, gdyż architekci wnętrz mają najwięcej pola do popisu. W garderobach otwartych można zastosować ozdobne drzwi, ciekawe rozwiązania dotyczące ścian czy stelaży. Jest to idealny wariant garderoby dla osób ceniących sobie minimalizm lub pragnących jeszcze bardziej powiększyć sypialnie.

Zobacz także: Ceglana ściana – dekoracja wnętrza z charakterem

Zabudowa wokół łóżka

Ciekawą propozycją na garderobę jest zabudowa czy szafa wokół łóżka. Jest to sposób na organizacje garderoby zarówno w tych dużych, jak i małych sypialniach, który daje wiele możliwości. Dzięki zastosowaniu obudowy można dodatkowo ozdobić swoją przestrzeń przy jednoczesnej oszczędności miejsca, które normalnie by zajmowała szafa.

W celach estetycznych warto wyodrębnić parę szafek otwartych. Stworzy to miejsce na drobne akcesoria jak ozdobny zegarek, zdjęcia, lampa czy kwiaty – które poprawią wygląd każdej sypialni.

garderoba za łóżkiem

Schowek pod łóżkiem

Schowek pod łóżkiem jest kolejnym rozwiązaniem dla małych sypialni. Wiele producentów łóżek oferuje dodatkową szafkę wysuwaną spod materaca. Jest to świetna alternatywa na szafę stojącą, która będzie zajmowała dodatkową przestrzeń.

Jeśli nie masz możliwości dokupienia takiego schowka do swojego modelu łóżka, nie martw się! Na rynku dostępne są osobne schowki lub bardzo pojemne pudła, które mają dodatkowo zamontowane kółka. Dzięki takiemu rozwiązaniu na spokojnie zmieścisz swoją garderobę nawet w bardzo małej sypialni, oszczędzając przestrzeń.

Oświetlenie garderoby

Oświetlenie garderoby to jeden z najważniejszych aspektów, jaki należy wziąć pod uwagę przy jej aranżacji. Po pierwsze należy dokładnie ocenić wielkość pomieszczenia przeznaczonego na garderobę oraz ocenić jaka ilość naturalnego światła do niego dociera. Przy garderobach dobrze oświetlonych nie będzie trzeba rozważać wielu źródeł światła sztucznego.

Co więcej, aby ułatwić sobie codzienne korzystanie z garderoby, należy pomyśleć o doświetlaniu szuflad oraz wnętrz szaf, które pomogą wyciągnąć dokładnie tę rzecz, której potrzebujemy. Przy barwie oświetlenia, polecane jest wybieranie ciepłych tonów. Zimne oświetlenie może nam zniekształcać kolory ubrań i oddawać nieco inny wygląd niż światło dzienne. Dlatego należy, wybierać żarówki z jak najwyższym współczynnikiem Ra. Jest to wskaźnik oddawania naturalnych barw w przedziale od 0 do 100.

Zobacz także: Jak podzielić pokój dziecka na strefy?

Aranżacje garderoby

Garderoba w stylu skandynawskim

Garderoba w stylu skandynawskim, czyli jaka? Przede wszystkim jasna! Stosowanie stylu skandynawskiego to połączenie bieli, beżu czy kości słoniowej z jasnym drewnem i prostymi kształtami. Wnętrze na oddawać wrażenie projektowania zgodnie z naturą. Zielone akcenty w postaci roślin nie zaszkodzą, ale tylko w sytuacji, gdy mamy dostęp do światła. Do tego biała fasada szafy, jasne półki i dodatkowe estetyczne ozdoby dopełnią całej aranżacji.

Garderoba w stylu glamour

Styl glamour to przede wszystkim bogactwo dodatków. Tutaj możesz wybrać mocne akcenty w postaci dużej lampy na suficie zrobionej ze szkła. Dodatkowo może się sprawdzić mały pikowany fotel, jeśli jest na niego miejsce. Aranżacja pełna sztucznych bukietów, eleganckich pastelowych barw jak jasny róż czy błękit to propozycja dla osób, które cenią estetyką pełną dodatkowych ozdób i akcentów. W garderobach glamour ściany często pokryte są tapetą pełną rytmicznych wzorów, która idzie w parze z kolorem mebli. Dodatkowy manekin czy stojak na biżuterie? W stylu glamour to wręcz wymaganie!

Garderoba w stylu glamour

Minimalizm w garderobie

Minimalistyczna garderoba to pomieszczenie skromnie wyposażone w dodatki. To garderoba, której każda część jest dokładnie przemyślana i zaaranżowana, aby razem tworzyć spójną całość. Szafy w minimalistycznej garderobie to jednokolorowe fasady bez dodatkowych ozdób. Garderoba minimalistyczna to czerń lub biel w parze z ciemnym drewnem, lub aranżowana tylko w jednej palecie kolorystycznej. Kluczową rolę też odgrywa światło, które ma być eleganckie i dyskretne. Ważne są też zastosowania techniczne. Ukryta szafka lub dobrze przemyślany układ szafy? Idealne rozwiązanie dla garderoby w stylu minimalistycznym.

Zobacz także: Smart city – jak wyglądać będą miasta przyszłości?

Garderoba w stylu klasycznym

Jest to garderoba nieco przypominająca styl angielski. Aranżowana z wysokimi szafami, które ozdobione są wieloma dodatkowymi listwami. Szafy jednokolorowe, zazwyczaj w jasnych barwach, rozświetlą nawet najciemniejsze wnętrze. Jest to rozwiązanie dla osób ceniących sobie minimalistyczną formę elegancji. Duże szafy pozwolą zaaranżować garderobę według własnych upodobań.

Garderoba w stylu boho

Garderoba w tym stylu to mieszanka różnych nurtów. Może występować w parze z energetyzującymi kolorami jak czerwienie czy pomarańcze, jak i w neutralnych barwach jak biel czy piaskowe beże. Boho to eklektyzm więc mile widziane są dodatki przypominające plecionkę czy drewno. Duża ilość roślin też nie zaszkodzi. Słomkowy parawan? Jak najbardziej, może pełnić funkcję ściany w garderobie w stylu boho.

Niezależnie od Twojego gustu czy potrzeb, garderoba może być pomieszczeniem idealnie dopasowanym do Ciebie i Twoich potrzeb. Da się zaaranżować nawet w małych przestrzeniach, a Ty będziesz mieć szanse na organizację swojej szafy.

Podobne artykuły